Російська Вікіпедія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Російська Вікіпедія
Wikipedia-logo-v2-ru.svg
Russian Wikipedia main page 25.04.2013 Mozilla 1265px.png
Створена 20 травня 2001
Кількість статей 1 680 249
Кількість редагувань 110 502 917
Кількість користувачів 2 873 999
Кількість адміністраторів 83
Загальна кількість сторінок 6 403 955
Кількість файлів 229 902
Глибина 136.4
Кількість вибраних статей 905 (28.06.2016)[1]
Кількість добрих статей 2452 (28.06.2016)[2]
Головна сторінка http://ru.wikipedia.org/
Дані за: 11 травня 2013

Російська Вікіпедія (рос. Русская Википедия) — російськомовний розділ Вікіпедії, багатомовної інтернет вікі-енциклопедії, яку може редагувати кожен. Заснована 11 травня 2001 року. Це один з десяти найбільших мовних розділів Вікіпедії — станом на січень 2019 року в ньому налічувалося близько 1 500 000 статей різної тематики. За цим показником російська Вікіпедія посідає 7-е місце серед всіх мовних розділів (зокрема, після англійської, шведської, себуанської, німецької, нідерландської та французької Вікіпедій). У серпні 2013 року за відвідуваністю мовний розділ знаходиться на четвертому місці, поступаючись англійському, японському та іспанському розділам. Щомісячно статті російської Вікіпедії переглядають понад мільярд разів.

Назва «російська» означає не приналежність до етносу або держави, а лише мову, якою написано статті. Також вживаються точніші назви — «російськомовна Вікіпедія» та «Вікіпедія російською мовою». Вживається також скорочення «ру-вікі» та «росвікі».

Серед десяти найбільших[ред. | ред. код]

Домінування різних мовних розділів вікіпедії за відвідуваністю в країнах світу.
Синім кольором позначено англійську вікіпедію, зеленим — іспанську, фіолетовим — французьку, малиновим — російську, коричневим — португальську, блакитним — німецьку, жовтим — китайську, помаранчевим — інші (домінують, як правило, в одній країні)
Світлим кольором позначено країни у яких відвідуваність даного розділу становить менше 50 % відвідуваності всіх розділів вікіпедії.

Російська Вікіпедія 19 травня 2008 року обігнала шведський розділ за кількістю написаних статей — понад 283 тисячі й увійшла до десятки найбільших мовних розділів Вікіпедії, посівши місце біля логотипу (відомого як «глобус з пазлів») на головній сторінці порталу Wikipedia.org. 20 жовтня 2011 року російська Вікіпедія обійшла за кількістю статей японську[3] і стала найбільшим серед мовних розділів, що не використовують латину. Починаючи з 2010 року дослідження Фонду Вікімедіа відмічають унікальну динаміку розвитку російської Вікіпедії[4]: в той час, як в інших великих Вікіпедіях спостерігається уповільнення зростання числа учасників і зниження темпів написання статей, проект російською мовою активно розвивається як за показниками кількості, так і за показниками якості.

24 лютого 2013 року Російська Вікіпедія обігнала Іспанську з 971 955 статтями, зайнявши в загальному обліку розділів 6 місце.

11 травня 2013 року була написана мільйонна стаття.

17 травня 2013 року, внаслідок корекції статистики, було з'ясовано, що іспанська вікіпедія має більше мільйона статей і таким чином виходить на 6 місце у світі, а російська вікіпедія здає позиції й переноситься на 7 місце.

Деякою мірою зростання кількості статей Російської Вікіпедії було підкріплено ботозаливками. За даними спеціального вікіпроекту, ботами було залито десятки тисяч статей про населені пункти Німеччини, України, Іспанії, Бразилії та інших країн, близько 20 тисяч статей про річки Росії тощо.

Російська Вікіпедія є найбільшою російською універсальною енциклопедією, значно перевершуючи сучасну Велику енциклопедію «Терра» (у якій 160 000 статей), Енциклопедичний словник Брокгауза і Єфрона (121 240 статей в 31 томі) і Велику радянську енциклопедію (95 279 статей).

Серед статей російської Вікіпедії є багато перекладів з україномовної Вікіпедії. З них статус добрих в російській Вікіпедії отримали статті Малярія, Галицько-Волинське князівство, Битва за Іодзіму, Бразильська імперія, Старіння, Софіївка (дендропарк), Політ птахів, Дивна війна, Вільгельм Ґустлофф (корабель).

