Апшеронський півострів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Апшеронський півострів
Apsheron from air.JPG
Довколишні води Каспійське море
Площа 2 110 км²
Найвища точка 310 м
Країна Азербайджан Азербайджан
Azerbaijan map sumqayit.png

Апшеронський півострів у Вікісховищі?

Апшеро́нський піво́стрів — півострів на Каспійському узбережжі Кавказу, вдається в море на 60 км.

Географія[ред. | ред. код]

Апшеронський півострів формою нагадує скорчений ніс, знятий у профіль. Удається до моря на 60 км, ширина до 30 км. На східному краю — піщана Шахова коса. Складений головним чином неогеновими і антропогеновими відкладеннями.

Поверхня — хвиляста рівнина (висоти від −26 нижче за рівень моря біля берегів Каспію до 310 м на заході; середня висота 50-165 метрів) з брахіантиклінальними підняттями і грязьовими сопками (висота до 310 м на заході), з безстічними улоговинами, що містять солончаки і солоні озера; зустрічаються ділянки рухомих пісків. Ландшафт ефемерової напівпустелі із зимовою вегетацією трав. Поверхня рівнинна, місцями слабо погорбована.

На півострові є багаті нафтові і газові родовища (див. Бакинський нафтогазоносний район).

На південному узбережжі — місто Баку. Апшеронська група курортів. Багато грязьових вулканів.

Клімат[ред. | ред. код]

Переважає сухий субтропічний клімат. Середня температура січня +3 °C; липня +25 °C. Річна сума опадів коливається від 140 мм в південно-західній частині до 250 мм в північній. Часті сильні вітри (норд).

Назва[ред. | ред. код]

Півострів отримав назву від селища Апшерон, що існувало до 20-х років XVIII століття. Найчастіше вважається, що слово «Апшерон»(آبشوران) походить від солона вода (аб вода, шерон солона на мові іраномовних татів), первісно слово стосувалося Каспійського моря, а потім перейшло на прибережне селище.

Література[ред. | ред. код]