Війна Судного дня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Війна Судного дня
Арабо-ізраїльський конфлікт
Дата: 6 жовтня26 жовтня 1973
Місце: Синайський півострів і Голанські висоти
Привід: вторгнення армій Сирії та Єгипту на територію, що контролювалась Ізраїлем:
Результат: Завершення вогню,
Резолюція № 338 Радбезу ООН
Сторони
Emblem of Israel.svg
Coat of arms of Syria.svg
Командувачі
Ізраїль Моше Даян
міністр оборони Ізраїлю
Ізраїль Давид Ельазар
начальник Генштабу, Ізраїль
Ізраїль Аріель Шарон,
командир 143 резервної бронетанкової дивизії.
Єгипет Саад ель Шазлі
начальник Генштабу, Єгипет.
Сирія Мустафа Тлас
міністр оборони, Сирія
Сирія Хасан Туркмані
командир 9 піхотної дивизії, Сирія.
Втрати
2552 загиблих
понад 5200 поранених
440 полонених
368 літаків і гелікоптерів
1775 танків и бронемашин
18500 загиблих
51000 поранених
9370 полонених[1]

Війна Судного дня (IV Арабо-ізраїльська війна, Жовтнева війна) — збройний конфлікт між Ізраїлем з одного боку і Єгиптом та Сирією з іншого. Розпочалася 6 жовтня 1973 року арабськими країнами, закінчилася через 18 діб.

Війна почалась з неочікуваної для ізраїльтян атаки єгипетських та сирійських військ під час єврейського свята Йом-Кипур. Армії перетнули лінії припинення вогню на Синайському півострові та Голанських висотах і розпочали наступ вглиб території Ізраїлю.

Єгипетські війська форсують Суецький канал

Перші 24-48 годин операції успіх був на стороні єгиптян і сирійців, але після цього ізраїльські війська, терміново доукомплектовані резервістами, перехопили стратегічну ініціативу. Наприкінці другого тижня війни сирійці були повністю виштовхнуті з Голанських висот, а на синайському фронті ізраїльтяни «вдарили в стик» двох єгипетських армій, форсували Суецький канал (стару лінію припинення вогню) і відрізали 3-ю єгипетську армію від її тилів. Незабаром була оголошена резолюція ООН про припинення вогню.

Конфлікт мав значні наслідки для багатьох держав, особливо Близького Сходу. Ця війна багато в чому посприяла підписанню Кемп-Девідських угод в 1977 році.

Війна готувалась довго і ретельно. Окрім чисто військових дій по відношенню до Ізраїлю вона включала застосування економічного і політичного впливу на союзників Ізраїлю в Європі і Америці. Країни-члени ОПЕК ввели ембарго на продаж нафти країнам Західної Європи, а також підвищили ціну на сиру нафту в три рази. 28 країн Африки розірвали дипломатичні відносини з Ізраїлем.

Передумови[ред.ред. код]

Війна стала продовженням арабо-ізраїльського конфлікту — багаторічної ворожнечі, що стала причиною багатьох битв і воєн, починаючи з 1948 року. Під час Шестиденної війни в 1967 році Ізраїль захопив Синайський півострів аж до Суецького каналу, що став, таким чином, зоною припинення вогню, і приблизно половину Голанських висот, які раніше цілком належали Сирії.

У перші повоєнні роки Ізраїль побудував лінії укріплень на Голанських висотах і Синайському півострові. На будівництво потужної лінії укріплень на Синаї, що отримала назву «лінія Бар-Лева» на честь генерала Хаїма Бар Лева, в 1971 році Ізраїль витратив 500 мільйонів доларів.

І Єгипет, і Сирія хотіли повернення земель, втрачених в Шестиденної війні. Однак, на Хартумському арабському саміті було прийнято рішення, що отримало рішення «трьох "НІ"»: ніякого миру, немає визнанню Ізраїлю та ні переговорам з ним.

У вересні 1970 року єгипетський Президент Гамаль Абдель Насер помер, його наступник Анвар Садат вирішив воювати з Ізраїлем і повернути землі, втрачені в 1967 році.

