Кальпурнія Пізон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кальпурнія Пізон
лат. Calpurnia
Buste-van-Calpurnia-Pisonis.jpg
матрона
Кальпурнія
 
Народження: близько 76 до н.е.
невідомо
Смерть: невідомо
невідомо
Країна: Стародавній Рим
Рід: Calpurnii Pisonesd
Батько: Луцій Кальпурний Пізон Цезонін
Мати: Rutiliad[1][1]
Шлюб: Гай Юлій Цезар

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Кальпурнія Пізон  (лат. Calpurnia) — римська матрона, третя і остання дружина Гая Юлія Цезаря. Народилася у 75 році до н. е. була дочкою Луція Кальпурнія Пізона Цезоніна, консула 58 до н. е. і сестрою Луція Кальпурнія Пізона (Понтифіка), консула 15 до н. е.[2]

Походження[ред. | ред. код]

Кальпурнія походила із знатного плебейского роду Кальпурніїв. Її батько, Луцій Кальпурній Пізон Цезонін, був консулом 58 року до н. е.[3] По материнській лінії Кальпурнія була далекою родичкою Аврелії, матері Цезаря, а також Помпея Великого. Дата народження Кальпурнії невідома. Заміж вона вийшла у 59 році. Оскільки це був її перший шлюб, а дівчата у Римі виходили заміж зазвичай у віці 15-16 років, то можна припустити, що вона народилась близько 76 року до н. е.[4] Точно встановлених портретів Кальпурнії немає, але їй приписують один бюст.

Одруження і смерть Цезаря[ред. | ред. код]

Кальпурнія вийшла за Цезаря в кінці 59 р. до н. е. Сучасні джерела описують її як скромну, часто сором'язливу жінку, без дітей. Дочка Цезаря, Юлія, швидше за все була старша за свою мачуху, і вийшла заміж за Гнея Помпея Магна приблизно в той же час. Після смерті Цезаря в 44 р до н. е., Кальпурнія доставила особисті документи Цезаря, в тому числі його заповіт і записки, а також його найбільш цінні речі до консула Марка Антонія, один з найнадійніших союзників Цезаря. Вона ніколи більше не виходила заміж.[5] За традицією говорилося у деяких древніх джерелах, що Кальпурнія передчувала про вбивство її чоловіка, але не попередила його. Не знаючи, що претор Децім Юній Брут Альбін був одним із змовників проти її чоловіка, вона попросила його передати у сенаті, що Цезар хворий і не може бути присутнім. Проте, Цезар відкинув цей план, і Брут привів його в руки його ворогів.[6] Точно встановлених зображень Кальпурнії не залишилось, проте їй приписують один бюст.

Передчуття трагедії[ред. | ред. код]

Про їхнє спільне життя відомо небагато. Можна тільки сказати, що у шлюбі Цезар був не постійний, мав велику кількість порочних зв'язків. Проте, на хороші стосунки між подружжям наводить той факт, що напередодні своєї смерті (після 15 років шлюбу) Цезар все ще ночував поряд з дружиною.[7] Згідно з численними свідченнями, вночі, напередодні смерті Цезаря, Кальпурнія бачила сон, у якому:

 • «…її будинок руйнувався, а Цезар, поранений декількома чоловіками, ховався від них в її лоні»[8]
 • «…фронтон її будинку обвалився, а її чоловік був заколотий у неї на руках»[9]
 • «…її чоловік плив по річці в крові»[10]
 • «…вона тримала свого чоловіка на руках і оплакувала його»[11]

Прокинувшись, дружина відмовляла Цезаря йти в сенат, але він проігнорував її прохання. Через декілька годин Цезар був вбитий у сенаті. Подальша її доля невідома. Жила вона у Геркуланумі в достатку і пошані, оскільки рід Кальпурніїв був багатий. Єдина письмова згадка про неї після смерті Цезаря -у надгробному написі на могилі її вільновідпущенника Икадіона, знайденій в Геркулануме

Образ у кінематографі[ред. | ред. код]

У 1964 році у Великій Британії на екрани вийшла кінокомедія — «Так тримати, Клео». Роль Кальпурнії виконала актриса Джоан Сімс.

Образ у світовій літературі[ред. | ред. код]

У 1599р у лондонському театрі "Глобус" була театралізована трагедія Вільяма Шекспіра "Юлій Цезар",яка зоображає змову проти Цезаря та його вбивство Брутом.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Digital Prosopography of the Roman Republic
 2. Плутарх, «Порівняльні життєписи»,14
 3. Светоній, «Життя дванадцяти цезарів», «Божествений Юлій»,21
 4. Вильгельм Оранский "Гай Юлий Цезарь. Человек и государственный деятель"[1]
 5. Маттиас Гельцер. Цезарь, политик и государственный деятель. — Harvard University Press, 1997[2]
 6. Плутарх, «Порівняльні життєписи», 64
 7. Плутарх, «Порівняльні життєписи», 63
 8. Дион Кассий, «Римская история», XLIV, 17
 9. Светоний, «Жизнь 12 Цезарей», «Божественный Юлий»,81
 10. Аппиан, «Гражданские войны», II, 125
 11. Плиний, «Цезарь», XIV

Література[ред. | ред. код]

 • David Armstrong. The Addresses of the Ars Poetica: Herculaneum, the Pisones and Epicurean Protreptic. — 1993.
 • Уильям Шекспир. Трагедия «Юлий Цезарь»