Довідка:Картка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Шаблон:Wikipedia how to

Приклад використання шаблону-картки

Шаблон:WikiProject Infoboxes sidebar

Шаблон-картка — таблиця фіксованого формату, спроектована для додавання у правий верхній кут статей задля постійного подання резюме уніфікованого аспекту, який поділяє стаття, та іноді задля поліпшення навігації до інших, пов'язаних статей. Багато шаблонів-карток також видають структуровані метадані, які використовуються DBpedia та іншими. Функції узагальненого шаблону-картки виросли з оригінальних таксономічних карток (англ. taxobox), які редактори розробили для візуального відображення наукової класифікації організмів.

Використання шаблонів-карток не вимагається і не заборонене для будь-якої статті. Чи включати картку, яку картку включати та які частини картки використовувати, визначається обговоренням і консенсусом серед редакторів для кожної окремої статті.

Що робить шаблон-картка?[ред.ред. код]

Шаблони-картки містять важливі факти та статистику типу, які є спільними для суміжних статей. Наприклад, усі тварини мають наукову класифікацію (вид, родина і т.д.), як і охоронний статус. Додавання {{Картка:Таксономія}} (і·о·д·р··#) до статей про тварин полегшує швидкий пошук такої інформації та її порівняння з іншими статтями.

Шаблони-картки подібні до довідників, або бічних шпальт, у журнальних статтях. Вони швидко узагальнюють важливі моменти в легкочитному форматі. Проте, вони не є «статистичними» таблицями в тому, що вони (переважно) лише узагальнюють матеріал зі статті — інформація все ще повинна міститися в основному тексті, частково тому, що деякі читачі можуть не мати змоги доступитися до вмісту шаблону-картки. Зокрема, якщо шаблони-картки ховають довгі колонки даних усередині таблиць, які згортаються, тоді читачі, що використовують допоміжну технологію, можуть цілком проґавити їх присутність.

Багато шаблонів-карток також видають метадані, як-от мікроформати (див. проект «Мікроформати»[en]).

Що повинен містити шаблон-картка?[ред.ред. код]

Загалом, дані у шаблонах-картках повинні бути:

Порівнюваними
Якщо багато різних тем усі поділяють спільний атрибут (наприклад, усі люди мають ім'я й дату народження), тоді корисно мати змогу порівнювати їх на різних сторінках. Це також має на увазі, що за можливості матеріал повинен подаватися у стандартному форматі.
Лаконічними
Шаблони-картки є «з одного погляду» (англ. at-a-glance), і використовуються для швидкої перевірки фактів.
Матеріально відповідними (англ. materially relevant) темі
Вже наведеними деінде у статті
Картки, подібно до вступу до статті, повинні насамперед містити матеріал, який розширюється та підтверджується посиланнями на авторитетні джерела деінде у статті. Проте, якщо необхідно (наприклад, оскільки стаття наразі незавершена), можливо включати виноски до карток.

Що не повинен містити шаблон-картка?[ред.ред. код]

Загалом, дані у шаблонах-картках не повинні бути:

Довгими
Великі шматки тексту чи дуже детальна статистика належать тілу статті.
Тривіальними подробицями
Поширеною проблемою є включення матеріалу до картки, який є тривіальним і за інших обставин не був би включений до тіла статті: наприклад, група крові вигаданого персонажа може бути згадана попутно в роботі, але вона не є особливо корисною для розуміння теми. Шаблони-картки не повинні використовуватися для подробиць, які занадто тривіальні для включення до тіла статті (існують деякі винятки, як-от хімічні властивості).
Прапорами
Піктограми прапорів переважно не повинні використовуватися[en] у картках, навіть у полях «країна», «національність» або еквівалентних: вони необов'язково відволікають і дають надмірну увагу одному полю серед багатьох.

Додавання картки до статті[ред.ред. код]

Додавання картки до статті відбувається у два кроки:

 1. Пошук потрібної картки;
 2. Редагування статті.

Пошук потрібної картки[ред.ред. код]

Для використання картки у статті редактор повинен знати її назву, параметри та як ці параметри призначені для використання. Оскільки шаблони-картки зберігаються у просторі назв, окремому від статей, то визначення картки за назвою вимагає зусиль. Однак, щойно редактор отримав назву, він легко може подивитися документацію картки.

Існують два способи, як редактор зазвичай визначає, яку картку він чи вона хоча використати:

 1. Переглядаючи набір усіх карток через Вікіпедія:Шаблони/Картки.
 2. Визначивши назву конкретного шаблону, що використовувався у подібній статті.

Наприклад, стаття D-Terminal[en] містить картку. Для визначення, яку саме, просто відредагуйте статтю:

{{Infobox connector
…
}}

«{{Infobox connector» визначає розмітку між вкладеними фігурними дужками як використання картки «connector». Редактор може подивитися документацію для шаблону, включно зі списком параметрів, у просторі назв «Шаблон» під Шаблон:Infobox connector[en].

Редагування цільової статті[ред.ред. код]

Згідно з ВП:ССС], картки повинні розміщуватися нагорі статті після будь-яких посилань на неоднозначності[en] та Вікіпедія:Шаблони-повідомлення/Підтримки[en].