Російська Вікіпедія в Україні[ред. | ред. код]

Динаміка популярності російської Вікіпедії в Україні

Хоча російська Вікіпедія досі є найбільш відвідуваною в Україні, її популярність відносно української Вікіпедії зменшується.

Нагороди й премії проекту[ред. | ред. код]

Ru-wiki awards-2010.jpg
Zvezda interneta 2011.jpg

Премія Рунету[ред. | ред. код]

РОТОР і РОТОР++[ред. | ред. код]

 • РОТОР-2007 (березень 2007). Російська Вікіпедія зайняла два почесні другі місця, в номінаціях «Інтернет-співтовариство року», поступившись проекту «Хабрахабр» (http://habrahabr.ru/), і «науково-освітній сайт року», поступившись проекту «Навколо світу». Всього проголосувало трохи більш як 220 чоловік.
 • РОТОР-2006 (2006). Російська Вікіпедія зайняла друге місце в номінації «науково-освітній сайт року», поступившись проекту «Математичні етюди». У голосуванні взяла участь 141 людина.
 • РОТОР++ (2005). У Вікіпедії друге місце в номінації «науково-освітній сайт року», перше — у сайту «Элементы.ру».

Золотий сайт[ред. | ред. код]

 • Золотой сайт — 2007 (6 грудня 2007). Російська Вікіпедія стала лауреатом в номінації «Класика».

Страйк спільноти[ред. | ред. код]

Так виглядала російська Вікіпедія 10 липня

Російськомовний розділ Вікіпедії припинив роботу близько 00:30 в ніч на 10 липня 2012 року на одну добу на знак протесту проти законопроекту № 89417-6, який розглядається у Державній Думі Росії. Повна назва законопроекту — проект Федерального закону Російської Федерації «Про внесення змін до Федерального закону „Про захист дітей від інформації, що шкодить їхньому здоров'ю та розвитку“ та окремі законодавчі акти Російської Федерації з питання обмеження доступу до протиправної інформації в мережі Інтернет». На думку користувачів, цей законопроект обмежує свободу інформації в Інтернеті, що може призвести зокрема і до обмеження доступу до Вікіпедії.

Конфлікти між російською Вікіпедією і Роскомнадзором[ред. | ред. код]

У серпні 2015 року наявність статті про чарас у російській Вікіпедії стала приводом конфлікту між Роскомнадзором і шанувальниками Вікіпедії. Так, 18 серпня 2015 року Роскомнадзор, пославшись на рішення Чорноярського районного суду Астраханської області від 25 червня 2015 року[5], зажадав від адміністрації Вікіпедії видалити статтю «Чарас»[6]. На думку прокурора Чорноярського району, який звернувся до суду, у статті була «текстова інформація, що демонструє спосіб приготування наркомісткої речовини»[7]. Судом інформація статті була визнана забороненою до розповсюдження на території Російської Федерації як пропаганда наркотичних засобів відповідно до частин 1 і 2 статті 46 федерального закону від 08.01.1998 № 3-ФЗ «Про наркотичні засоби і психотропні речовини»[5].

У Вікіпедії, за результатами обговорення серед учасників проекту, було прийнято рішення не видаляти статтю[8]. За словами виконавчого директора Вікімедіа РУ Станіслава Козловського, «Та частина статті, яка викликала нарікання суду, була взята зі сторінки Організації Об'єднаних Націй, іншу інформацію ми брали з фармакологічних довідників, але до них претензій від Роскомнадзора не надходить». Він також зазначив, що «якщо держава в особі Роскомнадзора вирішила заблокувати» Вікіпедію", то так тому і бути. У нас схожа ситуація в Китаї, Сирії, Ірані та Саудівській Аравії"[9]. Директор «Вікімедіа РУ» Володимир Медейко також нагадав, що сервери «Вікіпедії» знаходяться в Каліфорнії і на них поширюються закони цього американського штату[10].

