Вібія Сабіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вібія Сабіна
Народилася 86 або 83
Померла 136[1]
Поховання Замок Сант-Анджело
Країна Стародавній Рим
Посада дружина імператораd
Рід Антоніни
Батько Луцій Вібій Сабін
Мати Салоніна Матідія
Брати, сестри Mindia Matidiad і Rupiliad
У шлюбі з Адріан[2]
Вібія Сабіна

Вібія Сабіна (лат. Vibia Sabina; 83 або 86 — 136/137) — дружина римського імператора Адріана.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Походила з роду нобілів Вібіїв. Донька Луція Вібія Сабіна, консула 97 року, та Салоніни Матідії, небоги імператора Траяна. Замолоду — у 100 році — вийшла заміж за Адріана, майбутнього імператора. Цей шлюб був суцільно з політичних розрахунків. Його влаштувала Помпея Плотіна, дружина Траяна, яка намагалася зробити Адріана спадкоємцем імператорського трону. Про життя у шлюбі з Адріаном у часи правління Траяна мало відомостей. Здебільшого Вібія жила у Римі, де проводила життя римської аристократки. Втім також супроводжувала чоловіка під час його поїдок імперією. У 115 році разом з Помпеєю Плотіною супроводжувала Траяна на війну з Парфією. Вібія Сабіна була також присутньою при смерті імператора у Селінунті й в цілому сприяла заходам Плотіни стосовно передачі імператорської влади Адріанові.

Августа[ред. | ред. код]

Після повернення до Риму стосунки поміж Вібією та Адріаном були в цілому прохолодні. Це пов'язують з тим, що Сабіна не мала дітей, а також з численними коханками та коханцями Адріана (він був бісексуалом). У 122 році відбувся прямий конфлікт поміж Адріаном, який знаходився тоді у Британії, та Вібією Сабіною, яка в цей час мешкала у Римі. У неї налагодилися занадто тісні стосунки з префектом преторія Септіцієм Кларетом та імператорським секретарем й істориком Светонієм Транквіллом. Адріан тоді ж заявив, що якби він був приватною особою то негайно розлучився б з дружиною через її поганий характер. Своєю чергою Вібія заявляла, що рада тому, що не народила чоловікові дітей, які б стали покаранням людству. З цього моменту Вібія майже не спілкувалася з чоловіком, була значною мірою відгороджена від суспільства.

Проте у 128 році відбулося примирення й Вібія Сабіна отримала титул Августи. Після цього вона разом з Адріаном вирушила на схід, побувавши в Афінах, Елевсіні, Олімпії, потім через Малу Азію та Сирію імператорське подружжя влітку 130 року прибуло до Олександрії Єгипетської. До Риму Вібія Сабіна повернулася разом із чоловіком у 132 році.

Смерть[ред. | ред. код]

Втім в цей час стався новий конфлікт, після якого Адріан почав ставитися до дружини брутально та суворо. Зрештою, за одними відомостями у 136 або 137 році Вібія Сабіна наклала на себе руки, а за іншими — була отруєна за наказом імператора.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Annelise Freisenbruch, Caesars’ Wives: Sex, Power, and Politics in the Roman Empire (London and New York: Free Press, 2010), 170.
  • Opper, Thorsten. Hadrian: Empire and Conflict, Harvard University Press, 2008, p. 205. ISBN 0674030958

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Вібія Сабіна