Кам'яниця Якубшольцівська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кам'яниця Якубшольцівська
м. Львів, Площа Ринок, 25
25 Market Square, Lviv (01).jpg
Кам'яниця Якубшольцівська
Замовник Якуб Шольц

Збудовано XVI століття
Реконструйовано 1769, 1873

Тип споруди житловий

Кам'яниця Якубшольцівська — будинок № 25 площі Ринок у Львові (Україна). Пам’ятка архітектури і містобудування національного значення. Охоронний № 326/23.

Історія[ред.ред. код]

У джерелах згадка про будинок вперше зустрічається у XVI ст. Спочатку він належав доктору права Миколаю Ґелязінусу (Gelasinus), пізніше його придбав райця та будівничий Якуб Шольц (Scholz). З того часу (поч. XVII ст.) за кам’яницею закріпилася назва “Якубшольцівська”. Під цією назвою вона подана на плані середмістя з 1767 р. Із 1752 р. в партері будинку знаходилась друкарня. Разом з друкарнею 1758 р. кам’яницю придбав друкар і гравер Іван Филипович.

У середині ХІХ ст. вона належала книгареві Янові Міліковському (Milikowski). 1873 р. в будинку здійснена кардинальна реконструкція: надбудований четвертий поверх, фасад набув вигляду, наближеного до сучасного. Автор проекту цієї реконструкції – Едмунд Келер. Наступні перебудови датуються 1893, 1904 та 1912 рр. Балкон з консолями і лев’ячими маскаронами, правдоподібно, зберігся з 1770 р.

На сьогодні об’єкт має статус міської комунальної власності (власник – територіальна громада м. Львова в особі Львівської міської ради). Приміщення в партері перебуває у користуванні громадського закладу харчування (кафе-бар “Білий лицар”).

Якубшольцівська кам’яниця є пам’яткою архітектури і містобудування національного значення (постанова № 970 Ради Міністрів Української ССР від 24 серпня 1963 року). Охоронний № 326/23.

Архітектура[ред.ред. код]

Цегляний, перший поверх облицьований каменем, інші оштукатурені, витягнутий в плані, чотириповерховий. У світлиці першого поверху збереглися готичні склепіння, відкриті при реставрації 30-х років XX ст. Цікавим декоративним елементом є левові голови на консолях балкона[1].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]