Ганс фон Аахен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ганс фон Аахен
Jan Saenredam 001.jpg

Портрет Ганса фон Аахена. Автор: Ян Санредам. 1601 рік.
Народився 1552(1552)
Кельн
Помер 15 березня 1615
Прага
Поховання Собор святого Віта
Громадянство Flag of Germany.svg Німеччина
Національність німець
Діяльність художник
Конфесія католицтво
Дружина Регіна ді Лассо
Автограф Hans von Aachen.jpg

Ганс фон Аахен (*Hans von Aachen, 1552 —†15 березня 1615) — німецький художник, представник маньєризму.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився в Кельні (незважаючи на прізвище, яке веде походження від місця народження його батька). Навчався живопису в Кельні, в майстерні фламандського художника Георга Ерріха.

1574 року Ганс фон Аахен здійснив подорож до Італії, де продовжив навчання образотворчому мистецтву у Флоренції, Римі та Венеції. Значний вплив на подальшу творчість Аахена і формування його маньєристичного стилю справили твори Якопо Тінторетто і маньєристів Флоренції. Відомість як художник Аахен отримав саме в Італії.

У 1585 році він працював у Флоренції при дворі великого герцога Тосканського Франческо I, де виконував декілька портрет останнього і представників родини Медічі.

У 1588 році Ганс фон Аахен повернувся до Німеччини і набув визнання як художник і майстер тонкого психологічного портрета в аристократичних родинах Кельну, при баварському герцогському дворі Вільгельма V у Мюнхені і багатій сім'ї банкірів Фуггерів в Аугсбурзі.

1592 року Ганс фон Аахен написав офіційний портрет імператора Священної Римської імперії Рудольфа II, після чого був запрошений на посаду придворного художника імператорського двору, що розташовувався тоді у Празі. У 1594 році імператор надав художникові дворянство. Ганс фон Аахен також виконував дипломатичні завдання, виступав як експерт творів мистецтва. Він багато подорожував країнами Європи з дипломатичною місією, а також з метою придбання картин для художньої колекції тодішнього австрійського імператора.

В 1596 пошлюбився з донькою композитора Орландо ді Лассо. У 1601 році Ганс фон Аахен остаточно перебрався до Праги і залишався там до власної смерті. Після смерті Рудольфа у 1612 році недовгий час працював придворним живописцем імператора Маттіаса (картина «Імператор Маттіас», 1612 рік). Помер у 1615 році.

Творчість[ред.ред. код]

Живописець Ганс фон Аахен вважається одним з найвидатніших німецьких художників свого часу. Картини фон Аахена, що зображують витончені, подовжені фігури є зразками маньєризму, що був тоді провідним стилем в мистецтві Північної Європи. Стиль Аахена об'єднав ідеалізацію, властиву римської та флорентійської школам періоду пізнього Відродження і маньєризму, з венеціанським колоритом і голландським реалізмом. Він був особливо вправний у зображенні грайливо-еротичної оголеної натури («Торжество Істини і Справедливості», 1598 рік, Стара пінакотека, м. Мюнхен; «Афіна, Венера і Юнона», 1593 рік, Музей витончених мистецтв, м. Бостон). Гравюри, створені на основі його робіт, привели до широкого поширення його стилю в мистецьких колах Центральної Європи.

Майстер писав картини міфологічної, алегоричній та релігійної тематики, а також портрети. Найкращим твором художника вважають картину «Торжество Істини і Справедливості» (1598 рік, Пінакотека, м. Мюнхен), що виконана у техніці живописання на міді. Іншим відомим твором художника є картина «Бахус, Церера і Купідон» (1610 рік, Музей історії мистецтв, м. Відень).

Джерела[ред.ред. код]

  • R. an der Heiden, Die Porträtmalerei des H. v. A., Vienne, 1970
  • R. Pallucchini, La pittura veneziana del Seicento, Milano, 1981

Посилання[ред.ред. код]