Експлорер-6

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Експлорер-6
Explorer 6 paddles up.jpg
Основні параметри
COSPAR ID 1959-004A
NORAD ID 00015
Тип апарата орбітальний, науковий
Штучний супутник Землі
Дата запуску 7 серпня 1959, 14:24:20 UTC
Ракета-носій Тор-Ейбл-3
Космодром Мис Канаверал, СК-17А
Схід з орбіти 1 липня 1961
Технічні параметри
Маса 64,4
Орбітальні дані
Нахил орбіти 47,0°
Період обертання 765 хвилин


Експло́рер-6 (англ. Explorer 6 — дослідник), інші назви Ейбл-3 (англ. Able 3), S-2 — американський науковий космічний апарат, запущений за програмою Експлорер. Апарат зробив перший у світі фотознімок Землі з орбіти.

Перше супутникове зображення Землі

Опис[ред. | ред. код]

Експлорер-6 мав форму сфероподібного багатогранника. Апарат мав вивчати захоплене випромінювання різної енергії, галактичні космічні промені, геомагнетизм, поширення радіохвиль у верхніх шарах атмосфери, потоку мікрометеоритів. Також випробувалась сканувальна система для фотографування хмарного покриву Землі. Апарат стабілізувався в польоті обертанням навколо осі з прямим піднесенням 217° і схиленням 23° зі швидкістю 2,8 обертів за секунду.

На «екваторі» апарата було прикріплено чотири панелі сонячних батарей для заряджання акумуляторних батарей під час польоту.

Телесигнал і телеметричні дані передавались цифровим передавачем дециметровими хвилями. Два аналогові передавачі використовували ультракороткі хвилі. Аналогові передавачі працювали постійно. Цифровий передавач вмикався щодня на кілька годин.

Експлорер-6 зі складеними панелями сонячних батарей

Політ[ред. | ред. код]

7 серпня 1959-го року о 14:24:20 UTC ракетою-носієм Тор-Ейбл-3 з космодрому Мис Канаверал відбувся запуск апарата Експлорер-6 на високу еліптичну орбіту. При запуску панелі сонячних батарей були складені і мали розкритись до закручування апарата, однак розкривання сталось під час розкручування апарата, крім того розгорнулись три панелі з чотирьох, що забезпечило тільки 63% від необхідного живлення приладів електроенергією. З часом рівень заряду знижувався, що знизило співвідношення сигнал-шум при передачі даних, особливо в апогеї.

11 вересня вийшов з ладу один передавач ультракоротких хвиль. Останній сигнал від Експлорера-6 надійшов 6 жовтня, після чого заряд батарей впав нижче від необхідного для роботи обладнання. Загалом було отримано 827 годин аналогової і 23 години цифрової інформації.

13 жовтня з висоти 10,7 км з-під крила літака-носія Б-47 в бік перигею Експлорера-6 (251 км) було здійснено запуск прототипу протисупутникової ракети повітряного базування Болд Оріон (англ. Bold Orion). Ракета пройшла за 6,4 км від супутника.

Апарат зійшов з орбіти 1 липня 1961-го року.

Джерела[ред. | ред. код]