Благовіщення (Леонардо да Вінчі)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Благовіщення
італ. Annunciazione
Annunciation (Leonardo) (cropped).jpg
Автор Леонардо да Вінчі
Час створення 1972—1975
Розміри 98 * 217 см
Матеріал олія, дошка
Місцезнаходження Галерея Уффіці (Флоренція, Італія Італія)

Благовіщення (італ. Annunciazione) — картина італійського художника Леонардо да Вінчі, що написана приблизно між 1472 і 1475 роками. Зберігається в галереї Уфіцці в місті Флоренція (Італія). Одна з перших картин да Вінчі на релігійну тему. Художник написав картину, будучи ще учнем в майтерні Андреа дель Верроккіо.

Історія[ред. | ред. код]

Картина написана як запрестольний образ для церкви жіночого монастиря Святого Бартоломео в Монте-Олівето-Маджоре неподалік Флоренції. Напис на звороті підтверджує, що картина висіла в ризниці. Судячи з інших свідчень, деякий час вона прикрашала стіну монастирської трапезної. Прямокутна форма полотна вказує на те, що вона могла висіти безпосередньо над вівтарем. Спершу картину приписували Доменіко Гірландайо, який був учнем Вероккіо, разом з да Вінчі. У 1869 році Карл Едуард фон Ліпгарт визначив її раннім твором да Вінчі. Картина залишалася в монастирі до 1867 року, після чого була передана в Галерею Уффіці у Флоренції.

Сюжет[ред. | ред. код]

На картині зображено подію, яка описана в Євангелії від Луки (Лук. 1:26-39), коли архангел Гавриїл, посланий Богом, проголосив: «Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою» і повідомив Діві Марії про її вагітність. Також архангел наказав назвати народженого сина Ісусом.

Опис[ред. | ред. код]

Композиція твору слідує традиції «Hortus conclusus». На передньому плані художник зобразив крилатого архангела Гавриїла в поклоні з білою лілією (символ непорочності Діви Марії) в лівій руці. Правою рукою архангел благословляє Марію, яка сидить біля свого будинку. Шати архангела стеляться по килиму з квітів і трав, зображених досить умовно. Діву Марію художник, згідно з традицією, пише з Біблією, яка поміщена на мармурову підставку, багато прикрашену рельєфом. Горизонтально орієнтована композиція дає можливість художнику помістити на задній план великий пейзаж: різьблені силуети дерев, річка, що йде вдалину, щогли кораблів, вежі і стіни портового міста, оповиті блідо-блакитним серпанком вершини гір.

Рентгенівське дослідження дозволило встановити, що спочатку голова Марії була нахилена сильніше, її права рука була коротшою, а мізинець не зігнутий. Чоло Марії повинен був прикрашати ланцюжок з підвісками.

Посилання[ред. | ред. код]