Подружня зрада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міжособові стосунки
Огляд[en]
Категорія КатегоріяПортал Портал

Подру́жня зра́да, пере́люб, також (фр. adultère) — добровільний статевий акт між особою, яка перебуває у шлюбі, та особою, що не є його або її подружнім партнером.

Попри те, що в різних правових системах визначення перелюбу різняться, спільним для всіх є факт сексуальної близькості поза шлюбом у тій чи іншій формі. Історично, у багатьох культурах світу перелюб жорстоко карали, аж до страти.

Правові санкції в різних культурно-історичних традиціях[ред. | ред. код]

Історично адюльтер суворо переслідувався законом. На подружжя могли накладатися зобов'язання не мати сексуальних партнерів на стороні. Дуже часто подружня зрада була вагомою підставою для початку процесу розлучення. У деяких місцях за адюльтер традиційно засуджували до смертної кари. Як правило, покарання для жінок суворіше, ніж для чоловіків.

Перелюбство згідно з Біблією[ред. | ред. код]

У Біблії термін перелюб слід відрізняти від ширшого поняття «розпусти», що не передбачає подружнього статусу залученої особи (осіб).

Старий Завіт (Тора) забороняє перелюб (Вих., 20:14; Втор., 5:18), передбачаючи за нього смертну кару (Лев., 20:10) для «чужоложників та перелюбниць». У Новому Заповіті перелюб так само засуджено (1Кор., 6:9; Гал., 5:19).

Ісус та блудниця

Ісус Христос перебував на шлюбних церемоніях (Ін., 2:1-11), дав заповіді подружнього життя й такі, що засуджують перелюб. Наприклад: «Я кажу вам, що кожний, хто дивиться на [чужу] жінку з пожадливістю, той уже вчинив із нею перелюб у серці своїм» (Мт., 5:28).

Також Ісус Христос заповів: «Кожен, хто дружину свою відпускає, і бере собі іншу, той чинить перелюб. І хто побереться з тією, яку хто відпустив, той чинить перелюб.» (Лук., 16:18; Марк. , 10:11-12).

Новозавітнє Святе Письмо дозволяє чоловіку та жінці вступати в шлюб (1Кор., 9:5), бути разом (1Кор., 7:5), володіти тілом одне одного (1Кор., 7:4), народжувати дітей (1Тим., 5:14). Тобто, вести сексуальне шлюбне життя. Втім, са́ме дозволяє, а не спонукає (1Кор., 7:6,35). Отже, таке інтимне сексуальне життя чоловіка і жінки, що перебувають у шлюбі, не вважається перелюбом або розпустою згідно з Біблією.

У ще одному свідоцтві про життя Ісуса написано, що Він пробачив жінку, звинувачену в перелюбі (Ін., 8:1-11).

Також, у Новозавітньому Святому Письмі говориться, що Ісус Христос відмінив закон Мойсея, Тору (Євр., 7.12, Дії, 3.22-23), давши замість нього закон Христа [1] (Гал., 6.2), котрий скасував смертну кару та заборонив вбивства взагалі[2] ( Мт., 5.38-39, 5.43-44, 26.52, Рим., 13.8-10, 3.8), а отже і покарання на смерть за перелюб (адюльтер), що містилося у старозаповітньому Святому Письмі, також.

Натомість, вважається, що для перелюбника приготована не людська, а Божа кара - смерть друга, вічна мука у вогняному озері (Одкр., 21:8).

Перелюбство в Ісламі[ред. | ред. код]

В ісламі будь-який позаподружній добровільний статевий зв'язок є перелюбством. Якщо людина, що вчинила перелюб, перебуває в шлюбі, то вона піддається 100 ударам батогом (хоча в деяких мусульманських державах і регіонах мають місце порушення цього правила, ба більше, смертній кари можуть піддати й незаміжню жінку, причому не тільки за перелюб, хоча це повністю суперечить Корану і сунні Пророка.

Перелюбство безпосередньо (за образним висловом юристів потрібно бачити, що «ключ знаходиться в замку») повинні підтвердити чотири (мінімум) людини, що володіють бездоганною репутацією і користуються заслуженим авторитетом (грубо кажучи, свідчення тих, кого часто звинувачують у брехні, свідоцтва ненадійних людей не приймаються). Якщо будуть розбіжності в показаннях свідків, вони всі будуть піддані тілесному покаранню. Будь-який вагомий сумнів скасовує покарання[3]. Також заборонено самосуд (існує думка, що чоловік може вбити дружину і коханця[4], але це повністю суперечить Сунні Мухаммада[5], де говориться, що Мухаммед був незадоволений, коли його запитали про допустимість самосуду). Якщо чоловік скаже, що побачив свою дружину з коханцем, але не наведе доказів, то він сам піддасться покаранню (80 ударів батогом)[6]. Але подружжя може поклястися в тому, чи було перелюбство чи ні[7]. Якщо чоловік звинуватить жінку, яка не є його дружиною, на гарячому вчинку перелюбу і не надасть чотирьох свідків, то отримає покарання у 80 ударів. Людина може сама зізнатися, що вчинила перелюбство, тоді вона також зазнає смертної кари (забивання камінням). Подібного роду випадки були в практиці. У Корані немає ніяких згадок про те, що слід піддавати страті тих, хто вчинив перелюб.[8]

Згідно з Сунною, на людині що піддалася зґвалтуванню, немає гріха (і, відповідно, вона не піддається покаранню).

