Архідам IV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Архідам IV
Народився 4 століття до н. е.
Спарта, Sparta Municipalityd, Laconia Regional Unitd, Пелопоннес, Греція
Помер 3 століття до н. е.
Спарта, Sparta Municipalityd, Laconia Regional Unitd, Пелопоннес, Греція
Діяльність правитель
Посада Царі Спарти
Батько Евдамід I
Мати Архідаміяd
Брати, сестри Агесілай і Agesistratad
Діти Евдамід II

Архідам IV (дав.-гр. Ἀρχίδαμος Δ΄; д/н — 275 до н. е.) — цар Спарти близько 305275 роках до н. е.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Евріпонтидів. Старший син Евдаміда I. У 305 році до н. е. став царем. Близько 295 року до н. е. сприяв рішенню про оголошенню Спарти незалежності від Македонії. У відповідь македонський цар Деметрій I виступив проти Афін та держав Пелопоннесу. У 294 році до н. е. в результаті облоги впали спочатку Афіни, після чого Деметрій I виступив проти Спарти. В 295/294 році до н. е. Архідам IV зазнав поразки в битві при Мантінеї від македонян, а потім повторно поблизу самої Спарти. За свідченням Плутарха, в битві при Спарті спартіати втратили 200 вояків і були взяті в полон 500. Архідам IV був змушений визнати васальну залежність від царя Македонії.

Архідам IV виіршив зміцнити Спарту. Навколо міста вперше з'явилися стіни і інші міські укріплення. Після 294 року до н. е. про Архідама IV майже ніяких відомостей. Він помер в 275 році до н. е. Йому спадкував син Евдамід II.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • E. I. McQueen: The Eurypontid House in Hellenistic Sparta. In: Historia: Zeitschrift für Alte Geschichte, Bd. 39 (1990), S. 163–181.
  • Thomas, Joseph (2010). The Universal Dictionary of Biography and Mythology. New York: Cosimo. p. 154. ISBN 1616400684.