День мертвих

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Цукрова калавера» — кондитерський виріб у формі черепа, зроблений з цукру, шоколаду і амаранту.

День мерців (ісп. El Día de Muertos) — свято, що святкується в Мексиці та в меншій мірі в деяких інших іспаномовних країнах та країнах із значною мексиканською діаспорою (наприклад у США та деяких інших країнах). Святкування, як правило, відбувається 1-го і 2-го листопада та пов'язане із католицьким святом Дня всіх святих, що також святкується у ці дні. Традиції свята включають в себе побудову вівтарів, на честь померлих, які прикрашають фігурками калавер (черепів), зокрема цукрових, квітами календули та різними стравами і напоями.

На думку вчених, це свято має коріння у доколумбійському минулому народів центральної Америки, яке нараховує тисячі років. Подібні свята відзначалися також у культурі Ацтеків під час фестивалю присвяченому міфічній богині мерців Міктлансіуатль. Крім мексиканської культури, свято Дня мерців відмічається у декількох інших культурах в Латинській Америці, Азії та Європі. Це свято у Мексиці має глибокі історичні коріння і багате культурне підґрунтя.

День мерців у Мексиці[ред.ред. код]

Походження Дня мерців[ред.ред. код]

Скульптура зі скелетами зроблено для Дня мерців в Музей де Арте популярні, Мехіко

День мерців почали відзначати на території сучасної Мексики ще за часів таких автохтонних народів як ольмеки та майя. На думку вчених, ритуали, пов'язані з вшануванням померлих, відзначалися ще 2,500-3,000 тому. В період перед іспанською колонізацією населення часто тримало справжні черепи померлих, як своєрідну сімейну реліквію і їх часто демонстрували під час різних ритуалів, де вони мали символізувати смерть та воскресіння.

За часів імперії ацтеків, свято, схоже на День мерців, святкувалося на дев'ятому місяці ацтекського календаря, яке припадає на сучасний серпень. Ацтеки святкували це свято цілий місяць, під час котрого вшановувалася богиня Міктлансіуатль — богиня мерців. У сучасній міфології цій богині відповідає символ Катріни. У багатьох місцевостях Мексики це свято святкується протягом двох днів: 1 листопада вшановують померлих дітей та немовлят, який ще називають Днем ангелят (ісп. Día de los Angelitos). 2 листопада, у День померлих (ісп. Día de los Difuntos) вшановують усіх дорослих мерців.

Культурне та релігійне значення[ред.ред. код]

Багато з тих, хто відмічає це свято вірять, що у День мерців душі померлих мають можливість відвідати тих, хто залишився жити. В цей день відвідують цвинтарі з тим, щоб поспілкуватися з душами померлих, на могилах будують вівтарі з фотографіями та реліквіями, приносять улюблені напої та їжу померлих. Все це робиться для того, щоб заохотити душу померлого відвідати живих. Іноді святкування набувають жартівливого забарвлення, коли родичі померлих пригадують у вівтарях та обставинах святкування кумедні чи веселі факти з життя померлого.

Як правило, до свята готуються протягом цілого року, коли потроху збирають речі, які мають бути на вівтарі померлого. Під час святкування 1-го та 2-го листопада рідні прибирають та прикрашають пожертвуваннями з квітів та фруктів могили померлих. Дуже часто в прикрасах на могилах використовують спеціальні квіти — помаранчеві чорнобривці, які, як вважається, притягують душі померлих. У Мексиці ці квіти мають назву «Квіти мерців» (ісп. Flor de Muerto). У День ангелят приносять іграшки для дітей та солодощі. Для дорослих найпоширенішим пожертвуванням є текіла, пиво та інші алкогольні напої.

Посилання[ред.ред. код]

Вівтарі[ред.ред. код]