Вікіпедія мовою есперанто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вікіпедія мовою есперанто
Current Esperanto Wikipedia main page.png
Wikipedia-logo-v2-eo.svg
Створена грудень 2001
Кількість статей 285 324
Кількість редагувань 7 005 804
Кількість користувачів 175 476
Кількість адміністраторів 17
Загальна кількість сторінок 631 956
Кількість файлів 6900
Глибина 16.4
Головна сторінка Ĉefpaĝo
Дані за: 28 вересня 2010

Вікіпедія мовою есперанто — розділ Вікіпедії мовою есперанто. Створена в листопаді 2001 року. Станом на квітень 2016 року це 32-ий за кількістю статей розділ Вікіпедії у загальному переліку, а також найбільший серед штучномовних розділів.

Вікіпедія мовою есперанто станом на 22 вересня 2020 року містить 285 324 статті, 175 476 зареєстрованих користувачів, 17 адміністраторів[1]. Загальна кількість сторінок в Вікіпедії мовою есперанто — 631 956, редагувань — 7 005 804, завантажених файлів — 6900[1]. Глибина (рівень розвитку мовного розділу) Вікіпедії мовою есперанто мала і становить 16.4 пунктів[1].

Історія створення[ред. | ред. код]

Вікіпедія мовою есперанто була створена одним з активістів есперанто-руху Чаком Смітом (англ. Chuck Smith) — американцем, що в той час працював добровольцем у Роттердамі, в штаб-квартирі Міжнародної Асоціації Есперанто. Проект знайшов підтримку в багатьох членів асоціації, серед них — один із засновників Вікіпедії — Джиммі Вейлс, а також Ангро Ланграж — вікіпедист, бюрократ і адміністратор есперанто Вікіпедії.

Велике значення у популяризації есперанто Вікіпедії мало те, що Чак Сміт особисто їздив на різні молодіжні зустрічі прихильників есперанто, наголошував на важливості існування вільної енциклопедії для такого розсіяного контингенту есперанто мовців з обмеженими ресурсами. Згодом Чака Сміта підтримали й інші активісти. Невдовзі мовою есперанто було видано спеціальні підручники з інструкцією для користування Вікіпедією.

Більшість користувачів есперанто Вікіпедії переконані, що цей розділ цілком відповідає критеріям вільної енциклопедії, тому що дозволяє носіям різних мов і культур співпрацювати у одному середовищі, що робить таку енциклопедію нейтральною, що не завжди є з розділами Вікіпедії на етнічних мовах, де загальноприйняті й авторитетні стереотипи фіксуються у статтях як факти.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Частка внеску до вікіпедії мовою есперанто редакторів з різних країн у першому кварталі 2014 року така[2]:

Нр. Країна Частка редагувань
1 Франція 25.0 %
2 Німеччина 13.6 %
3 США 11.5 %
4 Нідерланди 9.4 %
5 Польща 5.9 %
6 Іспанія 3.8 %
6 Італія 3.7 %

Крім того, у Вікіпедії мовою есперанто є одна аудіо-стаття.

Особливості[ред. | ред. код]

Внутрішнє кодування статей не збігається з видимим при редагуванні — для представлення специфічних для есперанто букв ĉ, ĝ, ĥ, ĵ, ŝ, ŭ в редакторі використовуються сурогатні пари cx, gx, hx, jx, sx, ux, а для букви x — пара xx (так звана x-система). Це дозволяє використовувати для редагування групу клавіатури будь-якої мови з латинським алфавітом.

Багато статей в цій Вікіпедії використовують такий навігаційний елемент як хлібні крихти. Така традиція збереглася ще з часів, коли рушій Вікіпедії ще не мав механізму категорій. Вікіспільнотою цього розділу було вирішено поступово вилучати цей навігаційний елемент як такий, що дублює категорії.

Вікіпедія мовою Есперанто містить найбільше зображень у категорії вікіпедій з кількістю статей 50 000 — 10 000. Часто зображення у статтях поміщаються у вигляді галерей.

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Сайт Вікіпедії мовою есперанто Мобільний сайт Вікіпедії мовою есперанто Crystal kppp.png

Португальська