Гіперпосилання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Типові ознаки гіперпосилання: підкреслення і зміна кольору

Гіперпосила́ння, або просто посила́ння, іноді ланка — активний (виділеним кольором) текст, зображення або кнопка на вебсторінці, натиснення на яку (активізація гіперпосилання) викликає перехід на іншу сторінку або на іншу частину сторінки, на якій він перебуває.

За іншим означенням гіперпосилання — адреса іншого мережевого інформаційного ресурсу у форматі URL (англ. Universal Resource Locator), який тематично, логічно або будь-яким іншим способом пов'язаний з документом, у якому це посилання визначене.

Гіперпосилання HTML-сторінки[ред. | ред. код]

Тім Бернерс-Лі побачив можливість використання гіперпосилань для зв'язку будь-якої інформації з будь-якою іншою інформацією через Інтернет. Тому гіперпосилання є невід'ємною частиною всесвітньої павутини.

Гіперпосилання — фрагмент HTML-документу та один із базових його елементів. Гіперпосилання у HTML-документі може вказувати як на файл, що лежить у тій самій директорії на сервері, так і вміщати повний шлях URL до файлу, який розташований в Інтернеті. Також можна створювати гіперпосилання в середині одного документа, на електронну пошту, відео, аудіофайли та інші документи.

Гіперпосилання для користувача — текст або графічне зображення на сайті або електронному документі, що дозволяє переходити до інших об'єктів Інтернету.

Якщо обидва файли розташовуються в одній директорії, вистачить лише вказати ім'я файлу і розширення. Якщо в сусідніх директоріях, слід вказати крім імені та розширення ще й шлях до директорії. Якщо файли розташовуються на різних директоріях, потрібно вказати повну URL-адресу. Саме посилання в HTML створюється за допомогою тегу <a></a>, де атрибут href="URL" вказує на URL файлу, name="Назва" створює розділ у документі із вказаною «Назва»[1][2]

Приклади[ред. | ред. код]

  • <a href="wiki.html">Вікі</a> — посилається на документ wiki.html, утворюючи гіперпосилання у вигляді слова «Вікі»;
  • <a href="files/wiki.html">Файли вікі</a> — посилається на документ wiki.html, що розташовується у директорії (каталозі) files, і утворює посилання у вигляді тексту «Файли вікі»;
  • <a href="http://uk.wikipedia.org/">Українська Вікіпедія</a> — посилається на ресурс, що розміщений на іншому сервері;
  • <a href="https://uk.wikipedia.org/wiki/Гіперпосилання#Посилання_на_сайті">Посилання на сайті</a> — посилається на розділ Посилання на сайті цієї статті;
  • <a href="tel:+0033301010">+00 333 01 010</a> — посилається на номер телефону, якщо у клієнта встановлено відповідне програмне забезпечення (месенджер, факс, додаток до браузера, чи щось подібне, що дозволяє телефонувати з пристрою клієнта), при натисканні (клацанні, кліканні, тапанні) користувач побачить повідомлення із запитом чи телефонувати за «цим» номером.

Поштове гіперпосилання[ред. | ред. код]

Для створення посилання на адресу електронної пошти використовується URI-схема mailto:, після якої необхідно вказати e-mail адресата:

<a href="mailto:e-mail">Текст посилання</a>

При створенні поштового гіперпосилання можна вказувати тему відправленого повідомлення і тіло листа. Для цього використовуються поля subject і body. Тема листа задається в полі subject, тіло листа в полі body.

Наприклад:

<a href="mailto:e-mail?subject=Тема&body=Тіло листа">Текст посилання</a>

Посилання на сайті[ред. | ред. код]

Гіперпосилання у кожному вебсайті можуть бути внутрішні та зовнішні. Все залежить від того, куди вони ведуть.

Внутрішні посилання — це посилання між сторінками одного сайту(перелінкування), або ж на одній великій (за наповненням) сторінці між її розділами. Внутрішніми посиланнями можуть бути, зокрема, і лінки в меню, і підказки ​​про цікаві статті чи товари, що розміщують в матеріалі сторінки. Внутрішні посилання сайту ведуть на власні внутрішні ресурси для надання користувачеві повнішої інформації.

Така ж ціль у зовнішніх посилань, а різниця у тому, що вони ведуть на інші сайти. Наприклад:

1: <a href="https://uk.wikipedia.org/wiki/Лінк">Це посилання відкриє статтю, про значення слова ЛІНК</a>
2: <a href="https://ВТС.уа/Лінк">Це посилання відкриє статтю, про значення слова ЛІНК</a>

За посиланням 1, ми потрапляємо на іншу сторінку Української Вікіпедії, але залишаємось все ще на сайті Вікіпедії, за лінком 2 — ми потрапимо на сайт ВТС.уа, де теж є стаття із аналогічною назвою, але при цьому ми будемо бачити однаковий тест «Це посилання відкриє статтю, про значення слова ЛІНК» і одразу важко зрозуміти що це різні посилання.

Створення внутрішніх посилань в середині одного документа (сторінки), вимагає додаткових дій, наприклад:

  • <a name=”назва”>...</a> — визначає частину документа «…» словом «назва», як розділ для гіперпосилань на сторінці
  • <a href=”#назва”>Розділ Х</a> — гіперпосилання на «назву» розділу сторінки (якщо він створений) у вигляді тексту «Розділ Х», на якій перебуває користувач

Ось живий приклад, просто натисніть на гіперпосилання Приклади, якщо Ви бажаєте перейти у цій статті до розділу де наведено приклади. Особливо зручно застосовувати такі посилання коли обсяг документу справді великий, це щось схоже до змісту у книгах.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Теги HTML: Якірні теги та гіперпосилання. Архів оригіналу за 18 березня 2016. Процитовано 1 лютого 2016. 
  2. [HTML <a> href Attribute (англ.). Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 1 лютого 2016.  HTML <a> href Attribute (англ.)]

Посилання[ред. | ред. код]