Гіпоталамус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Місце знаходження гіпоталамуса у мозку

Гіпоталамус (Лат. гіпоталамус, від грец. ὑπό - «під» і θάλαμος - «кімната, камера, відсік, таламус») - невелика область в проміжному мозку, що включає в себе велику кількість груп клітин (понад 30 ядер) , які регулюють нейроендокринну діяльність мозку і гомеостаз організму. Гіпоталамус пов'язаний нервовими шляхами практично з усіма відділами центральної нервової системи, включаючи кору, гіпокамп, мигдалину, мозочок, стовбур мозку і спинний мозок. Разом з гіпофізом гіпоталамус утворює гіпоталамо-гіпофізарну систему, в якій гіпоталамус управляє виділенням гормонів гіпофіза і є центральним сполучною ланкою між нервовою і ендокринною системою. Він виділяє гормони і нейропептиди і регулює такі функції, як відчуття голоду і спраги, терморегуляція організму, статева поведінка, сон і неспання (циркадні ритми). Дослідження останніх років показують, що гіпоталамус відіграє важливу роль і в регуляції вищих функцій, таких як пам'ять і емоційний стан, і тим самим бере участь у формуванні різних аспектів поведінки.

Будова[ред.ред. код]

Гіпоталамус є частиною проміжного мозку. Він утворює основу і стіни нижньої частини третього шлуночка. Назва своє він отримав від греч. гіпо- (під, внизу) і таламос (чертог, спальня), так як він розташовується під таламусом. Гіпоталамус відділений від таламуса гипоталамической борозною (лат. Борозна hypothalamicus). Анатомічні кордону гіпоталамуса визначені недостатньо чітко, що пов'язано з тим, що деякі групи клітин заходять в сусідні області, а також з деякою невизначеністю в термінології. (. Лат платівка термінальної) Вважається, що попереду (рострально) гіпоталамус обмежений термінальній платівкою, а його задня (каудальная) кордон - уявна лінія від задньої коміссури (Лат. commissura задня) до каудальної поверхні сосковидних тіл. Дорсолатеральна гіпоталамус доходить до медіального краю мозолистого тіла.

У нижній частині гіпоталамуса виділяються такі структури, як сосцевидні тіла (лат. Corpus mamillare), сірий бугор (лат. Сірий бугор) і воронка (лат. Воронка). Воронка відходить від сірого бугра, середня частина воронки піднята і називається серединним піднесенням, яке в деяких класифікаціях відносять до сірого бугра, а в деяких - до Нейрогіпофіз . Серединна піднесення містить кровоносні судини, які переносять виділяються гіпоталамусом речовини в гіпофіз. Нижня частина воронки переходить в ніжку гіпофіза.

Гіпоталамус розташовується спереду від ніжок мозку і включає в себе ряд структур : розташовану спереду зорову і нюхову частини. До останньої належить власне подбугорье , або гіпоталамус , в якому розташовані центри вегетативної частини нервової системи. У гіпоталамусі є нейрони звичайного типу і нейросекреторні клітини. І ті й інші виробляють білкові секрети і медіатори , проте в нейросекреторну клітинах переважає білковий синтез , а нейросекрет виділяється в лімфу та кров. Ці клітини трансформують нервовий імпульс у нейрогормональний .

Гіпоталамус контролює діяльності ендокринної системи людини завдяки тому , що його нейрони здатні виділяти нейроендокринні трансмітери ( ліберіни і статини ) , стимулюючі або пригнічують вироблення гормонів гіпофізом . Іншими словами , гіпоталамус , маса якого не перевищує 5 % мозку , є центром регуляції ендокринних функцій , він об'єднує нервові та ендокринні регуляторні механізми в загальну нейроендокринну систему. Гіпоталамус утворює з гіпофізом єдиний функціональний комплекс , в якому перший відіграє регулюючу , другий - ефекторну роль.

