Гетеанум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Другий Гетеанум, фронтально

Гетеанум (Ґетеанум) — всесвітній центр Антропософського руху, названий на честь Гете. Він розташований у Швейцарії в місті Дорнах. Архітектура будівлі, зведеній за принципом органічної архітектури, за задумом Рудольфа Штайнера (архітектора й організатора будівництва), втілює Всесвіт. Порода дерева для обробки підбиралися як для скрипки; це для того, щоб були відчутні вібрації усіх типів.

Гетеанум оголошений швейцарською владою історичною пам'яткою, оскільки є однією з найзначніших архітектурних споруд XX століття. Потужна будівля із залізобетону з обтічними органічними формами не має зовні і всередині жодного прямого кута. Це — місце, де панує гармонія. Поруч у тому ж стилі побудовані навколишні службові та житлові будівлі.

Кожен елемент Гетеанума — настінні розписи, вітражі, скульптури, картини, форми і число колон — має свою символіку.

Мабуть, у житті буде створено не так багато незвичайного, з вмістом більш великим, ніж історія цієї будівлі і ніж саме цю будівлю.

— Крістіан Моргенштерн

Перший Гетеанум[ред.ред. код]

У будівництві Гетеанума брали участь представники російської інтелігенції — Андрій Білий, Максиміліан Волошин, Маргарита Волошина та багато інших. Зокрема, Маргарита Волошина (учениця Іллі Рєпіна і Костянтина Коровіна) розписувала куполи першого Гетеанума. Крім представників російської інтелігенції, в будівництві Гетеанума (поки у всьому світі йшла Перша світова війна) брали участь представники всіх воюючих країн.

Будівля була знищена шляхом підпалу в ніч з 31 грудня на 1 січня 1922 року.

Другий Гетеанум[ред.ред. код]

Над проектуванням нової будівлі в 1923 році працював Рудольф Штайнер. Будівництво почалося в 1924 році і тривало до 1928 року, вже після смерті Штайнера.

Перший Гетеанум
Другий Гетеанум
Другий Гетеанум
Політ на октокоптері над Гетеанумом
Інтер'єр Гетеанума в Дорнаху

Посилання[ред.ред. код]