Батоги широколисті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Батоги широколисті
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Angiospermae)
Евдикоти (Eudicots)
Айстериди (Asterids)
Порядок: Айстроцвіті (Asterales)
Родина: Айстрові (Asteraceae)
Підродина: Цикорієві (Cichorioideae)
Триба: Cichorieae
Рід: Батоги (Chondrilla)
Вид: Батоги широколисті
Біноміальна назва
Chondrilla latifolia
M.Bieb., 1808
Посилання
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Chondrilla latifolia

Батоги широколисті[1], хондрила широколиста[2] (Chondrilla latifolia) — вид рослин з родини айстрових (Asteraceae), поширений у Болгарії, Молдові, Україні, Білорусі, Росії, Азербайджані, Грузії, Туреччині.

Опис[ред. | ред. код]

Багаторічна або дворічна рослина 50–120 см заввишки. Листки широкі, (0.5)1–4 см шириною, від ланцетних до широко-яйцюватих, знизу на жилці й на краю зі щетинками. Верхня частина стебла густо шерстисто запушена; інша частина його гола, іноді з розсіяними щетинками. Гілочки загального суцвіття повстяні, квітконоси 3–5 мм завдовжки. Кошики зібрані по 1–3 на верхівках гілок і на бічних гілочках, 11-квіткові. Внутрішні листочки обгортки на середній жилці з густими щетинками (іноді їх немає). Квітки жовті, з 5-зубчастим відгином. Сім'янки з довгим (3.5–5 мм) гладким, у верхній частині булавовидно потовщеним носиком; чубчик з численних однакових щетинок, 5–8 мм завдовжки[2].

Поширення[ред. | ред. код]

Країни зростання: Болгарія, Молдова, Україна, Білорусь, Росія, Азербайджан, Грузія, Туреччина; натуралізований у Люксембурзі[3][4].

В Україні вид зростає на пісках, у степах, на щебенистих схилах, як бур'ян на полях — у Лісостепу (Канів по р. Дніпро), Степу та Криму[2].

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Chondrilla latifolia // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б в Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наукова думка, 1987. — С. 373. (рос.)(укр.)
  3. Plants of the World Online — Kew Science. Процитовано 13.05.2019.  (англ.)
  4. Euro+Med Plantbase. Процитовано 13.05.2019.  (англ.)