Амазія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зміни форми континентів з часом (за різними уявленнями)
Зміни континентів

Амазія — гіпотетичний суперконтинент, який за деякими гіпотезами повинен виникнути на Землі через 50-250 млн років[1] з центром на Північному полюсі.

Відповідно до гіпотези, висунутої Россом Мітчеллом та його колегами з Єльського університету на основі аналізу магнітних властивостей древніх порід, Північна та Південна Америки зіллються воєдино і потім разом будуть мігрувати на північ, у напрямку до Євразії. Вони утворять єдиний суперконтинент, названий вченими Амазія. Австралія також буде зміщатися на північ і буде знаходитися поряд з Індією.

Гіпотеза Амазії протиставляється двом іншим гіпотезам, згідно з якими суперконтинент буде утворений або на місці стародавньої Пангеї (сучасний Атлантичний океан) або зі зворотного боку Земної кулі — на місці Тихого океану. Оскільки ці гіпотези мають відповідно назви інтроверсії і екстроверсіі, свою гіпотезу вчені називають ортоверсією.

Відзначається також, що гіпотеза Амазії знаходиться згідно з відомими закономірностями у формуванні суперконтинентів в минулому. Так, Пангея розміщувалася під кутом 90 ° по відношенню до попереднього суперконтинента Родинії. А Родинія, в свою чергу — під кутом 90 ° до Нуни, що існувала 3 млрд років тому. Амазія також імовірно буде розташовуватися під кутом 90 ° до Пангеї.

Моделі континентів[ред. | ред. код]

Існуючі моделі континентів (2012)
7 континентів: Антарктика Північна Америка Південна Америка Європа Азія Африка Австралія
6 континетів: Антарктика Америка Європа Азія Африка Австралія
Антарктика Північна Америка Південна Америка Євразія Африка Австралія
Північна Америка Південна Америка Європа Азія Африка Австралія
5 континентів: Антарктика Америка Євразія Африка Австралія
Америка Європа Азія Африка Австралія
4 континенти: Антарктика Америка Африка-Євразія Австралія
2 континенти: Західний континент Східний континент

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Kerri. Amasia to take North Pole position // Nature. — 2012. — 8 February 2012
  • Mitchell Ross N., Kilian Taylor M., Evans David A. D. // Supercontinent cycles and the calculation of absolute palaeolongitude in deep.