Гаральд I Синьозубий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гарольд I Синьозубий, Гаральд I Гормсон
Harald Blåtand
Гарольд I Синьозубий, Гаральд I Гормсон
Король Данії
Початок правління: 958
Кінець правління: 986
Інші титули: Король Норвегії (під іменем Гаральда III)

Попередник: Горм I
Наступник: Свен I

Дата народження: 911[1][2]
Місце народження: Данія
Дата смерті: 986
Місце смерті: Йомсборг
Поховання Вейково і Собор Роскілле
Дружина: Гунхільда, Това, Гірід
Діти: Гакон, Гунхільд, Тіра, Свен
Династія: Кнютлінги
Батько: Горм I

Гаральд I Синьозубий Гормсон (дан. Harald Blåtand, норв. Harald Blåtann, англ. Harold Bluetooth; 930-ті-1 листопада 986?) — король Данії і Норвегії.

За поширеною версією отримав прізвисько завдяки темному кольору зубів; слово blå у той час означало набагато темніший колір, ніж синій. За іншою версією — через пристрасть до чорниці. Гаральд I — син і спадкоємець Горма Старо́го, на честь якого в Еллінзі встановив кам'яну брилу з рунічними надписами (Малий, або камінь Горма).

Життєпис[ред. | ред. код]

За його правління, у 965 році Данія офіційно прийняла християнство. Це рішення, в першу чергу, було зумовлено політичними вигодами такого кроку — воно призвело до поліпшення відносин з сусідньою Священною Римською імперією і освіченим християнським світом в цілому.

У 976 році об'єднані сили данців і відданих ярлу Хокону Сіґурдссону норвежців перемогли короля Норвегії Гаральда II. Після цього ярл став фактично королем Норвегії, хоча спочатку він все ж таки визнавав верховну владу короля Данії, але коли в 986 році Гаральд спробував примусити Хокона прийняти християнство, той повністю розірвав з ним стосунки. У цьому ж році данці спробували вдертися до Норвегії, але безрезультатно.

Великий рунний камінь Еллінзі, або камінь Гаральда.

Рунічний надпис на брилі з Еллінгу зазначає, що Гаральд «підкорив усю Данію». Не ясно до пуття, що мається на увазі. Висувалося декілька версій тлумачення цього тексту: за однією, мова про те, що Гаральд спочатку володів лише частиною Ютландії, далі завоював сусідні території, також переміг усіх суперників, що сперечалися за його право на корону, або тут ідеться про те, що Гаральд в 983 році в союзі з ободритами витіснив німців з південних територій Данії.

Припускають, що саме під час війни з німцями Гаральдом були побудовані п'ять (ще один імовірно в той же самий час) данські кругові замки на території Данії і Сконе.

Згідно з ранньосередньовічним джерелом (Адам Бременський, або Саксон Граматик), Гаральд був убитий під час війни зі своїм сином Свеном. Причиною сварки називаються прихильність Гаральда до церкви, спроби укріпити державу і розширити її повноваження, тоді як Свен був поганином і віддавав перевагу традиційним набігам. Проте об'єктивність джерела ставиться під сумнів.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

На рубежі XX—XXI століть прізвиськом Гаральда було названо технологію Bluetooth, яка покликана об'єднати різні технології, так само, як Гаральд об'єднав народи на території сучасних Данії і Сконе, де власне і була розроблена ця технологія. Це офіційна версія назви, хоча спочатку назва Bluetooth була звичайною кодовою назвою проекту[джерело?].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Find a Grave — 1996.
  2. Catholic Encyclopedia — 1995.

Посилання[ред. | ред. код]