Віктор Кац

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Віктор Кац
англ. Victor Kac
Народився 19 грудня 1943(1943-12-19) (75 років)
Бугуруслан, СРСР
Громадянство Flag of the United States.svg США
Діяльність математик
Alma mater Московський університет
Сфера інтересів математична фізика, комбінаторика і математика
Заклад Массачусетський технологічний інститут
Вчене звання професор
Науковий керівник Вінберг Ернест Борисович
Вчителі Вінберг Ернест Борисович
Член Американське математичне товариство і Американська академія мистецтв і наук
Відомий завдяки: алгебри Каца-Муді
детермінантна формула Каца
формула Вейля-Каца
Нагороди

Ві́ктор Ка́ц (англ. Victor Kac; нар. 19 грудня 1943, Бугуруслан) — радянський і американський математик, професор Массачусетського технологічного інституту. Відомий своїми роботами з теорії представлень, комбінаторики та математичної фізики. Незалежно від Роберта Муді ввів новий клас алгебр Лі (алгебри Каца — Муді), а також застосував до них формулу Вейля (Вейля — Каца) для доведення справедливості тотожностей Макдональда в цьому випадку. Крім того, він класифікував скінченновимірні прості супералгебри Лі та запропонував детермінантну формулу для алгебри Вірасоро.

Біографія[ред. | ред. код]

Віктор Кац народився в 1943 році в Бугуруслані (Оренбурзька область, РРФСР, СРСР), куди були евакуйовані його батьки з Кишинева на початку німецько-радянської війни. Після війни родина повернулася до Кишинева, де Віктор закінчив середню школу.

У 1965 році Віктор Кац закінчив Московський університет, потім — аспірантуру під керівництвом Ернеста Вінберга; в 1968 році він захистив кандидатську дисертацію на тему «Прості незвідні градуйовані алгебри Лі скінченного росту»[1]. До 1976 року працював у Московському інституті електронного машинобудування, потім він залишив Радянський Союз і оселився в Бостоні. В 1977 році почав викладати в Массачусетському технологічному інституті, в 1978 році став доцентом, а в 1981 році — професором математичного відділення МІТ.

В 1981 році Віктор Кац отримав премію Альфреда Слоана (Sloan Fellowship), в 1986 році — премію Ґуґґенхайма (Guggenheim Fellowship), а в 1994 році був нагороджений медаллю Вігнера[2]. З 1998 року він є почесним членом Московського математичного товариства, з 2007 року — дійсним членом Американської академії мистецтв і наук.

Віктор Кац має двох братів:

Наукові праці[ред. | ред. код]

  • Кац В. Бесконечномерные алгебры Ли. — М. : Мир, 1993. — 432 с.
  • Кац В. Г. Вертексные алгебры для начинающих. — М. : МЦНМО, 2005. — 200 с.
  • Кац В. Г., Чен П. Квантовый анализ. — М. : МЦНМО, 2005. — 128 с.

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Кац В. Г. Простые неприводимые градуированные алгебры Ли конечного роста // Изв. АН СССР. Сер. матем. — 1968. — Т. 32, вип. 6. — С. 1323–1367.
  2. Про нагородження Віктора Каца медаллю Вігнера
  3. Домашня сторінка Михаїла Каца

Посилання[ред. | ред. код]