Паннотія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Паннотія була зосереджена на Південному полюсі, звідси її назва

Паннотія — гіпотетичний суперконтинент, що існував приблизно з 600 до 540 мільйонів років тому. Вперше описаний Єном В. Д. Діелом (Ian W. D. Dalziel) в 1997 році.

Формування

[ред. | ред. код]

Паннотія почала формуватися близько 750 млн років тому в результаті розділення попереднього суперконтиненту Родинії на Прото-Лавразію (яка надалі додатково розділилася і знову утворила Лавразію), протоплатформу Конго і Прото-Гондвану (Гондвану без Атлантики і Конголезької платформи).

При зміщенні Прото-Лавразії до південного полюсу, частковому повороті Прото-Гондвани та введенні між ними Конголезької платформи приблизно 600 мільйонів років тому утворилася Паннотія. Оскільки великі материкові маси знаходилися навколо полюсів, вважається, що масштаби материкового зледеніння в епоху Паннотії були максимальними за всю геологічну історію[1].

Будова, існування та розпад

[ред. | ред. код]

В період максимального зближення Паннотія нагадувала за формою літеру V, відкриту на північний-схід, яка оточувала протоокеан Панталасса і була оточена Панафриканськии протоокеаном.

Суперконтинент Паннотія утворився в результаті дотичного (тангенціального) контакту його складових частин, які продовжили при цьому свій рух, і був короткоживучим за геологічними мірками. До кінця докембрію, всього через 60 мільйонів років після свого утворення, Паннотія розпалася на континент Гондвана і міні-континенти Балтики, Сибіру і Лаврентії. Згодом ці материкові маси знову з'єдналися з утворенням пізнього суперконтинента Пангея[2].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Precambrian Paleobiology. Virtual Fossil Museum. Архів оригіналу за 15 серпня 2012. Процитовано 12 березня 2006.
  2. Pannotia. UCMP Glossary. Архів оригіналу за 8 серпня 2012. Процитовано 12 березня 2006.