Александр (син Деметрія Поліоркета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Александр
Народився 1 тисячоліття до н. е.
Помер
Елліністичний Єгипет
Країна Vergina Sun.svg Стародавня Македонія
Рід Антигоніди
Батько Деметрій I Поліоркет
Мати Деідамія I Епірська
Брати, сестри Стратоніка Сирійська, Філа[d], Деметрій Худийd, Коррагd, Антигон II Гонат і Деметрій Красивий

Александр (дав.-гр. Ἀλέξανδρος; після 303 р. до н. е. — після 246/240 до н. е.) — син діадоха Деметрія Поліоркета та його третьої дружини Деідамії Епірської. Його батьки уклали шлюб 303 до н. е., мати померла у проміжку від 300 до 298 до н. е.

Біографія[ред. | ред. код]

Плутарх повідомляє, що Александр жив і помер у Єгипті[1]. Скоріш за все саме його згадано у одному з папірусів Архіву Зенона датованому першими роками правління царя Птолемея III Евергета[2]. Існує також версія, що Александром з папірусу міг бути син Лісімаха та його одриської дружини[3].

Александр нородився у проміжку 301—298 років до н. е. Припускають, що Деметрій Поліоркет віддав свого сина, разом з епірським принцем Пірром, в якості заручників під час укладення мирного договору з Птолемеєм I у 297 до н. е. За однією з версій, ще однією заручницею була Стратоніка, дочка Деметрія[3]. Якщо Александр згаданий у папірусі був дійсно сином Деметрія, то він зоставався заручником і при наступних правителях Єгипту: Птолемеї II Філадельфі та Птолемеї III Евергеті. Ймовірно Александра використовували як засіб тиску на його однокровного брата Антигона II Гоната, басилевса Македонії.

Александр товаришував з впливовим єгипетським сановником діойкетом Аполлонієм. Відомо імена двох рабів Александра, котрі втекли після смерті хазяїна: вавилонській банник Філлін та мідійський конюх Амінта. Папірус з повідомленням про їх розшук зберігся у Архіві Зенона[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Plutarch, Demetrius 53, 4.
  2. P. Lond. Inv. 2087
  3. а б Bagnall, 1976, с. 203.
  4. Archiv des Zenon von Kaunos [1] [2]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Bagnall Roger S. Archagathos Son of Agathocles, Epistates of Libya : [англ.] / herausgegeben vom Zentralinstitut für Alte Geschichte und Archäologie der Akademie der Wissenschaften der DDR. — Philologus. — Berlin : Akademie Verlag, 1976. — Bd. 120. — С. 195—209.
  • Edwin W. Webster: Alexander, the Son of Demetrius Poliorcetes. In: Classical Philology. Band 17, 1922, S. 357—358.