У гіпоталамусі залягають також нейрони , які сприймають всі зміни , що відбуваються в крові і спинномозкової рідини (температуру , склад , вміст гормонів і т. д.). Гіпоталамус пов'язаний з корою великого мозку і лімбічної системою . У гіпоталамус надходить інформація з центрів , регулюючих діяльність дихальної та серцево- судинної систем. У гіпоталамусі розташовані центри спраги , голоду , центри, що регулюють емоції і поведінку людини , сон і неспання , температуру тіла і т. д. Центри кори великого мозку коригують реакції гіпоталамуса , які виникають у відповідь на зміну внутрішнього середовища організму. В останні роки з гіпоталамуса виділені володіють морфіноподібних дією енкефаліни і ендорфіни . Вважають , що вони впливають на поведінку ( оборонні , харчові , статеві реакції) і вегетативні процеси, що забезпечують виживання людини. Таким чином , гіпоталамус регулює всі функції організму , крім ритму серця , кров'яного тиску і спонтанних дихальних рухів.

Гіпоталамус чутливий до таких факторів як:

В свою чергу гіпоталамус впливає на

  • проекції нервів та
  • гормони ендокринної системи.

Діяльність гіпоталамуса регулює гіпофіз. Гіпоталамус і гіпофіз утворюють єдину гіпоталамо-гіпофізарну систему — типовий приклад тісного взаємозв'язку нервового і гуморального способів регуляції функцій організму.

Функції гіпоталамуса: 1.Інтеграція всіх вегетативних функцій; 2.Регуляція ендокринної системи; 3.Забезпечення інстинктивних потреб (голод, спрага, статевий потяг); 4.Участь в емоціях (страх, гнів); 5.Регулювання ритмів ендокринних секрецій та ритму активності; 6.Інтеграція вегетативних функцій з усіма складними реакціями організму.

Функції[ред.ред. код]

Життєдіяльність організму можлива при підтримці важливих життєвих параметрів, таких як температура тіла, кислотно-лужний баланс, енергетичний баланс і т. д., в невеликому діапазоні близько своїх оптимальних фізіологічних значень. Здатність організму зберігати сталість внутрішнього середовища навіть при великих змінах зовнішніх умов забезпечує виживання організму і виду в цілому і називається гомеостазом. Гіпоталамус регулює функції автономної нервової системи та ендокринної системи, необхідні для підтримки гомеостазу, за винятком автоматичних дихальних рухів, ритму серця і кров'яного тиску. Гіпоталамус також бере участь в організації поведінки, яке потрібно для виживання організму і популяції в цілому у відповідь на зміну внутрішнього середовища організму в різних умовах зовнішнього середовища, і пов'язаний з такими функціями, як пам'ять, емоції, піщедобивательное поведінку, розмноження, турбота про потомство та ін ,

Гіпоталамус отримує інформацію про хімічний склад і температурі крові і спинномозкової рідини безпосередньо завдяки тому, що гематоенцефалічний бар'єр в області гіпоталамуса проникний, а перивентрикулярна зона безпосередньо контактує з третім шлуночком. Гіпоталамус також інтегрує сигнали від різних ділянок мозку і органів чуття. Різні центри та системи нейронів у гіпоталамусі відповідають за реакції автономної нервової системи, нейроендокринну діяльність і поведінкові реакції, що забезпечують гомеостаз.

Управління автономними реакціями здійснюється за допомогою зв'язків гіпоталамуса з центрами, розташованими в довгастому мозку, мосту і середньому мозку.

Гіпоталамус керує діяльністю ендокринної системи людини завдяки тому, що його нейрони здатні виділяти нейроендокринні трансмітери (ліберіни і статини), що стимулюють або пригнічують вироблення гормонів гіпофізом. Іншими словами, гіпоталамус, маса якого не перевищує 5% мозку, є центром регуляції ендокринних функцій, він об'єднує нервові та ендокринні регуляторні механізми в загальну нейроендокринну систему. Гіпоталамус утворює з гіпофізом єдиний функціональний комплекс, в якому перший відіграє регулюючу, другий - ефекторну роль.