Рудольф Штайнер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рудольф Штайнер, 1905

Рудольф Йо́зеф Ло́ренц Шта́йнер, Штейнер (нім. Rudolf Joseph Lorenz Steiner, *27 лютого 1861, Кралєвіца, Австрійська імперія — †30 березня 1925, Дорна, кантон Золотурн, Швейцарія) — австрійський філософ-містик, письменник, езотерик, творець псевдонауки, відомої як антропософія.

Під керівництвом Штейнера цей рух пройшов кілька періодів . У першому , більш філософськи орієнтованому періоді , Штейнер шукав синтез між наукою і духом ; його філософська робота цих років , названа духовною наукою , прагнула поєднати західний шлях пізнання з внутрішніми і духовними потребами людської істоти. У другому періоді, що починається близько 1907 року, він приступив до широкої діяльності в різних видах мистецтва , включаючи драму , мистецтво руху (розробка нового виду мистецтва , еврітмії ) і архітектуру. Кульмінацією цієї роботи стала споруда культурного центру , будинки всіх мистецтв - Гетеанума. Після Першої світової війни Штайнер співпрацював з педагогами , фермерами , лікарями та представниками інших професій. Як реформатор - практик Штайнер заклав основи вальдорфської педагогіки , антропософської медицини (у тому числі омелотерапії раку) , лікувальної педагогіки , ботмеровской гімнастики , біодинамічного сільського господарства , ініціював розвиток евритмії , нових напрямків в драматичному мистецтві , живопису , архітектурі , руху кін. 1910 -х - поч. 1920 -х рр. . за розділення трьох сфер «соціального організму » - культури , політики та господарства . У співпраці зі Штайнером група протестантських священиків і богословів на чолі з Ф.Ріттельмаєром заснувала в 1922 Громаду християн - рух за оновлення релігійного життя.

Штейнер був представником форми етичного індивідуалізму , який він пізніше розширив , ввівши широку духовну складову. Основою для його епістемології послужив світогляд Гете , в якому мислення « ... такий же орган сприйняття дійсності , як око або вухо . Так само , як останні сприймають колір або тон , так само мислення сприймає ідеї ». Доказ того , що людське пізнання не має меж , стало ниткою , що пройшла через усі періоди його духовно орієнтованої творчості.


Біографія[ред.ред. код]

Діяльність[ред.ред. код]

Активність Штейнера в широкому культурному середовищі зросла після Першої світової війни. Він заснував безліч шкіл , які згодом переросли в всесвітню шкільну мережу. Перша така школа відома як вальдорфська. Він також винайшов систему органічного землеробства , відому як біодинамічне . Це була найперша форма сучасного органічного сільського господарства та Штейнеру належить великий внесок у його розвиток. Його робота в медицині призвела до розвитку широкого кола додаткових видів лікування , допоміжної художньої та біографічної терапії. Широко поширені будинки для дітей і дорослих з інвалідністю , створені на основі його роботи (сумісної з рухом Кемфіла) . Його картини та малюнки вплинули на Йозефа Бойса та інших сучасних художників. Два Гетеанума, створені ним , є визнаними шедеврами архітектури модернізму; інші антропософські архітектори також внесли свій внесок у сучасну архітектурну сцену. Одним з перших установ , що стали практикувати соціальний банкінг , був антропософський банк , заснований прихильниками антропософской філософії.

Настільки ж широкою є і літературна спадщина Штейнера. Його твори , видані більш ніж в сорока томах, включають книги , есе , чотири п'єси (« драми містерії ») , мантричні вірші і автобіографію. Збори його лекцій становить близько 300 томів і зачіпають величезну кількість тем. Малюнки - пояснення до лекцій Штейнера , зроблені на дошках , налічують 28 окремих томів. Його архітектурна спадщина та скульптурні роботи висвітлені численними публікаціями.

Педагогіка[ред.ред. код]

Основна стаття Вальдорфська педагогіка

Ще молодою людиною Штейнер підтримував незалежність освітніх установ від державного контролю. У 1907 році він написав есе «Виховання дитини з точки зору духовної науки» , в якому описав основні стадії розвитку дитини. Вміщені в есе думки пізніше послужили основою для формування його підходу до освіти.

