Вулканічна зима

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вулканічна зима — глобальні кліматичні зміни, що викликані значним забрудненням земної атмосфери вулканічним попелом внаслідок особливо значного виверження вулкана. Виявляються у похолоданні в багатьох регіонах земної кулі. Попіл і сірчані гази, з яких утворюються аерозолі з сірчаної кислоти, після викиду на висоту стратосфери поширюються по всій земній кулі. Через це випромінювання сонця в значно більшій мірі, ніж зазвичай, відфільтрується в атмосфері й не досягає земної поверхні, що викликає глобальне похолодання. Схожий ефект, який може бути викликаний гіпотетичною ядерною війною, називається ядерною зимою.

Де-факто ефект вулканічної зими має місце після кожного виверження вулкана, проте по-справжньому відчутним він стає, коли виверження перевищує шість балів за шкалою вулканічного експлозивного індексу (англ. Volcanic Explosivity Index, VEI). Приміром, після виверження вулкана Пінатубо на філіппінському острові Лусон у 1991 році метеорологами було зареєстровано тимчасове падіння температури на 0,5 °C.

Більш тяжкі наслідки спричинило за собою виверження вулкана Тамбора на острові Сумбава в 1815 році, яке сягнуло семи балів за шкалою VEI. Протягом року виверження викликало всесвітнє зниження середньої температури на 2,5 °C. У Європі супроводжувалося морозами в середині липня, через що 1816 рік називався сучасниками роком без літа. Аж до 1819 року незвичне похолодання ставало причиною неврожаїв і голоду та сприяло міграційним хвилям людства з Європи до Америки. Подібну подію відзначали й у VI століттікліматичні зміни 535-536 років.

У наш час найбільша небезпека вулканічної зими виходить від супервулкану Єллоустоун в Єллоустонському національному парку, США. Його виверження могло би на декілька десятиліть привести до глобальних кліматичних змін у бік зледеніння планети, викликаючи неврожаї й голод. При цілком реальному сценарії виверження цього вулкана жертвами по всьому світу можуть стати мільйони та мільярди людей. Згідно з однією з теорій, виверження вулкана Тоба 74 тисячі років тому було причиною скорочення всесвітньої популяції предків сучасних людей до приблизно 10 тисяч індивидів.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  1. Майкл Рампіні Супервулканізм та інші катастрофічні геофізичні процеси, [Архівовано 3 січня 2010 у Wayback Machine.] 2008. (рос.)
  2. Keith Briffa et al. Influence of volcanic eruptions on Northern Hemisphere summer temperature over the past 600 years, in: Nature 393, 1998, S. 450-455. doi:10.1038/30943 (англ.)
  3. William J. Humphreys Volcanic dust and other factors in the production of climatic changes, and their possible relation to ice gases, in: J Franklin Inst, 1913, S. 131–172 (англ.)
  4. Patrick McCormick et al. Atmospheric effects of the Mt Pinatubo eruption, in: Nature 373, 1995, S. 399-404. doi:10.1038/373399a0 (англ.)