Голірудгауз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 55°57′09″ пн. ш. 3°10′21″ зх. д. / 55.95250° пн. ш. 3.17250° зх. д. / 55.95250; -3.17250

Загальний вигляд Голірудського палацу

Голірудгауз (англ. Holyroodhouse) — офіційна резиденція британських монархів у Шотландії, розташована у столиці цієї країни — Единбурзі. Найменування походить від перекрученого англо-шотландського Haly Ruid («Святий Хрест»).

Абатство[ред.ред. код]

На місці комплексу будівель палацу первинно знаходилось Голірудське абатство августинського ордену, засноване у 1128 році королем Шотландії Давидом I. З XV століття абатство почало активно використовуватись для проведення коронацій та організації весіль осіб королівського роду. У XVIII столітті дах головної будівлі обрушився, й нині абатство являє собою добре відреставровані руїни.

Палац[ред.ред. код]

Парадний вхід до палацу

До завершення XV століття готель при абатстві був перетворений на резиденцію для королів Шотландії. У 14981501 роках Яків IV збудував на місці готелю ренесансний палац, який, по мірі зростання значення Единбурга як столиці Шотландії, став головним королівським палацом. У XVI столітті Голірудгауз був резиденцією Марії Стюарт, й донині збереглись інтер'єри цих покоїв. У 16711679 роках будівлю було перебудовано за наказом короля Карла II. У Голіруді жив французький король Карл X, як під час першого вигнання (ще будучи графом д'Артуа), так і після того, як був скинутий Липневою революцією у 1830 році.

Нині палац використовується королевою Великої Британії під час її офіційних візитів до Шотландії. Існує традиція, що принаймні один тиждень на рік королева проводить у Голірудгаузі. Тут королева призначає першого міністра Шотландії і проводить королівські прийоми. У вільний від відвідання особами королівської родини час палац відкрито для відвідувачів.

Посилання[ред.ред. код]