Досєкін Василь Сергійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Досєкін Василь Сергійович
Фотограф В.С. Досекин с семьей.jpg
Автопортрет фотографа з родиною
Ім'я при народженні Василь
Народився 1829[1][2]
Помер 1900[1][2]
Харків, Російська імперія
Поховання Івано-Усікновенське кладовище
Країна Flag of Russia.svg Російська імперія
Діяльність військовий, Шаблон:Фотограф
Діти Марія Шатілова, Микола

Василь Сергійович Досєкін (1829—1900) — відомий фотограф 1850-х — 1890-х годов. Виконав значну кількість фотопортретів відомих людей Російської Імперії — від Петра Чайковського до членів ІІмператорської сім'ї.

Життєпис[ред. | ред. код]

Потомствений дворянин, підпоручик. Брав участь у Кримській війні, на якій був поранений. У 1856 р. направляється до Харкова для лікування. У Харкові Досєкін в листопаді 1857 р. відкрив фотографічну майстерню. У майстерні він робив портрети місцевих жителів, а також види міста й околиць.

Досєкін зробив серію світлин з видами Харькова кінця 1850-х — початку 1860-х років. Знімки серії світло-коричневого відтінку, мають розміри 5,5 × 8 сантиметрів, робляться на твердіій картонній основі. На фотографіях серії велика глибина різкості. Фотографії Досєкіна були використані у книзі А. Н. Гусєва «Историко-справочный путеводитель»[3] та книзі Дмитра Багалія «История города Харькова за 250 лет»[4]

Фотомайстерня Досекіна користувалася широкою популярністю. Він побудував фотокопіювальню з найсучаснішим обладнанням. Перейшов з калотипії на вологий колодій, що дозволило добитися високої якості негативів. Брав участь у фотовиставках, неодноразово нагороджувався почесними медалями.

Руська трійка недалеко від Юзівки

Досєкін, окрім фотостудии, також був власником кирпичного заводу, який він відкрив на початку 1873 року разом з армійським другом — капітаном Аркадієм Івановичем Іоніним. Завод знаходився біля Саржина Яра. Став купцем 2-ї гільдії.

У 1886 р. Досєкін відкрив фотографічну майстерню в Москві. Його син продовжував займатися фотографією у фотомайстерні батька.

Досєкін помер у травні 1900 р. 8 травня 1900 він був похований у Харкові на Івано-Усікновенському кладовищі. Після смерті одна з вулиць Харкова була названа його ім'ям, (пізніше вона була переименована на вулицю Леніна, нині — Шатилівська).

Серед портретів, виконаних Досєкіним, фотографії декабриста Андрія Розена, актриси Евлалії Кадміної, педагога Христини Алчевської, архітектора Олексія Бекетова та багатьох інших.

Фотографії роботи Досєкіна
[ред. | ред. код]

Портрети відомих людей Росії
[ред. | ред. код]

Паспарту Досєкіна
[ред. | ред. код]

Історичні факти[ред. | ред. код]

  • Дочка Досєкіна Марія, що одружилася з лікарем Петром Шатіловим, отримала отримала в придане великий сад з дачею. Місцевість, де він був розташований, на початку XX ст. почали називати Шатиловою дачею, або Шатилівкою.
  • Майстерня Досекина занходилася у двоповерховому будинку на вул. Сумській, 3. Сам він жив у будинку по Сумський, 90. Мария Шатилова після одруження жила у будинску чоловіка на вул. Мироносицькій, 53.

Примечания[ред. | ред. код]

  1. а б Photographers' Identities Catalog
  2. а б MAK
  3. Гусев А. Н. Харьков, его прошлое и настоящее в рисунках и описаниях: Историко-справочный путеводитель. — Харьков, 1902. — 260 с.
  4. Багалей Д. И., Миллер Д. П. История города Харькова за 250 лет его существования (1655—1905). Ист. монография. — В 2-х т. — Т. 2. — Репринт. изд. — Харьков, 1993, 982 с.

Заслання[ред. | ред. код]