Ерік II (король Данії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ерік II
Erik Emune
Ерік II
Король Данії
Початок правління: 1134
Кінець правління: 1137

Попередник: Нільс I
Наступник: Ерік III

Дата народження: 1100(1100)
Дата смерті: 18 вересня 1137
Місце смерті: Рібе
Дружина: Мальмфреда Київська
Діти: 1 син
Династія: Естрідсени
Батько: Ерік I

Ерік II (1100 — 18 вересня 1137) — король Данії у 11341137 роках. Мав прізвисько «Пам'ятний».

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Естрідсенів. Син Еріка I, короля Данії, та його конкубіни. Про молоді роки його відомо замало. Ймовірно знаходився разом з братом Кнудом Лавардом на півдні Ютландії. У 1130 році одружився з удовою Сігурда I, короля Норвегії. Тоді ж стає ярлом Мена, Лоланда та Фальстера.

У 1131 році його брата Кнуда, герцога Шлезвігу, було вбито за наказом короля Нільса. Це спричинило повстання магнатів на чолі з Еріком. Спочатку їм вдалося захопити значну частину Ютландії та Зеландії, проте у 1133 році Ерік зазнав поразки й утік до Норвегії. Але того ж року вступив у союз з Ассером, архієпископом Лундським, який на той час посварився з королем. Йому також надав допомогу імператор Лотар II. Завдяки цьому Ерік висадився на узбережжі області Сконе й 4 червня 1134 року завдав цілковитої поразки військам короля Нільса. Після цього коронувався у Лунді, який зробив столицею держави.

Як король Ерік II зосередився на зміцненні своєї влади та усуненні можливих претендентів на трон. За наказом нового короля у 1135 році було вбито його зведеного брата Гаральда з 8 синами. Водночас замирив державну владу із церквою. Все це дало змогу почуватися спокійно всередині країни.

У 1135 році намагався допомогти Гаральду IV повернути собі трон Норвегії, проте невдало. Для підвищення свого авторитету король у 1136 році здійснив похід проти венедів на о. Рюген. під час цього походу було захоплено важливе місто Аркона.

Втім по поверненню король зіткнувся з повстаннями магнатів в Ютландії та Зеландії. Під час цієї колотнечі Еріка II було вбито 18 вересня 1137 року.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Мальмфрида Київська, донька Мстислава I, великого князя Київського

Дітей не було

Конкубіна — Тунна

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Aksel E. Christensen: Artikel «Erik II Emune» // Dansk biografisk leksikon Bd. 4. Kopenhagen 1980. S. 210—211. (дан.)