Вінцент Годлевський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вінцент Годлевський

Вінце́нт Годле́вський (біл. Вінцэнт Гадлеўскі; 16 листопада 1898, Шуричі — 24 січня 1942) — білоруський католицький священик, громадський і політичний діяч, публіцист. Входив до складу Ради Білоруської Народної Республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився 16 листопада 1898 року в селі Шуричі Волковиського повіту.

Закінчив Віленську католицьку духовну семінарію та католицьку духовну академію в Санкт-Петербурзі. Одним з перших став проповідувати в костелі білоруською мовою. Після проголошення Білоруської Народної Республіки Годлевський входив до складу Ради БНР.

Вінцент Годлевський — серед засновників ідеї білоруської християнської демократії, редактор газети «Крыніца»

Коли Західна Білорусь згідно Ризького мирного договору перейшла під контроль Польщі, Годлевський викладав у семінарії, проповідував у селі Жодзішки. За національно-визвольну діяльність був заарештований польською владою. Після ув'язнення жив у Вільнюсі, переклав Новий Заповіт білоруською мовою.

У 19391940 роках видавав часопис «Беларускі Фронт» та заснував Білоруську незалежницьку партію.

У червні 1940 виїхав з Вільнюса до Варшави, працював у Білоруському комітеті. У жовтні 1941 був призначений головним шкільним інспектором у Мінську, керував роботою по підготовці навчальних програм для білоруських початкових шкіл, одночасно був членом Білоруської Народної Самооборони.

З початком радянсько-німецької війни виступав на стороні Німеччини, надіючись за її допомогою здобути для Білорусі незалежність, однак згодом, побачивши нацистську політику в Білорусі, перейшов на антинімецькі позиції[1]. Годлевький — один з головних організаторів підпільної антинімецької націоналістичної організації «Беларускі Цэнтральны (Народны) Фронт»" та підпільного антинімецького націоналістичного партизанського руху.

24 січня 1942 Вінцент Годлевський був заарештований гестапівцями у Мінську та розстріляний в концентраційному таборі Малий Тростянець.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.