Голанські висоти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 33°00′00″ пн. ш. 35°45′00″ сх. д. / 33.00000° пн. ш. 35.75000° сх. д. / 33.00000; 35.75000

Мапа Голанських висот і зони СООННР

Гола́нські висо́ти (івр. רָמַת הַגוֹלָן‎, араб. هضبة الجولان‎, англ. Golan Heights) — плато і гірська місцевість на півдні Антилівану, в межах сучасного Лівану, Сирії, Йорданії, Ізраїлю. Голанське плато має площу 1 800 км². З 1967 року зазвичай термін застосовується до області площею 1200 км² що включає західну частину плато, невелику частину Йорданської долини на північному заході і на півночі гірський район що простягається на південь від гори Гермон. Голанські висоти мають велике стратегічне значення в регіоні.[1][2]

Голанські висоти були безперечно сирійською територією до захоплення їх Ізраїлем в 1967 році в ході Шестиденної війни. У 1973 Сирія зробила спробу повернути Голанські висоти під час Війни Судного Дня, але зазнала поразки. З того часу край перебуває під владою Ізраїлю.[3] Ця територія була юридично анексована Ізраїлем в 1981 році, але анексія не визнана ані світовим співтовариством[4], ані Радою Безпеки ООН.[5] ООН постійно і твердо закликає повернути терени Сирії і стверджує, що всі ізраїльські правові акти щодо Голанських висот не є легітимними.[6] Втім, в 2019 році США визнали Голанські висоти територією Ізраїлю.[7]

Походження назви[ред. | ред. код]

Назва «Голан» має семітське походження і означає назву міста, яке згадується в Біблії (книга Повторення Закону 4:43) як одне з «Міст притулку», на схід від річки Йордан. Інші імена, використовувані в даному контексті, є Gaulan і Jaulan. Термін «Голани» був сприйнятий ізраїльською культурою для позначення території, яка раніше належала Сирії і зараз є під окупацією Ізраїлю.

Географія[ред. | ред. код]

Голанські висоти є гірським плато вулканічного походження, що тягнеться на схід від Тиверіадського озера (ізр. назва: озеро Кінерет) і долини Хула, і далі, углиб Сирії. Велика його частина знаходиться на висоті більш ніж 1000 метрів над рівнем моря. Площа зайнятої Ізраїлем території Голанських висот близько 1150 км² при довжині 60 км і середній ширині 25 км.

На заході плато різко уривається у бік Тиверіадського озера, на півдні і південному сході обмежено глибокою і вузькою ущелиною річки Ярмук. На сході немає чітких природних кордонів. Велика частина голанського плато знаходиться в Сирії.

Найвища точка на контрольованій Ізраїлем частині Голанських висот — гора Гермон заввишки 2814 м. На територію, зайняту Ізраїлем, припадає 7 % Гермонського хребта, а найвища точка на сирійській території сягає 2814 м. Як мінімум із листопада до березня вершина Гермона вкрита снігом. Ізраїль побудував там гірськолижний курорт.

Сирійським адміністративним центром Голан було місто Ель-Кунейтра, проте воно було залишено мешканцями після того, як ізраїльська армія окупувала Голанські висоти в ході Шестиденної війни. У 1973-му під час Війни Судного дня Кунейтра була звільнена сирійською армією, але, ставши місцем запеклих боїв, була практично повністю зруйнована ізраїльською авіацією. З 1974 Кунейтра виявилася в нейтральній демілітаризованій смузі між ізраїльським і сирійським кордоном формально під контролем сил ООН, фактично належить Сирії; місто залишалося практично незаселеним до останнього часу. Столицею контрольованої Ізраїлем частини Голан є місто Кацрін. Загалом на Голанах живуть близько 39 тисяч осіб. Із сирійських поселень нині залишилося 4 села: Маждель-Шамс, Масаде, Буката і Айн-Канія, більшість мешканців є друзами

У районі колишнього кордону збереглася велика кількість сирійських мінних полів. Поля огорожені, але не нейтралізовані. В результаті на значній території збереглася незаймана природа і є місця, де з 1967 року фактично не ступала нога людини.

Сільське господарство добре розвинене і представлено численними плодовими садами (яблука, вишня), ягодами (малина, полуниця). Великим успіхом користується виноградарство й виноробство.

На південно-західному краю плато знаходяться термальні джерела «Гамат-Ґадер», відомі з Римських часів.

Голанські висоти — досить мальовниче місце. Тут розташовані численні заповідники, струмки й водоспади. Клімат Голан помірний. Завдяки висоті тут не дуже спекотно влітку й досить холодно взимку порівняно з рештою території Ізраїлю.

Археологічні розкопки на Голанах дозволили відкрити безліч археологічних пам'яток римської епохи й середньовіччя.

Велика кількість давніх знахідок, що проливають світло на історію Голанських висот, представлено в музеї «Древності Голан» в місті Кацрін і в музеї Ізраїлю в Єрусалимі.

Опади порівняно численні і стікають у Йордан та довколишнє Тиверіадське озеро, з якого Ізраїль бере основну частину питної води.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. «Golan Heights» World Encyclopedia. Philip's, 2005. Oxford Reference Online. Oxford University Press.
  2. Peter Caddick-Adams «Golan Heights, battles of» The Oxford Companion to Military History. Ed. Richard Holmes. Oxford University Press, 2001. Oxford Reference Online. Oxford University Press.
  3. http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/country_profiles/3393813.stm BBC — «a Rocky plateau in South-Western Syria»
  4. http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/country_profiles/3393813.stm Golan Heights (BBC) see second bullet point under «Golan heights facts»
  5. UN Security Council Resolution 497
  6. UN General Assembly, The occupied Syrian Golan: resolution / adopted by the General Assembly, 15 January 2007.
  7. Трамп підписав декларацію щодо визнання Голанських висот територією Ізраїлю. hromadske.ua (ua). Процитовано 26 березня 2019. 

Джерела[ред. | ред. код]