Борисфен (колонія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
стародавнє місто[d]
Борисфен
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Очаківський район
Борисфен у Вікісховищі?
Античні колонії Північного Причорномор'я (англ.)
Залишки Березанського городища
Археологічні розкопки на місці поселення

Борисфен (дав.-гр. Βορυσθένης), Борисфеніда, Березанське поселення — найдавніша грецька колонія в Північному Причорномор'ї на острові Березань (при впадінні Дніпра-Борисфена в Чорне море, поблизу м. Очакова). Заснована в 645644 до н. е.

На думку українського археолога Андрія Добролюбського, Борисфен також міг бути розташований на місці сучасної Одеси. Про це, принаймні, свідчать численні археологічні знахідки[1].

В античній літературній традиції цю назву мала й Ольвія.

Спочатку Борисфен був самостійним полісом, у 2-й половині VI століття до н. е. він ввійшов до складу Ольвійської держави.

Наявність регулярного планування житлових кварталів, системи водопостачання, залишки монументальних споруд громадського призначення і храмів указують, що з того часу поселення почало набувати міського вигляду.

З 2-ї половини V століття до н. е. поселення прийшло в занепад.

У І—III ст.ст. до н. е. стало однією з головних сакральних зон культу Ахілла Понтарха в Нижньому Побужжі.

На городищі знайдено давню родоську та іонійську кераміку, кераміку елліністичного часу. Відкриті напівземлянки і кам'яні багатокімнатні будинки елліністичного часу. Серед знахідок багато монет ольвійського карбування[2].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Андрей Добролюбский, Олег Губарь, Андрей Красножон. Борисфен — Хаджибей — Одесса. - Одесса-Кишинев: Бизнес-Элита, 2002, 272 с., тираж 500 пр., ISBN 9975-9607-3-1
  2. Монеты Ольвии. - Киев, 1988. ISBN 5-12-000104-1. (рос.)

Література[ред.ред. код]