24 серпня Роскомнадзор направив на блокування операторами зв'язку покажчик сторінки сайту російськомовної Вікіпедії, що містить «заборонену інформацію про наркотичну речовину»[11]. Оскільки інтернет-енциклопедія працює по захищеному протоколу https, провайдери не зможуть блокувати окремі сторінки, тому блокування однієї статті може призвести до блокування всієї Вікіпедії на території Росії[12][13][14]. Однак уже 25 серпня на сайті Роскомнадзора з'явилося повідомлення про те, що «інформація, визнана судом забороненою, була відредагована. Стаття про наркотичну речовину „Чарас“, що міститься зараз у „Вікіпедії“, згідно з експертним висновкам ФСКН Росії, не порушує вимог законодавства» і «зазначене в даному рішенні суду посилання виключене з Єдиного реєстру забороненої інформації»[15].

Критика[ред. | ред. код]

Логотип російської Вікіпедії 1 квітня 2020

На думку російського лінгвіста Максима Кронгауза, російська Вікіпедія поступається англійській практично в усьому. У 2013 році Кронгауз відзначав спад в доопрацюванні розділу ентузіастами («то втомилися, чи то просто набридло») і переорієнтацію на класичні паперові енциклопедії минулого.

Якщо раніше це було досить цікаве інформаційне звалище, то сьогодні воно стає респектабельнішим. Цікаві (але неперевірені або взагалі неенциклопедичні) факти відкидаються, зате з'являється наукове (частіше псевдонаукове) теоретизування. У результаті втрачаються специфічні переваги, а рівень професійних енциклопедій залишається недосяжний.[16]

— Максим Кронгауз

В українській пресі неодноразово відзначалось, що статті російської та української Вікіпедії, пов'язані з російсько-українськими конфліктами суттєво відрізняються[17] [18] [19]. В деяких ЗМІ з'являлася інформація про редагування російськими чиновниками статті про збитий Боїнг 777 біля Донецька[20].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Вибрані статті в РуВікі
 2. Хороші статті в РуВікі
 3. Обгон Японской Википедии
 4. http://strategy.wikimedia.org/wiki/File:Contributor_growth_size_by_wikipedia.png
 5. а б Решение Черноярского районного суда Астраханской области № 2-290/2015 от 25 июня 2015 года
 6. Роскомнадзор распорядился заблокировать страницу в Википедии. Lenta.ru. Процитовано 2015-08-24. 
 7. Роскомнадзор пожаловался на несговорчивость Википедии. Lenta.ru. Процитовано 2015-08-24. 
 8. СМИ сообщили о намерении Роскомнадзора заблокировать «Википедию». РБК. Процитовано 2015-08-24. 
 9. «Википедию» заблокируют в России. Ведомости. Процитовано 2015-08-24. 
 10. Роскомнадзор готов заблокировать «Википедию». Коммерсантъ. Процитовано 2015-08-24. 
 11. Страница русскоязычной Википедии, содержащая запрещенную информацию о наркотическом веществе, направлена на блокировку операторами связи. Официальный сайт Роскомнадзора. Процитовано 2015-08-24. 
 12. А вот и не заблокируете. Султан Сулейманов — о том, как «Википедия» дразнила Роскомнадзор. Meduza. Процитовано 2015-08-24. 
 13. "Википедия": блокировка одной статьи затронет весь сайт. Русская служба Би-би-си. Процитовано 2015-08-16. 
 14. Reporting by Alexander Winning; Editing by Alison Williams. Russia orders Wikipedia page blocked over cannabis link. Рейтер. Процитовано 2015-8-24.  Проігноровано невідомий параметр |datepublished= (можливо, |publication-date=?) (довідка)(англ.)
 15. Решение суда в отношении «Википедии» исполнено. Роскомнадзор. 25 августа 2015. 
 16. Кронгауз М. А. Самовчитель олбанського. — М. : АСТ, 2013. — С. 12. — 5000 прим. — ISBN 978- 5-17-077807-2.
 17. Користувачі різних мовних версій «Вікіпедії» по-своєму визначають статус Криму
 18. Чому статті про Степана Бандеру в українській і російській Вікіпедії так відрізняються. uapress.info. 2014-11-11. 
 19. Російськомовна Вікіпедія вже від’єднала Донецьк від України, - фото. iPress. 2014-05-22. 
 20. Російські чиновники спотворюють інформацію у Вікіпедії, – ЗМІ. ZIK. 2014-08-13. 

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Сайт російської Вікіпедії Мобільний сайт російської Вікіпедії Crystal kppp.png