Варненська битва (1912)

From Вікіпедія
Jump to navigation Jump to search
Варненська битва
Перша балканська війна
Drazki-VNmuseum.jpg
Координати: 43°19′ пн. ш. 28°28′ сх. д. / 43.317° пн. ш. 28.467° сх. д. / 43.317; 28.467
Дата: 8 листопада 1912
Місце:
Результат:
Сторони
Flag of Bulgaria.svg Болгарія Ottoman flag.svg Османська імперія
Командувачі
Flag of Bulgaria.svg Дімітар Добрев Ottoman flag.svg Хусейн Рауф бей
Військові сили
4 міноносці болг. «Дръзки», «Летящи», «Смели», «Строги» 1 крейсер болг. «Хамидие», кілька інших кораблів
Втрати
1 поранений крейсер сильно пошкоджений
8 загинули
30 отримали травми

Варненська битва (болг. Битката при Варна) — битва, що відбулася 8 листопада 1912 року в ході Першої Балканської війни між військовими кораблями Болгарії та Османської імперії.

Передумови[edit | edit source]

Після значних втрат, що зазнала Османська імперія в боях при Лозенградській та Люлебургасько-Бунархисарська операціях, османи відчайдушно потребували поповнення запасів зброї, боєприпасів та продуктів харчування з Німеччини та Австро-Угорщини. Вся провізія звозилася в румунський порт Констанца, а звідти перевозилася на кораблі до Стамбулу.

Болгарське узбережжя (міста Варна, Каварна, Бургас, мис Еміне) неодноразово бомбардувалися турецьким флотом. 29 жовтня капітан турецького крейсера «Хамидие» наполягає на тому, щоб Варна та Балчик здатися, в іншому випадку вони будуть знищені.

Битва[edit | edit source]

8 листопада Головний штаб Варненського флоту отримав звіт про те, що 2 вантажних корабля направляються з Констанци до Стамбула. Берегова охорона підтверджує наявність турецьких військових кораблів у районі мису Каліакра і наказує потопити або захопити їх.

О 22:30 4 міноносці болг. «Дръзки», «Летящи», «Смели», «Строги» під загальним командуванням капітана II рангу Дімітара Добрева вийшли з порту. В 00:30 вони помітили великий корабель у 32 км від Варни, який, на їхню думку, був крейсером болг. «Хамидие». О 0:40 флагман «Летящи» подає сигнал атаки, і через п'ять хвилин випускає торпеду з відстані 500—600 м. Османи реагують інтенсивним вогнем. Флагмани «Смели» та «Строги» також намагалися торпедувати ворога, але вони програють.

У флагман «Смели» потрапляє снаряд. Ситуація стає критичною, коли османські антиторпедні кораблі прибувають на допомогу крейсеру «Хамидие», а болгарським моряки з суден досі не вдається впоратися з пошкодженнями.

Важливу роль в битві відіграв мічман міноносця «Дръзки» Георгі Купов, саме з його корабля був зроблений постріл, який влучив в ніс крейсера противника. «Хамидие» отримав пробоїну площею 10 м² і не потонув лише тому, що море було спокійним під час його відступу до Босфору. Османи втратили 8 чоловік, ще 30 отримали поранення.

Після короткого артилерійського обстрілу «Дръзки» повертається в порт. Вранці міноносці прибувають до Варни. З болгарської сторони був поранений один офіцер з корабля «Смели».

Джерела[edit | edit source]