Довідка:Картка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад використання шаблону-картки

Шаблон-картка — таблиця фіксованого формату, яку зазвичай додають у правий верхній кут статей. Ця таблиця містить основні характеристики предмету статті. Багато шаблонів-карток також показують структуровані метадані, які надходять з Вікіданих, DBpedia та інших ресурсів. Перші шаблони-картки з'явилися у вигляді таксономічних карток (англ. taxobox), створених користувачами для візуального подання класифікації живих організмів, а потім подібні уніфіковані таблиці з'явилися і для інших галузей знань.

Не вимагається і не забороняється обов'язково вставляти шаблон-карту в статтю. Чи включати картку, яку картку включати та які частини картки використовувати, визначається обговоренням і консенсусом серед редакторів для кожної окремої статті.

Що робить шаблон-картка?[ред. | ред. код]

Шаблони-картки містять основні характеристики предмету статті, які є спільними для статей на таку саму тему. Наприклад, усі тварини мають наукову класифікацію (вид, родина і т. д.), як і охоронний статус. Додавання {{Картка:Таксономія}} (обг. · викор. · ред.) до статей про тварин дозволяє швидко зорієнтуватися в біологічній класифікації і порівняти характеристики цієї тварини з тваринами, які належать до того самого роду, типу тощо, статті про які мають такі самі картки.

Шаблони-картки подібні до довідників, або бічних шпальт, у журнальних статтях. Вони узагальнюють важливі моменти і роблять їх доступними для швидкого сприйняття. Проте, вони не є «статистичними» таблицями, оскільки зазвичай лише узагальнюють матеріал зі статті. Стаття не може складатися лише з шаблону-картки.

Багато шаблонів-карток також видають метадані, як-от мікроформати.

Що повинна містити шаблон-картка?[ред. | ред. код]

Загалом, дані у шаблонах-картках повинні бути:

 • Порівнюваними: Якщо різні предмети мають спільні характеристики (наприклад, усі люди мають ім'я й дату народження), тоді корисно мати змогу порівняти їх на різних сторінках. Виходячи з цього і у самій статті матеріал бажано подавати у стандартному форматі.
 • Лаконічними: дані у шаблонах-картках доступні для легкого сприйняття «при побіжному перегляді» (англ. at-a-glance) і використовуються для наведення фактів, які швидко перевіряються.
 • Відповідати темі статті.
 • Вже наведеними деінде у статті: Картки, як і вступ до статті, повинні насамперед містити матеріал, який детальніше описаний у тексті самої статті з опорою на авторитетні джерела. У разі необхідності (наприклад, якщо стаття ще не завершена) можна подавати виноски, які підтверджують інформацію, всередині самих карток.

Що не повинна містити шаблон-картка?[ред. | ред. код]

Загалом, дані у шаблонах-картках не повинні бути:

 • Занадто довгими: Великі шматки тексту чи занадто детальну статистику потрібно подавати у самій статті.
 • Тривіальними подробицями: Поширеною проблемою є включення до картки матеріалу, який є тривіальним і не обов'язково про нього скажуть у самій статті: наприклад, групу крові вигаданого персонажа можуть побіжно згадати в роботі, але вона не є особливо корисною для опису предмету.

Додавання картки до статті[ред. | ред. код]

Додавання картки до статті відбувається у два кроки:

 1. Пошук потрібної картки;
 2. Редагування статті.

Пошук потрібної картки[ред. | ред. код]

Для використання картки у статті редактор повинен знати її назву, параметри та як ці параметри застосовувати. Оскільки шаблони-картки зберігаються у просторі назв, окремому від статей, то отримання назви картки вимагає зусиль. Однак, щойно редактор отримав назву, він легко може подивитися документацію картки.

Існують два способи знайти необхідну картку:

 1. Переглядаючи набір усіх карток у списку карток.
 2. Подивитись назву картки в статті на таку саму тему. Наприклад, якщо нам треба картка для статті про спортсмена, то нам потрібно подивитися код статті про іншого спортсмена, яка вже має картку. Звідти можна дізнатися, що картка називається «Шаблон: Спортсмен». Для деяких видів спорту існують і конкретніші картки, наприклад, «Шаблон: Тенісист».

Редагування цільової статті[ред. | ред. код]

Згідно з ВП:ССС, картки повинні розміщуватися вгорі статті після будь-яких посилань на неоднозначності[en] та Вікіпедія:Шаблони-повідомлення/Підтримки[en].

Сторінка документації картки зазвичай містить зручний «порожній» шаблон, який можна скопіювати просто в цільову статтю. Шаблон має відкривальні {{ та закривальні }} подвійні фігурні дужки, між якими розташовані назва картки та список параметрів без значень. Редактор може заповнювати значення кожного параметру праворуч від відповідного знака рівності.

