Биченкова Інна Валентинівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інна Валентинівна Биченкова
Artist Inna Bychenkova in the Kyiv's Artists House 2014.jpg
Народження 5 червня 1941(1941-06-05)
Київ, Українська РСР, СРСР
Смерть 16 січня 2023(2023-01-16) (81 рік)
  Київ, Україна
Поховання Байкове кладовище
Країна Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Жанр живопис
Навчання Київський художній інститут
Діяльність художниця, сценографка, вчителька
Напрямок сценографія
Член Національна спілка художників України і НСКУ
Нагороди
Заслужений художник України
Премії Державна премія ім. Василя Стуса (1987)

Биченкова Інна Валентинівна (5 червня 1941, Київ, УРСР — 16 січня 2023)[1] — радянський і український художник театру і кіно, педагог. Заслужений художник України (2003)[2].

Творчість[ред. | ред. код]

Закінчила Київський державний художній інститут (1967, майстерня М. Духновського).

Працювала в галузі живопису, сценографії, кіно. Основні твори: «Театральні натюрморти» (1979–82), «Народження образу» (1979), «Ілюзія» (1981), «Кожний вечір» (1982); серії – «Життя провінції» (1980–83), «Осінні мотиви» (1995–96), «Замріяні натюрморти» (1996–98), «Незабутнє минуле» (1999).

Поставила понад шістдесят спектаклів в різних театрах Києва та України, працювала доцентом і викладачем у Художньому інституті, брала участь у створенні кількох десятків кінофільмів і телесеріалів[3].

Член Національної спілки театральних діячів України (1971), Національної спілки художників України (1976), Національної спілки кінематографістів України (1989).

Фільм «Розпад» (1990) про аварію на ЧАЕС та її наслідки отримав дві кінонагороди: золоту медаль на МКФ у Венеції та гран-прі на МКФ екологічних кіно- та телефільмів у Сантандері (Іспанія). Робота у зоні відчуження була небезпечною, проте художницю це не зупинило. «Друзі вмовляли не їхати, казали, як це небезпечно. Але для мене робота завжди була важливішою за моє життя. На зйомках у Чорнобилі найбільший подив у мене викликало те, що сучасне, за тими мірками, місто було абсолютно порожнім. Тому що в такому місці має бути життя, і страшна реальність не укладалася в голові. У зоні відчуження ми знаходилися кілька днів, більше не можна було. Багато сцен відтворювали вже в Києві».[4].

Під час президентських виборів 2004 р. активно підтримувала Януковича, журналісти видання УП підозрювали її у отриманні коштів від правлячої тоді Партії Регіонів за агітацію. Однак сама Биченкова на той час все спростовувала. Згодом, після подій 2014р., вона зізналась у цьому, а також публічно вибачилась перед українцями.

Живопису Інни Биченкової, яким вона щедро ділилася з друзями, демонструвала на щорічних виставках, притаманний особливий ліризм, еротизм і глибоке переживання екзистенційності буття. Сама мисткиня часто страждала від депресій, що не могло не вплинути на творчість. Прояви цього ми бачимо у суворих, дещо геометризованих композиціях, виконаних у стриманому колориті з присутністю певних канонічних символів. За спогадами доньки, Биченкова під час навчання на другому курсі інституту спробувала покінчити з собою, але, на щастя, лікарям вдалося врятувати її життя. Після цього стався певний стрибок у розвитку на ниві мистецтва. Красу довкілля, яку вона попри все намагалася помічати, відтворювала у складних полотнах, поєднуючи живописний і театральний принципи.[5].

Донька Юлія, зять і онук Платон — також присвятили себе мистецтву, працюють як художники—графіки, мешкають у США.

Фільмографія[ред. | ред. код]

Художник по костюмах:

Художник-постановник:

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]