Золота малина
Зовнішній вигляд
Золота малина | |
---|---|
Golden Raspberry, Razzie, Razzie Award) | |
Засновник(и) | Джо Вілсон та Мо Мерфі |
Країна | США |
Рік заснування | 1981 |
Перше нагородження | 31 березня 1981 |
razzies.com | |
Золота малина у Вікісховищі |
«Золота́ мали́на» (англ. Golden Raspberry), також «Ра́ззі» (англ. Razzie, від англ. Razzie Award) — американська сатирична кінопремія, антинагорода, якою щороку відзначають найгірші популярні та дорогі кінострічки, їхніх акторів, режисерів і сценаристів, саундтреки (музику) до стрічок тощо.
Кінопремія «Золота малина» є своєрідним антиподом кінопремії «Оскар». Показово, що за традицією номінанти «Золотої малини» оголошуються за день до оголошення оскарівських номінантів, лауреати — відповідно в переддень офіційної церемонії вручення «Оскарів».
- Сатиричну нагороду «Золота малина» вигадав у 1981 році голлівудський сценарист та публіцист Джон Вілсон. Відтоді номінантів та переможців визначають голосуванням 687 членів Фонду «Золота малина» (Golden Raspberry Award Foundation, GRAF). Воно проводиться в 45 штатах США та 19 зарубіжних країнах.[1]
- Призом сатиричної кінопремії є пластикова ягода малини, недбало вкрита золотою фарбою з пульверизатора. Кожна така нагорода коштує менше ніж 5 доларів, з урахуванням податку з продажів (у Каліфорнії він становить 8 %).
- Першими в історії лауреатами «Золотої малини» за найгіршу чоловічу і жіночу ролі були Ніл Даймонд і Брук Шилдс.
- Першим режисером, який особисто здобув нагороду на церемонії, став Пол Верговен.
- У 1997 року фільм «Листоноша» Кевіна Костнера став першим, що переміг в усіх п'яти номінаціях, де був представленим: фільм, режисер, сценарій, актор, саундтрек.
- Частими номінантами і лауреатами антипремії є номінанти і лауреати її серйозного аналога — «Оскара», а також дуже популярні зірки кіно, зокрема у 2000-ті роки ними неодноразово ставали Анджеліна Джолі і Дженніфер Лопес серед акторок і Арнольд Шварценеггер та Сильвестр Сталлоне — серед акторів.
- Серед зірок Голлівуду, які ставали лауреатами «Золотої малини», чимало номінантів та переможців премії американської кіноакадемії «Оскар» — Ніколас Кейдж, Бен Аффлек, Марлон Брандо, Лоуренс Олів'є, Фей Данавей та інші.
- Рекордсменом за кількістю антинагород є американська співачка Мадонна. Після 30-ї церемонії нагородження (2010 рік) попзірка мала 7 «Золотих малин» при 13 номінаціях.[2] Та попри це, її не вважають найгіршою актрисою в історії. Вона зіграла в більш ніж двадцяти повнометражних фільмах. Деякі з них високо оцінили критики. Наприклад, за роль аргентинської політичної діячки Евіти Перон Мадонна отримала найпрестижнішу (після «Оскара») кінопремію «Золотий глобус».
- За всю історію вручення «Золотих малин» станом на 2012 рік з усіх акторів і актрис лише Геллі Беррі у 2004 році та Сандра Буллок у 2010 з'явилися на церемонію вручення антинагороди і навіть виголосили промови на кшталт тих, що виголошують під час вручення «Оскара».
- Першим діячем кінематографа, який в один рік отримав і «Золоту малину», і «Оскара», став сценарист Браян Гельґеленд — за фільми «Таємниці Лос-Анджелеса» і «Листоноша» в 1997 році.
- Сандра Буллок установила своєрідний рекорд: після вручення «Золотої малини» за роль у фільмі «Все про Стіва» вона вже на другий день отримала «Оскар» за роль у фільмі «Невидима сторона», тобто стала найгіршою і найкращою актрисою одночасно. Спеціально на церемонію вручення «Золотої малини» акторка принесла близько 300 копій DVD розкритикованого фільму і заявила кінокритикам, що ніхто з них його не бачив.
— «Щось мені підказує, що ніхто з вас не бачив цей фільм. Мене б тут не було, якби ви дійсно його подивилися і зрозуміли, що я намагалася сказати. Кожен отримає копію!»
- У 2005 році за участь у фільмі «Фаренгейт 9/11» Майкла Мура «Золоту малину» отримала адміністрація Білого дому: президент Джордж Буш, міністр оборони Дональд Рамсфелд та радник з нацбезпеки Кондоліза Райс.
- «Сутінки Сага: Світанок — Частина 2» (2012) — фільм, що номінувався у 12-ти категоріях, з яких переміг у сімох, серед яких усі основні.
- У 2018 році вперше «Золоту малину» отримала повнометражна анімаційна стрічка «Емоджі Муві» . Вона перемогла в усіх чотирьох номінаціях, в яких представлялася: фільм, режисер, сценарій та найгірший екранний ансамбль.
- На 20-й церемонії (25 березня 2000 року) були названі найгірший фільм десятиліття — «Стриптизерки»,[3] найгірша нова зірка десятиліття — Полі Шор (англ. Pauly Shore) та найгірші актори століття — Мадонна і Сільвестер Сталлоне, який на той момент мав 8 «Золотих малин» після 23 номінацій (на 2016 рік — 11 та 32 відповідно).
- На 30-й церемонії (6 березня 2010 року, Голлівуд) приз «Золота малина» як найгірший фільм десятиліття отримало «Поле битви — Земля» режисера Роджера Крістіана. Найгіршими акторами 2000—2009 рр. названі Періс Гілтон і Едді Мерфі.
- Абсолютний рекордсмен — фільм, який отримав «Золоту малину» в усіх номінаціях одразу — картина Адама Сендлера «Джек і Джилл» (2011).
- ↑ Славко Ферт «Малина» достигає Названо претендентів на антиподи «Оскарів» [Архівовано 19 січня 2012 у Wayback Machine.] // «Україна Молода» № 013 за 24 січня 2009 року
- ↑ Madonna — Awards. Архів оригіналу за 29 жовтня 2017. Процитовано 21 січня 2019.
- ↑ Стриптизерки / Шоугьолз / Showgirls (1995)