Наприклад:

{{особа
|name  =
|image  =
|caption =
…
|website =
}}

можна заповнити так:

{{Особа
|name  = Казанова
|image  = Casanova self portrait.jpg
|caption = Автопортрет Казанови
…
|website =
}}

В цьому прикладі назви параметрів («name», «image», «caption», «website») зафіксовані в будові картки й описані в її документації. Якщо параметр неправильно записати, або вписати параметр, який не передбачений кодом цієї картки, то читач статті з нею його взагалі не побачить. Щоби точно дізнатися, які параметри функціональні, подивіться на сторінку шаблону-картки. Якщо ви вважаєте, що необхідно додати інший параметр до даного шаблону-картки, то запропонуйте це на сторінці обговорення картки.

Документація картки описує, які параметри обов'язкові та які необов'язкові. Обов'язкові параметри з'являються між потрійними фігурними дужками (наприклад, {{{requiredparametername}}}) під час попереднього перегляду чи збереження. Для необов'язкових параметрів можна лишати порожнім місце після знаку рівності, або ж опускати їх зовсім.

Вирішення проблем[ред. | ред. код]

Якщо ви додали картку, і вона не відображається коректно, ось найпоширеніші помилки:

 • Ви використали складений або недійсний параметр. Можна використовувати лише параметри, які попередньо запрограмовані у цьому шаблоні-картці.
 • Ви припустилися помилки у назві параметру чи випустили обов'язковий розділовий знак (наприклад, пропустили знак підкреслення у birth_place).
 • Ви капіталізували назву параметру. Параметри чутливі до регістру[en]. Майже всі картки використовують мітки параметрів у нижньому регістрі.
 • Ви включили префікс Файл: перед назвою зображення (або не включили, коли шаблон його вимагає).
 • Ви використали назву параметру понад один раз: відобразиться лише останній випадок.

Додавання зображення до картки[ред. | ред. код]

Докладніше: Довідка:Файли

Зображення переважно задаються за допомогою параметрів зображення та підпис. Однак, шаблон може використовувати й інші назви для цих параметрів. Наприклад, {{Музичний альбом}} використовує «Обкладинка» замість «зображення» та «підпис».

Параметр |зображення= іноді вимагає розширеного синтаксису зображень; у інших випадках він вимагає лише ім'я файлу, залежно від переконань редактора, що створив картку. Редактор може визначити це або експериментуючи (використовуючи функцію «попередній перегляд»), або проконсультувавшись із документацією шаблону-картки.

Багато зображень у картках повинні мати спеціальну текстову альтернативу[en] для людей, які не можуть побачити зображення.

Розробка картки[ред. | ред. код]

Гарною порадою є спитати думку інших редакторів до початку розробки нової картки чи переробки наявної. Наявна картка вже задовольняє більшість вимог, а більшість серед решти можна врахувати у своїй версії. Необов'язкові дублікати спричинюють безлад і розбіжності в статтях на схожу тему. Створіть прототип вашого нового дизайну на підсторінці Вашого власного простору. Після цього запропонуйте зміни до картки у відповідному вікіпроєкті та досягніть консенсусу перед тим як запровадити Вашу версію в Вікіпедія:Простір назв шаблонів.

Вилучення картки[ред. | ред. код]

Запити на вилучення карток повинні доводитися до відома Вікіпедія:Шаблони для обговорень[en] та будь-яких вікіпроєктів, пов'язаних із карткою. Шаблон можна злити з іншим замість цілковитого вилучення. Довідка:Infobox/user style

Картки та користувацькі стилі[ред. | ред. код]

Користувачі можуть мати власні CSS, які приховують будь-які картки в їхніх браузерах.

Для приховування всіх карток додайте наступне до Спеціальна:Моя сторінка/common.css (для всіх оформлень[en], або Спеціальна:Моя сторінка/skin.css лише для поточного оформлення), окремим рядком:

.infobox { display: none; }

Альтернативно, ви можете додати такий код до вашого common.js або до користувацьких скриптів браузера, які виконуються розширеннями на кшталт Greasemonkey:

$('.infobox').hide();

Зверніть увагу, що хоча для Вікіпедія:Стиль/Картки вся інформація в картці повинна також бути наявною в основному тілі статті, немає ідеальної відповідності цьому правилу. Наприклад, повна таксономічна ієрархія в {{Картка:Таксономія}}, а також OMIM та інші коди медичної бази даних {{Хвороба}} часто відсутні в основному вмісті статті. Картка також часто містить найбільш значиме, ба більше, навіть єдине, зображення в статті.

Див. також[ред. | ред. код]