Вібія Сабіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вібія Сабіна
Vibia Sabina (Villa Adriana) 01.jpg
Народилася 86
Померла 136
Поховання Замок Святого Ангела
Рід Антоніни
Батько Луцій Вібій Сабін
Мати Салоніна Матідія
Брати, сестри  • Рупілія[d]
У шлюбі з Адріан
Вібія Сабіна

Вібія Сабіна (лат. Vibia Sabina, * 85 — † 136/137) — дружина римського імператора Адріана.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Походила з роду нобілів Вібіїв. Донька Луція Вібія Сабіна, консула 97 року, та Салоніни Матідії, небоги імператора Траяна. Замолоду — у 100 році — вийшла заміж за Адріана, майбутнього імператора. Цей шлюб був суцільно з політичних розрахунків. Його влаштувала Помпея Плотіна, дружина Траяна, яка намагалася зробити Адріана спадкоємцем імператорського трону. Про життя у шлюбі з Адріаном у часи правління Траяна мало відомостей. Здебільшого Вібія жила у Римі, де проводила життя римської аристократки. Втім також супроводжувала чоловіка під час його поїдок імперією. У 115 році разом з Помпеєю Плотіною супроводжувала Траяна на війну з Парфією. Вібія Сабіна була також присутньою при смерті імператора у Селінунті й в цілому сприяла заходам Плотіни стосовно передачі імператорської влади Адріанові.

Августа[ред. | ред. код]

Після повернення до Риму стосунки поміж Вібією та Адріаном були в цілому прохолодні. Це пов'язують з тим, що Сабіна не мала дітей, а також з численними коханками та коханцями Адріана (він був бісексуалом). У 122 році відбувся прямий конфлікт поміж Адріаном, який знаходився тоді у Британії, та Вібією Сабіною, яка в цей час мешкала у Римі. У неї налагодилися занадто тісні стосунки з префектом преторія Септіцієм Кларетом та імператорським секретарем й істориком Светонієм Транквіллом. Адріан тоді ж заявив, що якби він був приватною особою то негайно розлучився би з дружиною через її поганий характер. У свою чергу Вібія заявляла, що рада тому, що не народила чоловікові дітей, які би стали покарання людству. З цього моменту Вібія майже не спілкувалася з чоловіком, була значною мірою відгороджена від суспільства.

Проте у 128 році відбулося примирення й Вібія Сабіна отримала титул Августи. Після цього вона разом з Адріаном відправилася на схід, побувавши в Афінах, Елевсіні, Олімпії, потім через Малу Азію та Сирію імператорське подружжя влітку 130 року прибуло до Олександрії Єгипетської. До Риму Вібія Сабіна повернулася разом із чоловіком у 132 році.

Смерть[ред. | ред. код]

Втім в цей час стався новий конфлікт, після якого Адріан почав ставитися до дружини брутально та суворо. Зрештою, за одними відомостями у 136 або 137 році Вібія Сабіна наклала на себе руки, а за іншими — була отруєна за наказом імператора.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Annelise Freisenbruch, Caesars’ Wives: Sex, Power, and Politics in the Roman Empire (London and New York: Free Press, 2010), 170.
  • Opper, Thorsten. Hadrian: Empire and Conflict, Harvard University Press, 2008, p. 205. ISBN 0674030958

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Вібія Сабіна