Мічман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мі́чман (від англ. midshipman) — військове звання військовослужбовців у ВМФ (ВМС) низки країн.

Військова кваліфікація і службове положення осіб, яким надавалося це звання, неодноразово змінювалися. Спочатку звання надавалося морякам парусного флоту, що виконували відповідну посаду — мічмани несли службу на крупних парусниках приблизно посередині палуби (звідси і назва посади) і забезпечували точне виконання командою наказів капітана або вахтового начальника, яким поставлені вітрила часто обмежували огляд середньої і носової частини палуби. Для напрацювання практики на цю посаду часто призначали кандидатів на надання офіцерського чину (гардемаринів).

У російському флоті вперше запроваджено в 1716 році як унтер-офіцерський чин. З 1732 до 1917 (виключаючи 1751—1758, коли мічмани відносилися до унтер-офіцерів) мічман — перший офіцерський чин, — відповідав званню поручника в армії. Звання мічмана надавалося гардемаринам, що успішно витримали теоретичний і практичний іспити. Мічмани призначалися на посади командирів артилерійських башт кораблів, командирами плутонгів протимінної артилерії, штурманами малих бойових кораблів тощо

За радянських часів військове звання мічмана вперше було введене Постановою РНК СРСР від 30 листопада 1940 року як вище звання для старшин ВМФ, морських частин прикордонних і внутрішніх військ. Ця ухвала діяла до 1972 року. У зв'язку з введенням з 1 січня 1972 в Збройних Силах СРСР інституту прапорщиків і мічманів (Указ Президії Верховної Ради СРСР від 18 листопада 1971) військовослужбовці в званні мічмана стали бути окремою категорією особового складу ВМФ і морських частин прикордонних військ. За своїм службовим положенням, обов'язками і правам вони так само, як і прапорщики, мають статус, близький до молодших офіцерів, є їх найближчими помічниками і начальниками для матросів (солдат) і старшин (сержантів) одного з ними корабля (частини).

Звання мічмана як правило надається після закінчення відповідних шкіл (курсів). Військове звання мічмана існує і у ВМФ (ВМС) деяких інших держав. Проте слід мати на увазі, що англомовне «Ensign», яке зазвичай перекладається українською як «мічман», відповідає за рангом званню лейтенанта ВМС України (відповідника молодшому лейтенантові в більшості країн не існує), а українське «мічман» за рангом відповідає званню уоррент-офіцер (англ. Warrant Officer) у англомовних країнах.

Що стосується звання «Midshipman», від якого пішло слово «мічман», то в англомовних країнах воно вийшло з ужитку в регулярному флоті. У Великій Британії це звання надається курсантам старшого курсу військово-морського коледжу, в США — курсантам військово-морського училища (військово-морської академії).

Галерея знаків розрізнення Прапорщик і Мічман[ред. | ред. код]

Збройні сили України Військово-морських сил України
Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg UA shoulder mark 08.svg UA shoulder mark 07.svg UAN shoulder mark 08.svg UAN shoulder mark 07.svg
Старший прапорщик
Прапорщик
Старший мічман
Мічман

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]