Свен I Вилобородий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свен I Вилобородий
дан. Svend 1. Tveskæg
Sweyn.jpg
Король Данії
Король Норвегії
Король Англії
Правління 986 - 3 лютого 1014 (Данія)
999 - 3 лютого 1014 (Норвегія)
1013 - 3 лютого 1014 (Англія)
Попередник Гаральд I Синьозубий (Данія)

Олаф I (Норвегія)

Етельред Нерозумний (Англія)
Наступник Гаральд II (Данія)

Олаф II (Норвегія)

Етельред Нерозумний (Англія)
Біографічні дані
Імена Sveinn
Релігія християнство
Народження 17 квітня 963[1]
Данія
Смерть 3 лютого 1014[2] (50 років)
Гейнсборо[d], Лінкольншир[d]
Поховання Собор Роскільд
Дружина Ґюнхільд
Діти Estrid Svendsdatterd, Gyda Svendsdatterd[2][3], Świętosławad, Gunhilda Sveynsdottird[2], daughter Sveynsdottird[2], Santslaue Sveynsdottird[2], Thyra Sveynsdottird[2], Гаральд II[2] і Канут Великий[2][3]
Династія Данці
Батько Гаральд I Синьозубий
Мати Ґірід Олафсдоттір
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Св́ен I (Вилобородий, близько 960 — 3 лютого 1014) — король Англії, Норвегії та Данії.

Король Данії[ред. | ред. код]

Відповідно до деяких джерел, таких, наприклад, як «Сага про йомсвікінгів», Свен був незаконнонародженим сином Гаральда І Синьозубого, виховувався легендарним йомсвікінгом і ярлом Йомсборга Палнатокі. Народився, ймовірно, до прийняття Данією християнства близько 965 року та при хрещенні отримав ім'я Оттон на честь імператора Священної Римської імперії Оттона I Великого. За деякими свідченнями, попри це, він залишався язичником й домігся влади в результаті боротьби зі своїм батьком.

Згідно з Адамом Бременським, Свен був переможений шведським королем Еріком VI Переможним, який управляв Данією упродовж деякого часу у 994995 роках. Однак з цього приводу немає сталої думки. Відомо також, що по смерті Еріка він узяв за дружину його вдову, відому під іменами Гунхільда, Сігрід і Святослава. Відносно особи цієї напівлегендарної жінки основні джерела мають розбіжності: відповідно до ісландських саг вона була дочкою шведського вікінга і дружиною Еріка VI, а після його смерті — Свена I; Саксон Граматик підтверджує лише те, що Свен взяв за дружину вдову Еріка; Адам Бременський пише, що вона була польською принцесою; а Тітмар Мерзебурзький згадує, що дружиною Свена та матір'ю Кнуда Великого була дочка Мешка I, сестра польського короля Болеслава I Хороброго. Можливо, це пояснює факт участі польських військ у поході Кнуда Великого до Англії у 1015 році.

Боротьба за Норвегію[ред. | ред. код]

Фактичним правителем Норвегії до 995 року був Гакон I, що став регентом ще за Гаральда I. Однак після повернення до Норвегії Олафа Трюггвасона Гакона вбили, і Данія до 1000 року втратила контроль над Норвегією. Того року у битві під Сволдером об'єднаний дансько-шведський флот разом з кораблями Ейріка, сина вбитого Гакона, здобув перемогу над флотом Олафа, корабель якого потонув разом з ним. Норвегія повернулась під данський контроль, а регентом став Ейрік.

Завоювання Англії[ред. | ред. код]

Можливо, саме Свен стояв за серією нападів на Англію у 10031005, 10061007 та 10091012 роках, що була наслідком різанини данів у день св. Брайса 13 листопада 1002 року. Принаймні, він здійснив 1013 року масштабне вторгнення до Англії. Упродовж кампанії він швидко захопив велику кількість міст і поселень, окрім Лондона, біля стін якого дани зазнали тяжких втрат. Все ж, вони цілком оточили місто, й після того як англійський король Етельред II втік наприкінці 1013 року до Нормандії, Лондон капітулював і Вітенагемот проголосив Свена королем. Однак усього через 5 тижнів він помер. Первинно був похований у Йорку, потім останки було переховано у соборі в Роскілле в Данії.

Прізвисько Свена I зумовлене формою вусів, а не власне бороди.

Родина й діти[ред. | ред. код]

Свен I Вилобородий був одружений двічі

Від першої дружини Гунхільди (або дочки польського князя Мешка І, або Бурислава Вендського; померла 1013 року) народились:

У другому шлюбі із Сігрід Гордою народилась

Окрім того він мав дочку:

Фамільне Дерево[ред. | ред. код]

Хартакнут
 
Втрачено
 
Етельред Нерозумний
 
Елфґіфу або Емма
 
Втрачено
 
Втрачено
 
Втрачено
 
Втрачено
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Горм Старий
 
 
 
 
 
Тіра
 
 
 
 
 
Олаф
 
 
 
 
 
Втрачено
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гаральд I Синьозубий
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ґірід Олафсдоттір
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Свен I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]