Стародавній світ[ред. | ред. код]

Смертна кара дружинам за подружню зраду передбачалася Законами Ману в Стародавній Індії, а також законами Стародавнього Єгипту, Афін. За законами Римської республіки чоловік, що застав дружину на місці злочину, міг її вбити.

В значній кількості країн заміжня жінка розглядалася як власність чоловіка. Відповідно і перелюб був частково замахом на право власності, право на розмноження.

Інші країни[ред. | ред. код]

За Кодексу Наполеона (цивільний кодекс французів), що набув чинності 21 березня 1804, чоловік міг вимагати від дружини розлучення за адюльтер, а чоловіча зрада не могла бути достатньою підставою для розлучення, якщо тільки він не приводив коханку додому.

У багатьох юрисдикціях країн третього світу адюльтер також, як і позашлюбне статеве життя (перелюбу) досі переслідується законом, Там, де вони здійснюються, жінки караються набагато суворіше, ніж чоловіки, аж до забивання камінням. У деяких країнах світу випадками адюльтеру і перелюбства називають і ті випадки, коли жінку було зґвалтовано. Так, наприклад, відбувається в Нігерії та Пакистані.

Статистика[ред. | ред. код]

Згідно з дослідженням, проведеним Робіном Бейкером з використанням генетичних методів, з'ясовано, що 11% дітей лондонців, народжених у шлюбі, народжені не від законних батьків. Багато жінок, за їхніми словами, насилу згадували сексуальний контакт на стороні, навіть після ознайомлення з результатами генетичної експертизи. Так як існують жінки, в яких жоден адюльтер так і не призвів до зачаття, то частка мешканок Лондона зраджували своїм чоловікам реально ще більше. Приблизно в той самий час відомий канадський учений Мак Гії задався метою вивчити: чи здоровіша мікрофлора статевих органів заміжніх жінок, ніж у не заміжніх? Дослідження він провів дослідження на надчутливій апаратурі. На своє велике здивування в статевих органах кожної четвертої дослідженої він, разом із сперматозоїдами чоловіка, виявив залишки інших, чужих сперматозоїдів різної давності. Апаратура дозволяла визначити наявність чужих сперматозоїдів, що потрапили туди за сто днів до дослідження, і час потрапляння з точністю до 2-3-х днів. І знову ці «дні потрапляння» припадали на період овуляції! У четвертої частини жінок із слідами «чужих» сперматозоїдів цих «чужих» було два-три різновиди, тобто позаподружніх партнерів у них було кілька.

Аналогічна ситуація спостерігається і в інших великих містах Європи. За даними двох різних досліджень, 26% або 40% заміжніх мешканок Москви хоча б раз мали адюльтер. Серед чоловіків цей відсоток істотно вище[9].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Стаття "Пророк Ісус, закон і субота" розкриває місію Ісуса Христа, подібну до місії Мойсея, як Законодавця (див. за посиланням https://bibleinstruct.blogspot.com/2016/05/blog-post_94.html)
  2. У статті "Вбивство, любов, патріотизм згідно з Святим Письмом" розкривається, чим є і чим не є вбивство згідно Біблії (див. за посиланям https://bibleinstruct.blogspot.com/2016/05/blog-post_22.html)
  3. Хадис: «Покарання скасовуються (анулюються) сумнівами»
  4. Наприклад, ці помилкові висновки наведені в книзі Г. М. Керимова «Шаріат. Закон мусульманської життя»
  5. «Сахих» Бухарі, хадис № 4745
  6. «Тих, які звинуватять цнотливих жінок і не приведуть чотирьох свідків, висік вісімдесят разів і ніколи не приймайте їх свідоцтва, бо вони є безбожників», Коран, 24:4, переклад Е. Кулієв
  7. «А свідченням кожного з тих, які звинувачують своїх дружин у перелюбство, не маючи свідків, крім самих себе, повинні бути чотири свідоцтва Аллахом про те, що він говорить правду, і п'яте про те, що прокляття Аллаха ляже на нього, якщо він бреше. Покарання буде відверну від неї, якщо вона принесе чотири свідоцтва Аллахом про те, що він бреше, і п'ятий про те, що гнів Аллаха впаде на неї, якщо він говорить правду.» Коран, 24:6-9
  8. Перелюбниця і чужоложникове — кожного з них висік сто разів. Нехай не опановує вами жалість до них ради релігії Аллаха, якщо ви вірите в Аллаха і в Останній день. А свідками їх покарання хай буде група віруючих. Коран, 24:2, переклад Е. Кулієв
  9. http://news.gde.ru/sex/Prichiny-i-sposoby-zhenskih-izmen/?date=2008-12-28[недоступне посилання з липня 2019]

Посилання[ред. | ред. код]