Сторінка документації картки зазвичай містить зручний «порожній» шаблон, який можна скопіювати просто в цільову статтю. Шаблон містить відкриваючі {{> та закриваючі }}> подвійні фігурні дужки, що містять назву картки та список параметрів без значень. Редактор може заповнювати значення кожного параметру праворуч від відповідного знака рівності.

Наприклад:

{{особа
|name  =
|image  =
|caption =
…
|website =
}}

можуть бути заповнено подібним чином:

{{Особа
|name  = Казанова
|image  = Casanova self portrait.jpg
|caption = Автопортрет Казанови
…
|website =
}}

В даному прикладі назви параметрів («name», «image», «caption», «website») зафіксовані в дизайні картки та описані в її документації. Неправильно написаний, хибно капіталізований або непідтримуваний реалізацією картки параметр не відобразиться взагалі. Щоби точно дізнатися, які параметри функціонують, подивіться на сторінку шаблону-картки. Будь-що не перелічене ігноруватиметься, навіть якщо воно працює в деякій іншій картці. Якщо ви вважаєте, що необхідно додати інший параметр до даного шаблону-картки, то запропонуйте це на сторінці обговорення картки.

Документація картки описує, які параметри обов'язкові та які опціональні. Обов'язкові параметри відображаються між потрійними фігурними дужками (наприклад, {{{requiredparametername}}}) під час попереднього перегляду чи збереження. Опціональні параметри можуть лишатися порожніми або ж опускатися зовсім.

Вирішення проблем[ред.ред. код]

Якщо ви додали картку, і вона не відображається коректно, ось найпоширеніші помилки:

 • Ви використали складений або недійсний параметр. Ви можете використовувати лише параметри, які попередньо запрограмовані у цьому шаблоні-картці.
 • Ви припустилися помилки у назві параметру чи випустили обов'язковий розділовий знак (наприклад, пропустили знак підкреслення у birth_place).
 • Ви капіталізували назву параметру. Параметри чутливі до регістру[en]. Майже всі картки використовують мітки параметрів у нижньому регістрі.
 • Ви включили префікс Файл: перед назвою зображення (або не включили, коли шаблон його вимагає).
 • Ви використали назву параметру понад один раз: відобразиться лише останній екземпляр.

Додавання зображення до картки[ред.ред. код]

Докладніше: :en:Help:Infobox picture

Зображення переважно задаються використанням параметрів зображення та підпис. Однак, шаблон може використовувати інші назви для цих параметрів. Наприклад, {{Музичний альбом}} використовує «Обкладинка» замість «зображення» та «підпис».

Параметр |зображення= іноді вимагає розширеного синтаксису зображень; у інших випадках він вимагає лише ім'я файлу, залежно від переконань редактора, що створив картку. Редактор може визначити це або експериментуючи (використовуючи функцію «попередній перегляд»), або проконсультувавшись із документацією шаблону-картки.

Багато зображень у картках повинні мати спеціальну текстову альтернативу[en] для людей, які не можуть побачити зображення.

Розробка картки[ред.ред. код]

Це гарна ідея питати думок інших редакторів до початку розробки нової картки чи переробки наявної. Більшість вимог уже задовольняються існуванням картки, а більшість серед решти можуть бути задоволені її налаштуванням. Необов'язкові дублікати спричинюють безлад і розбіжності статей. Створіть прототип вашого нового дизайну у власному користувацькому просторі. Після цього запропонуйте зміни до картки у відповідному вікіпроекті та досягніть консенсусу до розгортання вашого нового дизайну у Вікіпедія:Простір назв шаблонів[en].

Вилучення картки[ред.ред. код]

Запити на вилучення карток повинні доводитися до відома Вікіпедія:Шаблони для обговорень[en] та будь-яких вікіпроектів, пов'язаних із карткою. Шаблон може бути злитий з іншим замість цілковитого вилучення. Довідка:Infobox/user style

Картки та користувацькі стилі[ред.ред. код]

Користувачі можуть мати власні CSS, які приховують будь-які картки в їхніх браузерах.

Для приховування всіх карток додайте наступне до Спеціальна:Моя сторінка/common.css (для всіх оформлень[en], або Спеціальна:Моя сторінка/skin.css лише для поточного оформлення), окремим рядком:

.infobox { display: none; }

Альтернативно, ви можете додати наступний код до вашого common.js або до користувацьких скриптів браузера, які виконуються розширеннями на кшталт Greasemonkey:

$('.infobox').hide();

Зверніть увагу, що хоча для Вікіпедія:Стиль/Картки[en] вся інформація в картці повинна також бути наявною в основному тілі статті, Be aware that although, per WP:Manual of Style/Infoboxes, all information in an infobox should also be found in the main body of an article, немає ідеальної відповідності цьому правилу. Наприклад, повна таксономічна ієрархія в {{Картка:Таксономія}}, а також OMIM та інші коди медичної бази даних {{Хвороба}} часто відсутні в основному вмісті статті. Картка також часто містить найзначиміші, навіть єдину, зображення у статті.

Див. також[ред.ред. код]

Шаблон:Wikipedia glossary


Шаблон:Offer help