Бойові Дії на Синайському Фронті з 6 по 15 жовтня

Військові дії[ред.ред. код]

Синайський фронт[ред.ред. код]

Після перетину Суецького каналу єгипетські війська не просувалися вперед занадто далеко, щоб не вийти із зони дії ракетних батарей ППО, які залишилися по той бік каналу, і не залишитися, таким чином, беззахисними перед ізраїльськими ВПС. Єгиптяни пам'ятали, що в Шестиденну війну ВПС Ізраїлю буквально розгромили неприкриті з повітря арабські армії, і не хотіли повторення того ж сценарію. Саме тому після 1967 Єгипет і Сирія почали масову установку придбаних в Радянському Союзі зенітних батарей ППО на територіях, прилеглих до лінії припинення вогню. Проти цих нових установок ізраїльські ВПС були фактично безсилі, оскільки їхні літаки не мали жодних засобів для боротьби з цим видом ППО.

Щоб відбити очікувану ізраїльську контратаку, єгиптяни оснастили першу хвилю своїх наступаючих військ безпрецедентною кількістю переносних протитанкових установок: ручних протитанкових гранатометів і більш досконалих ПТУР «Малятко», які пізніше добре зарекомендували себе у відбитті ізраїльських танкових контратак. Кожен третій єгипетський солдат ніс на собі один з протитанкових засобів. Історик і журналіст Авраам Рабинович пише: «Ніколи раніше протитанкові засоби не використовувалися в бою настільки інтенсивно». Вогневі позиції на єгипетській стороні також були перебудовані: їх зробили в два рази вище ізраїльських позицій на протилежному березі каналу. Це дало єгиптянам важливу перевагу: з нових позицій було дуже зручно вести вогонь по позиціях ізраїльтян. Масштаб і ефективність єгипетської стратегії розміщення протитанкових засобів в поєднанні з неможливістю ізраїльських ВПС здійснювати прикриття своїх військ (через батарей ППО), стали причиною важких втрат, понесених армією Ізраїлю на Синайському фронті в перші дні війни.

Єгипетська армія також доклала великих зусиль для швидкого та ефективного прориву ізраїльської оборонної смуги. На своєму березі каналу ізраїльтяни побудували вісімнадцятиметрові загородження, зроблені, в основному, з піску. Спочатку для подолання такого роду перешкод єгиптяни користувалися вибухівкою, поки один з молодих офіцерів не запропонував використовувати для цієї мети потужні водомети. Ідея сподобалася командуванню, і в Німеччині було куплено кілька потужних водометів. Єгипетські війська використовували ці водомети при перетині Суецького каналу, і використовували їх дуже успішно: водомети швидко розмили загородження.

Першим етапом форсування Суецького каналу було заблокувати випускні отвори трубопроводів, що ведуть до підземних резервуаром з горючою рідиною.

6 жовтня[ред.ред. код]

 • 14.00 у повітря піднято 200 літаків. Артилерія розпочала навісний вогонь по мінних полях і дротяних загородженнях.
 • 14.05 перші хвилі єгипетської піхоти розпочали переправу через канал. Розвід-групи інженерного військ переконуються, що випускні отвори горючої рідини заблоковані. Одночасно перші загони командос перебираються через насип, прямуючи за лінію фронту противника, щоб захопити піщані укриття, призначені для ведення танкового вогню. На півдні починається переправа плавучою бронетехніки.
 • 14.20 Основні сили єгипетської артилерії відкривають вогонь прямою наводкою по укріпленням лінії Барлева.
 • 14.30 Висаджується перша хвиля єгипетської піхоти. Ізраїльські танки починають рух до каналу, але частина їх позицій вже зайнята єгиптянами, озброєними протитанковими знаряддями.
 • 14.45 Друга хвиля висаджується на східний берег каналу. Надалі вони будуть висаджуватися кожні 15 хвилин.
 • 15.00 Взято першу укріплену смугу лінії Барлева. Взяті перші полонені. Ізраїльські ВПС нанесли перший авіаудар.
 • 15.30 Інженерні війська успішно промивають проходи.
 • 16.30 Починається будівництво мостів і поромів.
 • 17.30 Дванадцята хвиля переправилася через канал і подолала насип. Захоплений плацдарм 8 км в довжину і 3,5-4 км в ширину.
 • 17.50 В глибині Синая скидають 4 батальйони командос.
 • 18.30 Відкрито перший прохід.
 • 20.30 Починається рух бронетехніки по першому мосту.
 • 01.00 7800 Танків и 3000 одиниць бронетехніки форсували канал.

У ході операції об'єднаними зусиллями двох своїх армій єгипетські війська просунулися на 15 км вглиб синайської пустелі. Ізраїльський батальйон, який перебував на позиціях лінії Барлева, зіткнувся з силами, що переважали його в кілька разів. Батальйон був швидко розбитий, уцілів тільки один укріплений пункт під кодовою назвою «Будапешт», який так і не був узятий до кінця війни.


Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]