Густав Фехнер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Gustav Fechner
нім. Gustav Theodor Fechner
Gustav Fechner.jpg
Ім'я при народженні нім. Gustav Theodor Fechner
Народився 19 квітня 1801(1801-04-19)
Жарки Вєлькє
Помер 18 листопада 1887(1887-11-18) (86 років)
Лейпциг
Громадянство
(підданство)
Flag of the German Empire.svg Німеччина[1]
Національність німець
Діяльність фізик, психолог, статистик, викладач університету, філософ, перекладач
Alma mater Лейпцизький університет
Сфера інтересів психологія
Заклад Лейпцизький університет
Відомі учні Рудольф Герман Лотце
Член Саксонська академія наук[d], Леопольдина, Прусська академія наук і Академія наук Турина[d]
Відомий завдяки: психофізика

Густав Фехнер у Вікісховищі?

Теодор Густав Фехнер (нім. Gustav Theodor Fechner; 19 квітня 1801 — 18 листопада 1887) — німецький фізик, філософ, засновник психофізики. Його погляди значною мірою вплинули на багатьох вчених та філософів XX століття, у тому числі на Зигмунда Фрейда.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 19 квітня 1801 року у Грос-Зерхені поблизу Мускаї. Його батько, що успадкував від діда посаду сільського пастора, помер, коли хлопчикові було п'ять років. Фехнера виростив дядько, також проповідник; хлопець закінчив гімназію в Сорау, потім медико-хірургічну академію в Дрездені. У віці 16 років був зарахований на медичний факультет Лейпцизького університету. Ступінь доктора медицини Фехнер отримав в 1822. Протягом 12 років заробляв на життя перекладами довідників з фізики і хімії, а також читав лекції в університеті і публікував результати своїх фізичних досліджень. У 1834 став професором фізики Лейпцизького університету.

У 1838 Фехнер опублікував роботу, присвячену сприйняттю кольору, а в 1839 дослідження з проблеми зорових післяобразів (зорових відчуттів, що зберігаються після припинення дії подразника).

У 1840-і роки Фехнер запропонував теорію панпсихізму. Вчений вважав, що події в матеріальному світі є аспектом єдиної духовної субстанції. Це учення Фехнер називав Tagesansicht (денним баченням) на відміну від сучасного йому матеріалізму — Nachtansicht (нічного бачення). У своїх працях Фехнер неодноразово опонував матеріалізму, починаючи з Книжечки про замогильне життя (Das Bchlein vom Leben nach dem Tode, 1836) до Денного бачення проти нічного бачення (Die Tagesansicht gegenber der Nachtansicht, 1879). Найвідоміші роботи Фехнера — Нанна, або психічне життя рослин (Nanna, oder des Seelenleben der Pflanzen, 1848) і Зенд-Авеста, або явища небес і майбутнього життя (Zend-Avesta, oder ber die Dinge des Himmels und des Jenseits, 1851). Остання робота містила програму розвитку психофізіки, нового наукового напряму, який, згідно з Фехнером, мав вирішити проблему душі і тіла, встановивши функціональний взаємозв'язок між духовним і матеріальним світами.

Результати дискусій з вимірювання психічних явищ, експериментальним методам і виявленим закономірностям були узагальнені Фехнером в 1860 в його класичній праці Елементи психофізіки (Elemente der Psychophysik).

У 1865 з'явилася перша публікація Фехнера, присвячена вимірюванню естетичного сприйняття, а в 1876 вийшла класична праця Введення в естетику (Vorschule der Aesthetik). У 1877 Фехнер опублікував роботу На тему психофізіки (In Sachen der Psychophysik), а в 1882 Перегляд принципів психофізіки (Revision der Hauptpunke der Psychophysik).

Помер Фехнер в Лейпцігу 18 листопада 1887.

  1. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/203301/Gustav-Theodor-Fechner