У 1919 році Еміль Мольт запросив його прочитати лекцію працівникам на своїй сигаретної фабрики Вальдорф-Асторія в Штутгарті. В результаті цих лекцій з'явилася нова, Вальдорфська школа. У 1922 році Штейнер приїхав зі своїми ідеями в Оксфорд на запрошення професора Міллісент Маккензі. Оксфордська конференція призвела до появи вальдорфських шкіл у Британії. Під час життя Штейнера школи , засновані на його освітніх принципах , з'явилися також в Гамбурзі , Ессені , Гаазі і Лондоні. Зараз по всьому світу налічується більше 1000 вальдорфських шкіл.

Суспільна діяльність[ред.ред. код]

У період після Першої світової війни Штейнер особливо активно виступав з лекціями на тему соціальної реформи. Широко поширилася петиція , яка висловлювала його основні соціальні ідеї (підписана крім інших Германом Гесе) .

Його головна книга на тему соціальної реформи , «Сутність соціального питання в життєво необхідних сьогодення і майбутнього», продавалася десятками тисяч примірників під час його життя. Згідно Штейнеру , культурна , політична та економічна сфери суспільства потребують тісної взаємодії , але , тим не менш, кожна з них повинна зберігати свою незалежність від інших. Кожна з цих трьох сфер має конкретне завдання: політичні інститути повинні встановлювати політичну рівність і захищати права людини , культурні інститути повинні культивувати вільний і безперешкодний розвиток таких областей , як наука , мистецтво , освіта та релігія , економічні інститути повинні заохочувати взаємодію виробників , розповсюджувачів і споживачів з урахуванням потреб суспільства. В освіті тричленного соціального організму він бачив необхідний відгук на вже видиму тенденцію взаємної незалежності цих трьох сфер. У таких формах державного устрою , як теократія , традиційний капіталізм і державний соціалізм , Штейнер бачив спроби домінування відповідних інститутів над іншими - культурних , економічних і державних. Він вважав , що в сучасності такі спроби будь-якої з цих сфер маніпулювати іншими суперечило б інтересам суспільства ; такі негативні впливи включали б, наприклад , корпоративний натиск на державу , замах держави на науку , освіту або релігію , релігійний вплив на державний організм.

  * Культурна сфера (наука , мистецтво , релігія, освіта і преса ) вимагають і сприяють свободі;
  * Політична сфера вимагає і сприяє рівноправності ;
  * Економічний устрій вимагає і сприяє взаємодії і солідарності.

Штейнер також дав припущення багатьох специфічних соціальних реформ.

Архітектура і образотворче мистецтво[ред.ред. код]

Перший Гетанум

Штейнер спроектував сімнадцять будівель , включаючи перший і другий Гетеануми . Ці дві будівлі , побудовані в швейцарському Дорнаху мали на меті вмістити значний театральний простір і разом з тим Школу духовної науки. З створених Штейнером будівель, три зараховані до одних із найбільш значущих робіт в архітектурі модернізму.

Його основна скульптурна робота - Представник людства - дев'ятиметрова дерев'яна скульптура , створена спільно зі скульптором Едіт Маріон . Зараз скульптурна група знаходиться на постійній експозиції в Гетеанума .

Малюнки Штейнера на дошках були ні на що не схожі і напевно не замислювалися як твори мистецтва. Роботи Йозефа Бойса , на якого сильно вплинув Штейнер , привели до нового розуміння малюнків Штейнера як предметів мистецтва.

Евритмія[ред.ред. код]

Основна стаття Евритмія

Разом із Марією Штейнер фон Сіверс, Рудольф Штейнер розвинув мистецтво евритмії , іноді зване «видимою промовою і видимою піснею». Згідно з принципами евритмії, кожному аспекту мови (звуків (або фонемам), ритмам ) відповідає певний архетип, рух або жест , граматичним функціям відповідають душевні якості (радість , відчай , ніжність і т. д.) і кожному аспекту музики - тони , інтервали , ритми і гармонія.

В якості драматурга Штейнер написав чотири «Драми Містерії» в період між 1909 і 1913 роками , включаючи Врата посвяти та Випробування душі. Донині вони продовжують виконуватися антропософськими групами.

