Голосові зв'язки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Голосові зв'язки
Cricothyrotomy.png
(1) Щитоподібний хрящ. (2) Голосові зв’язки. (3) Перстенеподібний хрящ. (4) Трахея
(А) Локалізація конікотомії. (B) Локалізація трахеотомії
Латинська назва Plica vocalis
Анатомія Грея subject #236 1079
Нерв Зворотний гортанний нерв
Попередник 6-а глоткова кишеня
MeSH Vocal+Folds
Dorlands/Elsevier Vocal folds

Голосові́ зв'я́зки (лат. plica vocalis) — еластичні утворення, розташовані в середній частині глотки справа та зліва від гортані й натягнуті спереду назад.[1] Один з найважливіших органів мовленнєвого апарату людини.

Будова голосових зв'язок і формування голосу[ред.ред. код]

Голосові зв'язки складаються з м'язової та сполучної тканини, що створює їхню підвищену еластичність. Простір між голосовими зв'язками називається голосовою щілиною. Під тиском повітря, що виходить з легень, голосові зв'язки зближуються, натягаються і коливаються, від чого з'являється голос. Інша функція голосових зв'язок — перешкоджати потраплянню чужорідних тіл до бронхів і легень.

Захворювання голосових зв'язок[ред.ред. код]

При гострому запаленні гортані (ларингіті) голосові зв'язки запалюються, збільшуються в розмірі, голосова щілина зменшується, а іноді й повністю закривається, повітря з носопролигу не надходить у легені, людина починає задихатися. Це важке ускладнення в голосових зв'язках найчастіше виникає раптово за вірусних захворювань, алергій, перенапруження голосу, вдихання подразливих речовин, наприклад, тютюнового диму, і вимагає екстреної медичної допомоги. Тому якщо раптово з'являється охриплість голосу, особливо в дітей, потрібно негайно звернутися до лікаря-отоларинголога. Також у голосових зв'язках може з названих причини виникати постійний набряк слизової оболонки, що призводить до захриплості та зміни тембру голосу, для якого необхідно виключити онкологічне захворювання, наприлклад рак щитоподібної залози.

Лікування захворювань голосових зв'язок[ред.ред. код]

Гострий набряк слизової оболонки голосових зв'язок лікують в умовах стаціонару, застосовуючи лікарські препарати, що знімають такий набряк. Хронічні ураженнях голосових зв'язок лікують, як правило, оперативно.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Неттер Ф. (переклад Цегельского А.А.) (2004). Атлас анатомії людини. Льві: Наутілус. с. 592. ISBN 966-95745-8-7.