Григорій VIII (антипапа)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Григорій VIII (антипапа)
Антипапа Григорій VIII («Нюрнберзька хроніка»)
Антипапа
8 березня 1118[1] — 22 квітня 1121
Наступник: Пайю Мендеш
Архієпископ Бразький
1111 — 1114
Єпископ Коїмбрський
1098 — 1111
 
Діяльність: дипломат, католицький священник
Народження: 11 століття
Коррез, Лімузен
Смерть: 1137[2]
Кава-де-Тіррені, Провінція Салерно, Кампанія, Італія

CMNS: Григорій VIII у Вікісховищі

Григо́рій VIII (лат. Gregorius VIII; ? — 1137) — антипапа (1118—1121). Народився в Лімузені, Франція. Член Ордену бенедиктинців. Навчався у Клюнійському абатстві. Єпископ Коїмбрський (1098—1111)[3] і архієпископ Бразький (1111—1114) в Португалії[3]. Поставлений на папський престол імператором Генріха V всупереч рішенням курії. Перебував в опозиції до законних римських пап Геласія II та Калікста II. Арештований, перебував в ув'язненні (1121). Помер в Кавському абатстві Святої Трійці, Салерно. Світське ім'я — Морі́с (Маврикій). Зневажливе прізвисько, надане опонентами — Віслючо́к (лат. Burdinus).

Імена

[ред. | ред. код]
  • Григо́рій VIII (лат. Gregorius VIII) — як ім'я антипапи.
  • Маври́кій (лат. Mauritius) — латинське ім'я в офіційній документації.
  • Маурі́сіу (лат. Maurício) — португальське ім'я, що вживається у португальській історіографії.
  • Морі́с (фр. Maurice) — світське ім'я французькою.
  • Віслючо́к (лат. Burdinus, порт. Burdino, фр. Bourdin) — зневажливе прізвисько, що позначає «ідіота»; надане політичними опонентами[4]

Біографія

[ред. | ред. код]

Моріс народився в Лімузені, Франція. Він навчався у Клюнійському абатстві й вступив Ордену бенедиктинців[1]. Переїхав до Піренейського півострова разом із Бернанрдом, толедським архієпископом.

1098 року Моріс був призначений на посаду єпископа Коїмбрського, Португалія[3], а 1111 року став архієпископом Бразьким[3][1].

Моріс був політичним опонентом римського папи Пасхалія II, членом прогерманської партії, яка підтримувала імператора Генріха V.

Після смерті Пасхалія ІІ новим папою обрали Геласія ІІ. Генріха V про це не сповістили. Він поїхав до Рима, змусивши Геласія ІІ до втечі. 8 березня 1118 року імператор поставив своїм папаю (антипапою) Моріса.

Незабаром Геласій ІІ помер, і курія вибирала його наступником Калікста II. Він підтвердив відлучення від церкви Генріха V та антипапи Григорія VIII. 1120 року Калікст II повернувся до Рима. 1121 року антипапа Григорій VIII втік, однак його спіймали і 21 квітня привели до Калікста II.

Решту свого життя Моріс Бурден провів в ув'язненні в бенедиктинському Абатстві Святої Трійці (Кава-де-Тіррені, Салерно), де й помер[3].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Loughlin, James. Gregory VIII // The Catholic Encyclopedia. Vol. 6. New York: Robert Appleton Company, 1909.
  2. а б Deutsche Nationalbibliothek Record #118718703 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
  3. а б в г д Григорій VIII // Catholic-Hierarchy.org.
  4. Burdinus від «burro». — «D. Maurício, monge de Cluny, bispo de Coimbra, peregrino na Terra Santa», Maria Teresa Nobre Veloso, Faculdade de Letras da Universidade de Coimbra, Coimbra, 7 de Outubro de 2003 [Архівовано 2 травня 2018 у Wayback Machine.]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Григорій VIII (антипапа)