Гузік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гузік
Hoosic River
Hoosic River upstream from West Main St, North Adams MA.jpg
Вид на ріку у Норт-Адамс,
штат Массачусетс
Мапа
Мапа
Витік Чеширське водосховище
Координати витоку 42°33′14″ пн. ш. 73°09′56″ зх. д. / 42.55389° пн. ш. 73.16556° зх. д. / 42.55389; -73.16556
Гирло ріка Гудзон
Координати гирла 42°55′39″ пн. ш. 73°35′39″ зх. д. / 42.92750° пн. ш. 73.59417° зх. д. / 42.92750; -73.59417
Країни басейну Сполучені Штати Америки
Довжина 122 км
Висота витоку 294 м
Висота гирла 20 м
Середньорічний стік 24 м³/с
Площа басейну 1 865 км²
Притоки Норт-Бренч, Літл-Гузік, Волумсак

Гу́зік (англ. Hoosic River) у перекладі з алгонкінської означає «Місце по той бік» — ріка в Сполучених Штатах Америки, ліва притока ріки Гудзон. Протікає територією штатів Нью-Йорк, Массачусетс і Вермонт. Середньорічний стік 24 м³/с.

Водозбірний басейн річки формується притоками і струмками, які походять із гірських пасм Беркширів Массачусетсу, Зелених гір Вермонту та Таконіку, що простягається як у цих штатах, так і в штаті Нью-Йорк.

Траєкторія[ред.ред. код]

У штаті Массачусетс[ред.ред. код]

Основний витік ріки розташований на західному схилі гори Північна (англ. North Mountain), який практично одразу ж втікає у рукотворне водосховище у окрузі Беркшир та витікає з нього поблизу містечка Чешир.

До містечка Адамс русло петляє по гірських долинах, змінюючи напрямок, і, окрім весни, може здатися, що воно зовсім губиться поміж камінням, валунами та галькою, і знайти його можна тільки по автошляхах, які проходять поряд. По дорозі до Адамса, протікаючи через долини, що лежать на північ від Чешира, течія поповнюються водами розгалуженого водозбору із доволі густої мережі невеликих приток та струмків, де можна відшукати мальовничі перекати, пороги, брояки, які утворюють буруни та невеликі водограї, які так приваблюють туристів і форель.

Безпосередньо перед Адамсом розташований каскад перекатів, стрімчаків та утворених річковими нанесеннями і відкладеннями банок, після чого течія входить у розширене, вирівняне та очищене від берегової рослинності русло, обнесене протипаводковими стінками. У місті три перекати дві греблі із пішохідними переходами та декілька мостів із протипаводковим захистом. По виході із Адамса кар'єр, збагачувальний та свинцеплавильний завод із станцією очищення стічних вод, які після очищення спускаються в річку. За межами міста течія ріки знову входить у звичне вузьке русло, береги якого облямовані чагарниками, і, яке, після поселення Зилоніт, петляє далі на північ, прямуючи до Норт-Адамса.

На підході до Норт-Адамса русло знову з обох боків оточують протипаводкові насипи та сформовані людськими руками високі набережні. В центрі міста річка різко повертає на захід і, практично одразу ж за поворотом, зустрічається із правою притокою Норт Бренч Гузік. У місці злиття на сформованому обома руслами півострові у відреставрованих будівлях колишнього конденсаторного заводу «Sprague Electric» розташувались театр Норт-Адамса та Массачусетський музей сучасного мистецтва.[1] Зовсім поряд, нижче за течією, побудована оригінальна переливна дамба, яка, як здається, не дає водам обох річок змішатися, і являє собою дві дамби, розділені довгою поздовжньою стіною.

Після дамби, по виході за межі міста, закінчуються міські набережні і течія знову входить у звичне, облямоване рослинністю, природне русло, яке повертає на південний захід. На майже кілометровій ділянці русла довгі затяжні стрімчаки, які приваблюють форель, і чергуються із невеликими заводями із порівняно повільнішою течією.

Одразу ж за залізничним мостом дві переливні греблі, між якими ріку перетинає міст автомобільної траси «Massachusetts Route MA Route 2.svg» («Mohawk Trail»). Далі річка робить вигин майже прямокутної форми, формуючи невеликий «півострів», на якому, та перед яким, розташовані апартаменти для малозабезпечених громадян Брайтонвіль Хіллс. Перед аеропортом Норт-Адамса ще одна переливна дамба, після чого, не доходячи до Уільямстауна, русло Гузіка плавно змінює напрямок на північний захід, «розходячись» із автодорогою MA Route 2.svg, і далі, разом із автодорогою US 7.svg, входить на територію штату Вермонт.

У штаті Вермонт[ред.ред. код]

По території Вермонту річка прямує практично на північний захід, «петляючи» поряд чи поблизу із автодорогою №7, яка біля станції швидкої допомоги перед поселенням Павнал повертає на північ та, далі, на північний схід, прямуючи до цього поселення. Річка ж продовжує свій шлях паралельно із автодорогою №346, і, проходячи через Норт-Павнал, прямує до кордону штату, де майже кілометр протікає саме по кордону, після чого повертає на територію штату Нью-Йорк.

У штаті Нью-Йорк[ред.ред. код]

Після перетину кордону штату русло, петляючи та змінюючи напрямки, прямує до Норт-Петербурга, та після нього прямує до містечка Гузік-Фолс (англ. Hoosick Falls). Русло підходить до містечка у місці розташування виробничого корпусу американського представництва транснаціональної французької компанії з виробництва пластмасових виробів Сен-Гобен і після нього повертає на північ. Оминаючи містечко, русло робить петлю, повертаючи на схід, і не входить у міську зону. По її правому берегу проходить тільки міська набережна. Береги на цій ділянці розширені та очищені, проте протипаводкова стіна розташована тільки на невеликій північній ділянці петлі, і то, тільки з боку міської набережної.

Після крутого повороту напрямку русла зі сходу на захід міська набережна «перескакує» з правого на лівий берег. По виході із міста на місці природних водопадів споруджено «Г»-подібну греблю з гідроелектростанцією та підстанцією розподілення електроенергії «Север-Плант». Водосховище гідроелектростанції має обвідний канал із шлюзами, який побудований попри відсутності судноплавства на цій ділянці ріки, і називається «Зеленою Лінією» (англ. Green Line), та призначений для регулювання водостоку і міграції форелі до місць нересту та проживання.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


США Це незавершена стаття з географії США.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.