Антипапа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Антипа́па — термін, яким у католицькій церкві прийнято називати людину, що хибно привласнила собі звання папи. Зазвичай питання про те, хто з претендентів, що одночасно сперечаються за папський сан, є леґітимним папою, а хто антипапою, вирішувалося вже після історичної «перемоги» прихильників одного з них. Стосовно деяких претендентів на папство ця проблема досі не вирішена.

Традиційно вважається, що першим антипапою був св. Іпполіт (III століття), а останнім — Фелікс V (14401449). Найсерйозніший розкол церкви, коли одночасно правили два папи, що визнавалися різними країнами (а потім і три — в Римі, Авіньйоні і Пізі) — це Західна схизма кінця XIV — початку XV сторіч.

При прийнятті папами порядкового номеру зазвичай номер папи, визнаного антипапою, не враховується. Але так буває не завжди: наприклад, Олександр VI прийняв шостий номер, хоча Олександр V був антипапою.

Антипапи (до Фелікса V) включаються до офіційного переліку римських пап (Annuario pontificio) з відповідною приміткою.

Перелік антипап[ред.ред. код]

(Взято з переліку римських пап та антипап)

Седевакантистські антипапи XX сторіччя[ред.ред. код]

Докладніше: Седевакантизм

Деякі групи седевакантистів, що оголосили папський престол вакантним (sede vacante) після Другого Ватиканського собору, вибрали своїх власних «римських понтифіків», яких часто називають антипапами. Проте, у них незрівнянно менше послідовників, ніж у середньовічних антипап. В офіційні переліки пап, видавані Ватиканом, вони не включаються.

  • Григорій XVII, в миру Климент Домінгес-і-Гомес (Clemente Domínguez y Gómez), самопроголошений антипапа (19782005), Іспанія, глава «католицької церкви Пальмарії» (Palmarian Catholic Church)
  • Петро II, антипапа, в миру Мануель Алонсо Коррал (Manuel Alonso Corral), замінив в 2005 на престолі католицької церкви Пальмарії померлого Григорія XVII.
  • Михаїл I, антипапа, в миру Давид Боуден (David Bawden), самопроголошений в 1990, США.
  • Пій XIII, антипапа, в миру Люціан Пульвермахер (Lucian Pulvermacher), самопроголошений у 1998, Сполучені Штати Америки, глава «Істинно католицької церкви» (True Catholic Church).

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Антипапа // Українська Католицька енциклопедія