Григорій VIII (антипапа)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Григо́рій VIII (Моріс Бурден де Брага, Maurice Bourdin; народжений в Лімузені, †1137 в Ла Кава, Італія) — антипапа з 1118 по 1121 роки. Був обраний на противагу папам Геласію II та Каліксту II. Не треба плутати з папою Григорієм VIII (Альберт де Мора), який мав короткий понтифікат з 25 жовтня 1187 по 17 грудня 1187 року.

Моріс належав до ордену бенедиктинців. У 1099 році він став єпископом у Коїмбра (Португалія), а 1108 року архієпископом у місті Брага (Португалія). Мав різні погляди з папою Пасхалієм II, тому прилучився до опозиційної партії імператора Генріха V.

Після смерті Пасхалія ІІ новим папою було вибрано Геласія ІІ. Генріха V про це не сповістили. Він поїхав до Рима, змусивши Геласія ІІ до втечі. За сприяння Генріха V 8 березня 1118 року Мориса Бурдена вибрали (анти)папою. Геласій ІІ незабаром помер, і курія вибирала його наступником Калікста II, який підтвердив відлучення від церкви Генріха V та антипапи Григорія VIII. Калікст II у 1120 повернувся до Рима. Антипапа Григорій VIII утік, однак його спіймали в квітні 1121 і 21 квітня привели до Калікста II. Решту свого життя Морис Бурден (Григорій VIII) провів в ув'язненні, де й помер 1137 року.

Посилання[ред. | ред. код]

Григорій VIII (антипапа) у церковному лексиконі (нім.)