Аборигени

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Аборигени Австралії

Абориге́ни (лат. aborigines; ab origine — від початку) — загальна назва будь-якої тубільної місцевої популяції, етносу чи нації, яка володіла конкретною територією раніше за прийшлі панівні популяції, етноси чи нації, і має соціальну систему відмінну від аналогічних систем сусідніх чи прийшлих-панівних популяцій, етносів і націй. Синоніми слова «аборигени» — «автохтони», «тубільці», «туземці», «корінний народ»

Слово "аборигени" використовується на означення корінних жителів тієї чи іншої країни. Однак, найчастіше,його застосовують до найдавніших мешканців Австралії.

Термін "аборигени" має наступну дефініційну парадигму:

Європейські поселенці[ред.ред. код]

Перші люди прибули до Австралії з Південно-Східної Азії. Вони жили кочовими групами, полювали, рибалили, а цінні знання вони передавали в переказах і піснях.

Коли британці поселились в Австралії наприкінці 18ст., там налічувалось понад 300 тис. аборигенів. Але чимало з них було вбито поселенцями або вигнано зі своїх земель. До середини 1900-х років чисельність корінного населення знизилось до 45 тис. Сьогодні кількість аборигенів перевищує 200 тис. Починаючи з 1960-х років, уряд офіційно закріпив за аборигенами їхні землі.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Аборигени традиційно жили просто неба чи споруджували навіси з гілок та кори. Одяг аборигенів складався з пов'язок, воготовлених зі шкіри кенгуру, які носяться на стегнах, та прикрас. Їхньою особливістю було те, що вони розфарбовувались в залежності від віку. Зазвичай це була біла чи жовта глина. Харчувались вони листям та плодами, а також традиційними ласощами аборигенів вважались великі білі личинки козячої молі, багаті на білок. Сьогодні невелика кількість аборигенів малонаселених рацонів Центральної Австралії живе так само, як їхні пращури, а от корінні жителів переселили в міста.

Мистецтво й музика[ред.ред. код]

Мистецтво аборигенів переважно відбиває їх релігійні вірування- чи то наскельні малюнки, розписи на стінах печер, та корі дерев, чи то перекази та пісні. Музика аборигенів виконувалась на діджериді (довгі дерев'яні трубки), ритм на яких відбивається за допомогою двох палиць, постукуючи ними одна об одну.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]