Рік без літа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Рік без літа — прізвисько 1816 року, коли в Європі і Північній Америці панувала надзвичайно холодна погода. До сьогоднішнього дня він залишається найхолоднішим роком з початку документування метеорологічних спостережень. У США його також прозвали англ. Eighteen hundred and frozen to death, що перекладається як укр. тисяча вісімсот на смерть замерзлий.

Причина[ред.ред. код]

Лише в 1920 американський дослідник клімату Вільям Хамфрейс знайшов пояснення «року без літа». Він пов'язав зміну клімату з виверженням вулкана Тамбора на індонезійському острові Сумбава, яке коштувало життя 70—90 тисячам людей (через вибух та його безпосередні наслідки), найсильнішим виверженням вулкану після виверження Хатепе. Його виверження, яке відбулося у квітні 1815, оцінюється у сім балів за Шкалою вулканічних вивержень (VEI), а масивний викид попелу в атмосферу, що становив 150 км³, викликав ефект вулканічної зими в північній півкулі, який відчувався протягом кількох років.

Наслідки[ред.ред. код]

Для поширення попелу по земній атмосфері було потрібно кілька місяців, тому в 1815 наслідки виверження в Європі ще не відчувалися так сильно. Однак у березні 1816 температура продовжувала залишатися зимовою.

У всій Північній півкулі спостерігалися аномальні холоди. У Ірландії 142 дні з 153, що вважаються літніми, йшов дощ, це викликало неврожай, епідемію висипного тифу і спровокувало масову еміграцію ірландців до Америки. У Швейцарії уряду довелося випускати спеціальні брошури, що розповідають, як відрізнити їстівні дикорослі трави від отруйних.

У квітні і травні було надприродно багато дощів та граду. У червні і липні в Америці кожну ніч був мороз. В Нью-Йорку і на північному сході США випадало до метра снігу. Німеччину неодноразово спіткали сильні бурі, багато річок (у тому числі і Рейн) вийшли з берегів. Незвичайний холод призвів до катастрофічного неврожаю. Навесні 1817 ціни на зерно зросли в десять разів, а серед населення почався голод. Десятки тисяч європейців, які страждали до того ж ще й від руйнувань Наполеонівських воєн, емігрували до Америки. Міграція йшла і в Америці, в Квебеці влітку регулярно йшов сніг.

За однією з оцінок, рівень смертності в Європі у «рік без літа» подвоївся, сягнувши загальної кількості 200000 смертей.[1]

Рік без літа в Україні[ред.ред. код]

Схема, що показує зміни температури 1816 року порівняно зі звичайною.

Ніяких відомостей про аномальні холоди в 1816 році в Україні нема. Навпаки, відомо що того року в Україні було спекотне літо[2]. Зміна напрямків вітрів, яка призвела до катастрофічних холодів в Західній Європі та Америці, в Україні дала підвищення температури.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • У 1816 році була винайдена дрезина — передвісник велосипеда. Її винахідник Карл Драйс намагався хоч якось протистояти дорожнечі переміщення на конях: через неврожай ціни на сільгосппродукцію, у тому числі й кормову, помітно підскочили.
  • Дехто вважав винуватцем похолодання Бенджаміна Франкліна, винахідника громовідводу. На їхню думку, він порушив природні струми Землі, що призвело до таких згубних наслідків.

Література[ред.ред. код]

  • Keith Briffa:Influence of volcanic eruptions on Northern Hemisphere summer temperature over the past 600 years, в журналі Nature 393 (Червень 1998), 450–455. (англ.)
  • Charles R. Harington:The Year Without a Summer? World Climate in 1816,Оттава 1992. ISBN 0-660-13063-7 (англ.)
  • Henry and Elizabeth Stommel:Volcano Weather. The Story of 1816, the Year Without a Summer,Newport (RI) 1983. ISBN 0-915160-71-4 (англ.)
  • RB Stothers:The great Tambora eruption in 1815 and its aftermath, в журналі Science 224 (1984), 1191–1198. (англ.)
  • Hans-Erhard Lessing: Automobilitaet: Karl Drais und die unglaublichen Anfaenge, Leipzig 2003
  • The Story of the Year of Cold, by Dozier, Lou Zerr Press, 2009

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]