Голосові зв'язки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Голосові зв'язки
Cricothyrotomy.png
(1) Щитоподібний хрящ. (2) Голосові зв'язки. (3) Перстенеподібний хрящ. (4) Трахея
(А) Локалізація конікотомії. (B) Локалізація трахеотомії
Латинська назва Plica vocalis
Анатомія Грея subject #236 1079
Нерв Зворотний гортанний нерв
Попередник 6-а глоткова кишеня
MeSH Vocal+Folds
Dorlands/Elsevier Vocal folds

Commons-logo.svg Голосові зв'язки у Вікісховищі

Голосові́ зв'я́зки (лат. plica vocalis) — еластичні утворення, розташовані в середній частині гортані.[1] Один з найважливіших органів мовленнєвого апарату людини.

Будова голосових зв'язок і формування голосу[ред. | ред. код]

Голосові зв'язки складаються з м'язової та сполучної тканини, що створює їхню підвищену пружність. Простір між голосовими зв'язками називають голосовою щілиною. Під тиском повітря, що виходить з легень, голосові зв'язки зближуються, натягаються і коливаються, від чого з'являється голос. Інша функція голосових зв'язок — перешкоджати потраплянню чужорідних тіл до бронхів і легень.

Захворювання голосових зв'язок[ред. | ред. код]

При гострому запаленні гортані (ларингіті) слизова оболонка її та голосові зв'язки запалюються, збільшуються в розмірі, голосова щілина зменшується через це та набряк слизової оболонки, а іноді й повністю закривається, повітря ззовні не надходить до легень, людина починає задихатися. Це тяжке ускладнення найчастіше виникає раптово за вірусних, алергічних хвороб, перенапруження голосу, вдихання подразливих речовин, наприклад, тютюнового диму, і вимагає екстреної медичної допомоги. Тому якщо раптово з'являється охриплість голосу, особливо в дітей, потрібно негайно звернутися до лікаря-отоларинголога. Також окрім змін у голосових зв'язках може з названих причин виникати постійний набряк слизової оболонки, що призводить до захриплості та зміни тембру голосу — хронічного ларингіту, який в перспективі може призвести до раку гортані. На голосових зв'язках можуть утворюватися як злоякісні, так і доброякісні пухлини. Такі зміни голосу також потребують виключення онкологічних захворювань оточуючих органів, зокрема, щитоподібної залози.

Лікування захворювань голосових зв'язок[ред. | ред. код]

Гострий набряк слизової оболонки гортані та голосових зв'язок лікують в умовах стаціонару, застосовуючи лікарські препарати, що знімають такий набряк. Хронічні ураженнях голосових зв'язок лікують, як правило, оперативно.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Неттер Ф. (переклад Цегельского А.А.) (2004). Атлас анатомії людини. Льві: Наутілус. с. 592. ISBN 966-95745-8-7.