Екс (терористичний метод)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
План нападу на головну пошту м. Львів, 1925 р.

Екс (скорочення від «експропріаційний акт») — один із терористичних методів діяльності, напади на державні установи із метою заволодіння коштами.

Застосовувалися анархістами[1], формаціями УВО та ОУН (поряд зі саботажами та атентатами), які здійснювали напади на державні установи Польщі із метою заволодіння коштами, які в умовах польської окупації вважалися українським національним здобутком і тому повинні бути повернені на благо української нації.

Найвдалішим ексом був напад «Летючої Бригади» УВО на головну пошту Львова, вчинений 28 березня 1925 р. Під час нападу група бойовиків на чолі з Юліаном Головінським, стероризувавши пістолетами водія інкасаторського транспорту і охоронців вилучило близько 92 000 злотих.

Іншими відомими ексами були:

Екси здійснювалися не тільки на території українських етнічних земель, але і в межах «корінної» Польщі, як, наприклад — напад на поштову адміністрацію м. Сьрем на Познанщині, вчинений «Летючою бригадою» УВО.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Д.В. Архірейський «Махновська веремія. Тернистий шлях Революційної повстанської армії України (махновців) 1918—1921 pp.» Темпора: Серія «Militaria Ucrainica» 2015 296 с. ISBN 978-617-569-226-4

Джерела[ред. | ред. код]

  • З.Книш «На повні вітрила! (Українська Військова Організація в 1924–1926 роках)», Торонто: «Срібна Сурма», 1970 р.
  • «Енциклопедія ОУН-УПА» — http://oun-upa.org.ua/encyclopaedia