Баттьяні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб роду Баттьяні над входом до їхнього віденського палацу

Баттьяні, Баттяні або Батьяні (Batthyány) — одна з найбагатших магнатських родин Угорщини, що претендувала на походження від одного з вождів Арпада під час вторгнення мадярів до Паннонії у IX столітті. Вперше згадується в документах, датованих 1398 роком. З 1524 року старша гілка облаштувалась у Неметуйварі, у 1603 році зведена в ранг імперських графів.

З початку XVI століття, яке взагалі в історії Баттьяні стало золотою сторінкою, цей рід дав Угорському королівству немало хорватських банів. 1570 року Балтазар Баттьяні перетворив родове гніздо, Неметуйвар, на центр протестантизму на заході Угорщини. Один з його нащадків, Адам Баттьяні (1610-59), будучи католиком, заснував у Неметуйварі францисканський монастир. Від його старшого сина Кристофа походить старша лінія роду, Баттьяні-Штратманн (Batthyány-Strattmann), від молодшого, Пала — набагато чисельніша лінія, яка продовжила володарювати Неметуйваром.

Перший князь Баттьяні

1764 року один зі сподвижників Євгенія Савойського, імперський фельдмаршал Карл Йозеф Баттьяні, який за 20 років до того здобув історичну перемогу при Пфаффенгофені, був удостоєний імператрицею Марією Терезією князівського титулу. Оскільки всі дев'ять дітей, народжених ним у трьох шлюбах, померли немовлятами, після смерті фельдмаршала княжий титул перейшов до його племінника, а потім — до дітей та онуків останнього. Головною резиденцією княжої (старшої) лінії був барочний палац у Керменді, збудований у 1730-45 роках. Останній її представник помер у Кермендському палаці 1914 року, після чого княжий титул успадкував дуже далекий кузен із числа нащадків Пала.

Якщо їхні суперники за вплив у Бургенланді, магнати Естергазі, підтримували живопис та музику, то князі й графи Баттьяні прославились збиранням книг. У 1838 році князь Густав Баттьяні подарував Угорській академії наук своє книжкове зібрання, до якого входив такий унікум, як донині не розшифрований кодекс Рохонці, названий так за замком Баттьяні у Рехніці, де він зберігався. Інший коштовний манускрипт, Золотий кодекс із Лорша, зберігається у бібліотеці Баттьяні в румунському місті Алба-Юлія.

Лайош Баттьяні під час революції 1848 року став першим прем'єр-міністром Угорщини; він був страчений у Пешті й шанується як національний герой. Після Другої світової війни власність родини Баттьяні була здебільшого конфіскована у тогочасних соціалістичних країнах, хоч у них залишилась крупна нерухомість в Бургенланді, включаючи Неметуйварську фортецю, придбану ще 1524 року.

Відомі представники родини[ред.ред. код]

Ruine der Festung Güssing.jpg
Batthyány-Montenuovo Mausoleum Bóly b.JPG
Körmend - Palace.jpg
Цитадель Баттьяні в Неметуйварі (Гюссінг) Мавзолей Баттьяні-Монтенуово Кермендська резиденція Баттьяні

Посилання[ред.ред. код]