Дощовий сутінок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Дощовий сутінок — регіон суходолу із низькою кількістю опадів (порівняно з навколишньою місцевістю), розташований із підвітряного боку гірського хребта або іншої географічної особливості, що обумовлює напрям вітру. Гори блокують прохід дощових повітряних мас, утворюючи сутінок який приводить до посухи.

Дощовий сутінок є теплим і сухим регіоном, оскільки під час підйому до гірських вершин вологі повітряні маси охолоджуються, досягаючи точки роси — стану, коли водяна пара конденсується у вигляді дощу, який випадає з навітряного боку або на вершині гори. Такий процес називається орфографічним підняттям і призводить до появи арідних регіонів із підвітряного боку гірських систем. Вітер фен також всмоктує вологу вже із сухої землі.

Регіони з великими дощовими сутінками[ред.ред. код]

Тибетське плато — приклад дощового сутінку, оскільки вельми незначна частина вологи долає Гімалайські гори.

В екваторіальних районах Землі (між 30° N и 30° S) пануючі вітри, пасати, що дмуть здебільшого з північного сходу в Північній півкулі і з південного сходу в Південній. В середніх широтах (між 30° и 60°) дмуть західні вітри, особливо потужні у ревучих сорокових (між 40° и 50° південої широти).

Азія[ред.ред. код]

Південна Америка[ред.ред. код]

Північна Америка[ред.ред. код]

Європа[ред.ред. код]

Африка[ред.ред. код]

  • Навітряний бік острова Мадагаскар, розташований на східному узбережжі, має вологий тропічний клімат, а західне та південне узбережжя знаходяться в дощовому сутінку центральних гір острова.
  • Утворення гірської системи Атлас частково змінило клімат, що призвело до утворення Сахари — з південного боку гір спостерігається потужний ефект дощового сутінку.

Океанія[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]