Гриневецький Володимир Трифонович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гриневецький Володимир Трифонович
Народився 2 червня 1932(1932-06-02) (86 років)
Березівка,
Вінницька область
Громадянство СРСР СРСР
Україна Україна
Діяльність науковець
Відомий завдяки ландшафтознавство, ґрунтознавство
Alma mater Київський університет
Заклад Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Гриневецький Володимир Трифонович (*20 червня 1932 року) — український фізико-географ, ландшафтознавець, старший науковий співробітник Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 20 червня 1932 року в селі Березівка Бершадського району Вінницької області. З відзнакою закінчив 1958 року географічний факультет Київського університету, у 1969 році аспірантуру університету. Працював у ґрунтознавчій експедиції географічного університету науково-дослідної секції інженером, старшим інженером-ґрунтознавецем, головним інженером. 19581966 роках начальник експедиції. Брав участь у картографуванні ґрунтового покриву, укладанні і редагуванні великомасштабних карт ґрунтів, сільсько-господарських типів земель, тематичних картограм 17 районів Житомирської, Київської і Кіровоградської областей України, Читинської та Новосибірської областей Росії, Східно-Казахстанської — Казахстану. Працював у науково-дослідній групі прикладної фізичної географії географічного факультету Київського університету. Кандидатська дисертація «Ландшафтне обґрунтування комплексної меліорації земель» захищена у 1989 році.

Організував і забезпечив регулярну діяльність Канівського фізико-географічного стаціонару університету на території державного природного заповідника. У 19731977 роках на стаціонарі за керівництвом Гриневецького регулярно проводились спостереження за програмою комплексного літопису природи. Матеріали спостережень покладені в основу розробки міжфакультетської теми «Біогеоценози Канівського державного заповідника…».

У 19771980 роках працював на географічному факультеті старшим науковим співробітником науково-дослідної служби — відповідальним за виконання замовленої Київпроектом теми «Природні умови Центральної територіальної зони Київської області: Проект районного планування».

У 19661980 роках виклад кафедри фізичної географії за сумісництвом. Розробив програми і методичні настанови з курсів — «Меліоративної географії», «Меліоративної географії СРСР». Читав курси: «Загальне землезнавство», «Фізична географія України», «Географія ґрунтів СРСР». Керував польовою ґрунто- і ландшафтознавчою практикою студентів, написанням курсових та дипломних робіт. У 19711980 роках куратор наукового студентського товариства географічного факультету Київського університету. З 1980 року працює у відділі фізичної географії (ландшафтознавства) Відділення географії АН УРСР. На створеному за участю Гриневецького і керованому ним з 1981 року, Димерському комплексному географічному стаціонарі Інституту географії НАН України одержано важливу ландшафтознавчо-геофізичну і геохімічну спостережну та експериментальну інформацію про поліські ландшафти та динаміку їхніх станів впродовж 19812009 років. У 1985 році на дослідницькому полігоні працювала одна з секцій VIII з'їзду Географічного товариства СРСР. Член Українського географічного товариства, у 19952000 роках член президії, у 20002004 член вченої ради.

Нагороди і відзнаки[ред. | ред. код]

Нагороджений Почесними грамотами Президії географічного товариства СРСР, Президії НАН України та Центрального комітету профспілки НАН України.

Наукові праці[ред. | ред. код]

Автор понад 200 наукових праць, 60 енциклопедичних статей до УРЕ, а також до Географічної енциклопедії України (1989—1993); Екологічної енциклопедії (2006—2008); Енциклопедії Сучасної України (2003—2008). Основні праці:

  1. (рос.) Использование и охрана природной среды Среднего Приднепровья: Монография. — К., 1986 (в співавторстві).
  2. (рос.) Конструктивно-географические основы рационального природопользования в Украинской ССР. Киевское Приднепровье: Монография. — К., 1988 (в співавторстві).
  3. Стаціонарні геофізичні і геохімічні дослідження ландшафтів Київського Полісся: Монографія. — К., 1994 (у співавторстві).

Література[ред. | ред. код]