Густав Фехнер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Gustav Fechner
нім. Gustav Theodor Fechner
Gustav Fechner.jpg
Ім'я при народженні нім. Gustav Theodor Fechner
Народився 19 квітня 1801(1801-04-19)[1][2][…]
Жаркі-Великі, Ґміна Тшебель, Жарський повіт, Любуське воєводство, Польща[4][5][6]
Помер 18 листопада 1887(1887-11-18)[1][2][…] (86 років)
Лейпциг, Королівство Саксонія, Німецька імперія[7][8][…]
Країна Flag of Germany (1867–1918).svg Німеччина[10]
Національність німець
Діяльність фізик, психолог, статистик, викладач університету, філософ, перекладач
Alma mater Лейпцизький університет
Галузь психологія
Заклад Лейпцизький університет
Відомі учні Рудольф Герман Лотце
Членство Саксонська академія наукd, Леопольдина, Прусська академія наук і Академія наук Турина[6]
Відомий завдяки: психофізика
Брати, сестри  • Mathilde Kietzd і Emilie Kuntzed

CMNS: Густав Фехнер у Вікісховищі

Теодор Густав Фехнер (нім. Gustav Theodor Fechner; 19 квітня 1801 — 18 листопада 1887) — німецький фізик, філософ, засновник психофізики. Його погляди значною мірою вплинули на багатьох вчених та філософів XX століття, у тому числі на Зигмунда Фрейда.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 19 квітня 1801 року у Грос-Зерхені поблизу Мускаї. Його батько, що успадкував від діда посаду сільського пастора, помер, коли хлопчикові було п'ять років. Фехнера виростив дядько, також проповідник; хлопець закінчив гімназію в Сорау, потім медико-хірургічну академію в Дрездені. У віці 16 років був зарахований на медичний факультет Лейпцизького університету. Ступінь доктора медицини Фехнер отримав в 1822. Протягом 12 років заробляв на життя перекладами довідників з фізики і хімії, а також читав лекції в університеті і публікував результати своїх фізичних досліджень. У 1834 став професором фізики Лейпцизького університету.

У 1838 Фехнер опублікував роботу, присвячену сприйняттю кольору, а в 1839 дослідження з проблеми зорових післяобразів (зорових відчуттів, що зберігаються після припинення дії подразника).

У 1840-і роки Фехнер запропонував теорію панпсихізму. Вчений вважав, що події в матеріальному світі є аспектом єдиної духовної субстанції. Це учення Фехнер називав Tagesansicht (денним баченням) на відміну від сучасного йому матеріалізму — Nachtansicht (нічного бачення). У своїх працях Фехнер неодноразово опонував матеріалізму, починаючи з Книжечки про замогильне життя (Das Bchlein vom Leben nach dem Tode, 1836) до Денного бачення проти нічного бачення (Die Tagesansicht gegenber der Nachtansicht, 1879). Найвідоміші роботи Фехнера — Нанна, або психічне життя рослин (Nanna, oder des Seelenleben der Pflanzen, 1848) і Зенд-Авеста, або явища небес і майбутнього життя (Zend-Avesta, oder ber die Dinge des Himmels und des Jenseits, 1851). Остання робота містила програму розвитку психофізіки, нового наукового напряму, який, згідно з Фехнером, мав вирішити проблему душі і тіла, встановивши функціональний взаємозв'язок між духовним і матеріальним світами.

Результати дискусій з вимірювання психічних явищ, експериментальним методам і виявленим закономірностям були узагальнені Фехнером в 1860 в його класичній праці Елементи психофізіки (Elemente der Psychophysik).

У 1865 з'явилася перша публікація Фехнера, присвячена вимірюванню естетичного сприйняття, а в 1876 вийшла класична праця Введення в естетику (Vorschule der Aesthetik). У 1877 Фехнер опублікував роботу На тему психофізіки (In Sachen der Psychophysik), а в 1882 Перегляд принципів психофізіки (Revision der Hauptpunke der Psychophysik).

Помер Фехнер в Лейпцігу 18 листопада 1887.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]