Штейнер також винайшов новий підхід до артистичної мови (« формування мови ») і драми. Михайло Чехов розширив цей метод , який зараз відомий як Чеховський метод гри.

Медицина[ред.ред. код]

Основана стаття Антропософська медицина

Починаючи з 1910-х років, Штейнер працював з докторами над створенням нового підходу до медицини. У 1921 році під керівництвом Штейнера зібралися фармацевти і фізики, щоб створити фармацевтичну компанію під назвою Веледа, яка зараз продає натуральні медичні продукти по всьому світу. Приблизно в той же час доктор Іта Вегман заснувала першу Антропософська клініку в Арлесхайм (тепер клініка Іти Вегман).

Біодинамічне землеробство і садівництво[ред.ред. код]

У 1924 році група фермерів , зацікавлених майбутнім сільського господарства , звернулися до Штейнера за допомогою. Штейнер відповів серією лекцій на тему екологічного та сталого підходу до землеробства , який підсилив родючість грунту без використання хімічних добрив і пестицидів. Сільськогосподарські ідеї Штейнера були сприйняті і стали застосовуватися на міжнародному рівні. Зараз біодинамічне землеробство широко практикується в Європі , Північній Америці , Азії та Австралії.

Центральним аспектом біодинаміки є те , що ферма в цілому бачиться як організм , і тому повинна бути майже абсолютно самозабезпечуваною системою , яка виробляє свої власні добрива та корми для тварин. Захворювання рослини або тварини бачиться як ознака проблеми цілого організму. Штейнер також запропонував узгоджені з ритмами місяця і планет посіви, полив і збір урожаю. З метою залучення участі тонших фізичних істот і елементарних сил Штейнер вказував на застосування натуральних , спеціальним чином виготовлених матеріалів для роботи з грунтом , компостом і рослинами. Він підбадьорював слухачів перевіряти його припущення дослідним шляхом , так як раніше у нього не було досвіду в даній області.

Розвиток філософії[ред.ред. код]

Гетевский спосіб пізнання[ред.ред. код]

У своїх коментарях до наукових робіт Гете, написаних між 1884 і 1897 роками, Штейнер представив гетевский підхід до науки не як теоретичний або заснований на якій-небудь моделі, але як найвищою мірою феноменологічний за своєю природою. Він розвинув це подання у своїх наступних книгах: Основні лінії теорії пізнання світогляду Гете(1886) і Світогляд Гете ( 1897 ) , роблячи особливий акцент на зміні підходу Гете від керівництва фізичними почуттями , де експеримент грає головну роль , до вивчення біології рослин , в якому для виявлення біологічних архетипів ( Urpflanze ) необхідно залучити уяву. Штейнер припустив , що Гете шукав , але не зміг знайти необхідний образ мислення для належного пояснення і розуміння тваринного царства.

Штейнер відстоював гетевський якісний опис кольору , синтетично що виникає з протилежності світла і темряви , на відміну від ньютонівської аналітичної моделі, що ставить в основу частинки світла. Він підкреслював роль еволюційного мислення у відкритті Гете міжщелепних кісток в людині. Гете припускав , що будова тіла людини є наслідком еволюційної зміни анатомії тварин.


Основні твори[ред.ред. код]

 • «Істина і наука», докторська дисертація («Wahrheit und Wissenschaft»), 1892;
 • «Філософія свободи» («Die Philosophie der Freiheit»), 1894;
 • «Світогляд Гете» («Goethes Weltanschauung»), 1897;
 • «Теософія» («Theosophie»), 1904;
 • «Як досягти пізнання вищих світів?» («Wie erlangt man Erkenntnisse der höheren Welten?»), 1909;
 • «Нарис тайнознавства» («Die Geheimwissenschaft im Umriß»), 1910;
 • «Загадки філософії» («Die Rätsel der Philosophie»), 1914;
 • «Про загадки людини» («Vom Menschenrätsel»), 1916;
 • «Про загадки душі» («Von Seelenrätseln»), 1917;
 • «Мій життєвий шлях» («Mein Lebensgang»), 1925.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.