Генріх Ігнац Франц фон Бібер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Генріх фон Бібер

Генріх Ігнац Франц фон Бібер (нім. Heinrich Ignaz Franz Biber von Bibern; 12 серпня 16443 травня 1704) — австрійський композитор і скрипаль родом з Богемії. Народився у Вартенбергу, Чехія. Представник бароккової музики.

Біографія[ред.ред. код]

Навчався у Йогана Генріха Шмельцера. У 1660-х роках — музикант на службі у князя-єпископа Оломоуцького. Близько 1670 вступив до придворної капели Зальцбурга, з 1684капельмейстер. Скрипаль-віртуоз, що позначилося на його скрипковій сонаті, де зустрічаються віртуозня пасажі, використана скордатура — зміна звичайної установки струн і т. П.

Творчість[ред.ред. код]

Найбільш відома його збірка 15 сонат «розарій» (бл. 1676). Автор духовної музики, інструментальних ансамблів, опер. Напевно, Бібер є автором 53-голосної «Зальцьбургської меси», яка довгий час приписувалась різним авторам.

Написав 16 містерій-сонат для скрипки та бас-контінуо (орган, віола да гамба). Часто зустрічаються символи троянди і хреста (так як Бібер входив до ложі «Троянди і хреста»). 16 сонат — 16 подій з життя Діви Марії:

  • Перший цикл — Різдвяний.

1 соната — Благовіщення — ре мінор. лад соль-ля-ре-мі. 2 соната — Зустріч Марії з Єлизаветою — ля мажор. лад ля-мі-ля-мі. 3 — Різдво — сі мінор — сі фа # сі ре. 4 — Стрітення — ре мінор — ля ре ля ре. 5 — Отримання в храмі — ля мажор — ля мі ля до #.

  • Другий цикл — Страсної:

6 — молитвою за чаше — до мінор — ля бемоль — мі бемоль-соль-ре. 7 — Бичування — фа мажор — до фа ля до. 8 — Вінчання терновим вінком — до мажор — ре фа сі бемоль ре. 9 — Несення хреста — ля мінор — до мі ля мі. 10 — Розп'яття — лад соль реля ре.

  • Славний цикл:

11 — Воскресіння — соль ре соль ре. 12 — Вознесіння — до мадор — до мі сіль до. 13 — Зішестя святого духа — ре мінор — ля мі до # ми. 14 — Вознесіння Марії — ре мажор — ля мі ля ре. 15 — Коронація Марії на небесах — до мажор — сіль до сіль ре. 16 — Чакона — соль мінор — соль ре ля мі.

Література[ред.ред. код]

  • Chafe E.T. The church music of Heinrich Biber. Ann Arbor: UMI Research Press, 1987

Посилання[ред.ред. код]