Жозеф Нісефор Ньєпс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жозеф Нісефор Ньєпс
фр. Joseph Nicéphore Niépce
Joseph Nicéphore Niépce.jpg
Жозеф Нісефор Ньєпс. Бл. 1795 року
Ім'я при народженні фр. Joseph Nicéphore Niépce
Народився 7 березня 1765(1765-03-07)
Франція Франція, Бургундія, Шалон-сюр-Сон
Помер 5 липня 1833(1833-07-05) (68 років)
Франція Франція, Бургундія, Сен-Лу-де-Варенн
·інсульт
Країна Flag of France (1794–1815, 1830–1974, 2020–present).svg Франція[1]
Діяльність винахідник, фізик, інженер
Галузь Фотограмметрія[2]
Відомий завдяки Винахідник фотографії
Знання мов французька[3]
Magnum opus Вид із вікна в Ле Гра, Pyréolophored і фотографія
Брати, сестри Claude Niépced[4]
У шлюбі з Агнесса Рамеру
Автограф Nicéphore Niépce signature.svg

Жозеф Нісефор Ньєпс (фр. Joseph Nicéphore Niépce; 7 березня 1765, Шалон-сюр-Сон — 5 липня 1833, Сен-Лу-де-Варенн) — французький винахідник, найбільш відомий винаходом фотографії.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в місті Шалон-сюр-Сон в Бургундії в аристократичній сім'ї. Його батько був адвокатом та радником короля, матір — дочка відомого юриста.

Жозеф навчався в колежах Шалона, Труа та Анже з 1780 по 1788 рік ораторському мистецтву. Хоча його готували до церковної кар'єри, він у 1792 році вирішив змінити свій напрям та вступив у революційну армію. Став армійським офіцером та брав активну участь у військових діях на Сардинії та в Італії. Погане здоров'я змусило його піти у відставку, і наступні 6 років він провів у Ніцці як державний чиновник. У 1795 році він одружився з Агнессою Рамеру.

Найстаріша з фотографій Ньєпса, що збереглася до нашого часу. Зроблена близько 1826 року. Внесена до переліку ста фотографій, що змінили світ за версією Лайф.

Через 6 років Ньєпс повернувся в рідне місто до своєї матері та братів. Тут він почав займатися дослідами разом з братом Клодом. Першим винаходом був піреолофор-мотор зовнішнього горіння, за допомогою якого можна було рухати човен по Сені. У 1816 році почав працювати над отриманням фотографічного зображення. Спочатку використовувалася сіль срібла, що чорніє при контакті з денним світлом. Ньєпс зміг отримати негатив, однак при вивільненні срібної солі з камери знімок дуже почорнів. Надалі він намагався використовувати мідну або вапнякову пластинку покриту асфальтом. Вперше Ньєпс отримав зафіксовані зображення близько 1822 року — «Накритий стіл».

У 1829 році 64-річний Жозеф захворів. Він та його брат Клод витратили всі свої гроші, отримані в спадок, на різні винаходи, але жоден з них не зробив їх багатими. Раніше у них не було необхідності думати про заробітки, оскільки сім'я Ньєпсів була забезпечена, всі вони отримали добру освіту та жили в розкішному домі в Шалон-сюр-Сон.

Геліографія стала основним його заняттям, і він віддав їй всі свої сили. Помер Жозеф Ньєпс у 1833 році в містечку Сен-Лу-де-Варенн.

Див. також[ред. | ред. код]

  • 3117 Ньєпс — астероїд, названий на честь винахідника.

Примітки[ред. | ред. код]

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Євгенов С. В., Дагер, Ньєпс, Тальбот. Популярний нарис про винахідників фотографії, М., 1938;
  • Документи по історії створення фотографії. Листування Ж. Н. Ньєпса, Ж. М. Дагера та ін., М., 1949.

Посилання[ред. | ред. код]