Жартівник (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жартівник
Jokester
Жанр оповідання і науково-фантастичне оповідання[d]
Автор Айзек Азімов
Мова американська англійська
Опубліковано 1956

Жартівни́к (англ. Jokester) — науково-фантастичне оповідання Айзека Азімова, вперше опубліковане у грудні 1956 року в журналі Infinity Science Fiction. Увійшло до збірок «На Землі достатньо місця» 1957, «Сни робота» 1986.

Сюжет[ред. | ред. код]

Ноел Меєрхоф — один із «гросмейстерів» — геніальних спеціалістів, здатних формулювати для Мультивака все нові та нові запитання, а також він найвідоміший розповідач анекдотів. Його начальник припускає, що Меєрхоф використовує Мультивак у власних інтересах, а саме — хоче навчити його складати анекдоти.

Меєрхоф розповідає яка проблема його цікавить:

  • люди найбільше сміються саме з анекдотів;
  • смішні анекдоти є почутими у когось, а складені самостійно — не смішні.

Розказавши Мультиваку самі смішні із почутих анекдотів, Меєрхоф хоче дізнатись хто їх складає. Пропрацювавши, Мультивак видає відповідь: анекдоти складає позаземний розум і озвучує їх через вибраних людей, які потім забувають цей факт. Це є експериментом над людською психікою, тому чужинці програмують не сміятись над анекдотами, які люди придумали самі.

Меєрхоф розказує, що він разом із першим задав додаткове запитання: що станеться після того як люди дізнаються відповідь на перше питання? Відповідь така: чужинці більше не придумуватимуть для людей анекдотів, а змінять метод дослідження.

Джерела[ред. | ред. код]